nasil

Android Uygulama Kurulumudaki “Paketi Ayrıştırmada Bir Sorun Var” Hatası ve Nedenleri


Merhabalar,

Apk dosyalarını kurarken karşılaşılan “Paketi Ayrıştırmada Bir Sorun Var” hatasının (orijinali:There is a problem parsing the package) neden kaynaklandığına dair soru işaretlerinize değinmeye çalışacağım.

Bu hatayı almışsanız bunun 2 nedeni olabilir.

1- Dosya, kullandığınız Android versiyonuna uyumlu değil:

Başlıkta da belirtildiği gibi kurmaya çalıştığınız apk dosyası kullandığınız Android sürümüne uyumsuz. Market üzerinden bir uygulama kuruyorsanız uygulamanın detaylarına girip hangi sürümlerin desteklendiğine bakabilirsiniz yada buradan.

2- Geliştirici kaynaklı derleme hataları:

Eğer Android versiyonunuz desteklenen versiyonlar içinde yer alıyor ve yinede bu hatayı alıyorsanız beceriksiz bir geliştiricinin uygulamasını kurmaya çalışıyorsunuz demektir. Bu beceriksiz geliştirici ya derleme hatası yapıp dosyayı denemeden piyasaya yaymıştır yada bağlantı problemlerinden dolayı upload ederken dosya parça kaybına uğramış ve siz aslında geliştiricinin size vermek istediği uygulamayı kullanamamış olursunuz. 2. durumun 2. ihtimali var ise geliştiriciye beceriksiz demek biraz ağır olur. :)

İlgili yazılar

Paylaş

 • Mehmet

  3. bir ihtimal ise şudurki 2. ihtimalin gerçekleşme olasılığı sıfıra yakındır geliştirici çalışmayan bi uygulamayı derleyemez eclipse buna izin vermez. XperiaX10 gibi akılsız bir telefonun tüm uygulamalarda böyle saçma sapan bir hata vermesi durumunu açıklayacak bir ihtimal yoktur.

  • http://cnrr.me Caner Kamburoğlu

   2.ihtimalin bir dalı da geliştiricinin atıyorum 2.2 üzeri ortamlarda uygulamayı derleyip desteklenen sistemlere 2.1 falan yazmasıdır. Olur mu olur.

 • memin

  şimdiye kadar ki ihtimaller pek gerçekçi değil. çünkü apk.dosyasını aynı telefonun bir eşinden öbürüne kopyalıyorum birinde çalışırken öbüründe bu hatayı veriyor