Root Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Root Yetkili Cihazlar İçin En İyi 10 Uygulama


Bu yazı güncelliğini yitirmiştir, güncel versiyonunu okumak için tıklayınız

Malum Android dünyasına yeni katılan kullanıcılar ilk önce cihazlarınının en güncel firmware’ını arar daha sonra da Root olmaya çalışır 🙂 Büyük bir çoğunluğunun aslında bilinçsiz bir şekilde Root olduklarını tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim. Peki nedir bu Root olayı öncelikle bilmeyenler ya da bilmek isteyenler için bir açıklama yapalım. Root bir program, bir oyun ya da bir çikolata değildir. Root bir yetkidir. Bu yetki Windows’tan bildiğimiz “Administrator” yetkisine benzer. Linux işletim sistemin Administrator’un karşılığı Root’tur. Root sistem dosyalarına erişebilecek/yönetecek kadar yetkiyesahip olduğunuzu belirtir. Terminal pencerede linux kullanıcılarının da bildiği gibi “su” komutu ile “Root” yetkisine izin veririz.

Peki Android ile Root birleşince neler yapabilir? Yani neden Root olmalısınız?

Root yetkisiyle yukarıda da belirttiğimiz gibi sistem dosyalarınıza erişim hakkı tanırsınız. Siz eriştiğinizde kısıtlı bilgilerinizle dünyayı yıkamayacağınız için bu olay sizin değil uygulamaların işine yarıyacaktır 🙂 Mesela ekran görüntüsünü almanız için donanım ivmesinden yararlanmanız gerekir. Root olmadığınız sürece sistem size bu hakkı vermeyecektir. Aynı şekilde bir yedekleme uygulamasının data ve apk dosyalarınızı yedeklemesi için direk sisteme ulaşması gerekmektedir. Özetle sistemden tamamen faydalanmak için Root olmalısnız.

Madem bu kadar güzel bir şey bu Root olayı neden sistem direk olarak bu yetkiyi kullanıcıya tanımıyor? Neden bu kadar çok uğraşıyoruz?

Root bizler için iyi güvenlik için kötü bir olaydır. Bugün Windows işletim sisteminin virüslerle başının belada olması direk Administrator yetkisiyle çalışmasından kaynaklanmaktadır. Eğer Google bizlere direk Root erişimi sağlamış olsaydı kullandığımız çoğu Android uygulması bu erişim hakkıyla kişisel bilgilerimizi kolaylıkla çalabilirdi. Ki Root olduktan sonrada güvendiğiniz ve Root yetkisi verdiğiniz uygulamalar sizin güvenliğinizi tehdit edecektir. Özetle özgürlüğünüze kavuştuğunuz anda tehditlerinde özgürleşeceğini unutmayın.

Şimdi sizlere Root yetkisi ile kullanabileceğiniz 10 güzel uygulamayı tanıtalım

Superuser ile uygulamaların Root yetkisini kullanmasına yardımcı olun

Superuser root olduktan sonra yüklemeniz gereken ilk uygulamadır 🙂 Superuser root kontrolünü elinizde tutmanızı sağlayacak, eğer root gerektiren bir işlem yapılmak istendiğinde size izin verip vermediğinizi soracaktır. Siz izin verirseniz işlem devam edecek, etmezsenizde sona erecek ya da root gerekiren bölümler atlanacaktır. Bu uygulama listedeki diğer uygulamaları çalıştırabilmek için bile gereklidir.

[Superuser APK Market’te]

 

 

 

 

 

Titanium Backup ile otomatik yedekler alın

Titanium Backup en işlevsel Android uygulamalarından biridir. Titanium backup ile sadece uygulamalarını alabileceğiniz bir uygulama değil; Sistem uygulamalarını, uygulamaların data dosyalarını da yedeklemenizi sağlayabilecek bir uygulamadır. Telefonda işlerin kötü gittiği anda eski yedeğinize dönebilirsiniz 🙂 Eğer ki sürekli ROM deneyen biriyseniz Titanium Backup kesinlikle sizi zaman kaybından kurtaracaktır.

[Titanium Backup APK Market’te]

Alternatifi : MyBackup

 

 

 

 

ShootMe ile telefonunuzu sarsarak ekran görüntünüzü alın

Root olmanın nimetlerini kullanan bir başka işlevsel uygulama ShootMe. ShootMe ile telefonuzu sarsmanız ekran görüntüsü almanıza yetiyor. Sadece sarsma ile değil, ışık sensörü veya seslenme yoluylada ekran görüntünüzü alabiliyorsunuz.

[ShootMe APK Market’te]

Alterinatifi: Screenshot

 

 

 

 

Metamorph ile telefonunuzun görsel tasarımını modifiye edin

İleri düzey kullanıcılar için tasarlanmş Metamorph uygulaması sizlere kendi oluşturduğunuz temaları yükleme imkanı sunuyor. Tema oluşturmanın kolay olmadığının farkındayız ama diğer kullanıcıların temalarından yararlanma şansını metamorph ile elde ediyorsunuz. Metamorph’la ekran kilidiniz, menü ikonları gibi her türlü görseli düzenleyebilir/ekleyebilirsiniz.

[Metamorph APK Market’te]

 

 

 

 

 

 

Adfree ile telefonunuzda reklamlara yer vermeyin!

Ücretsiz uygulamaların en önemli dezavantajı (ki ücretsiz olma nedeni 🙂 ) reklamlardır. Donate ya da Pro versiyonların ciddi bir bölümünde ücret ödediğiniz uygulama size ek bir işlev kazandırmaz sadece reklamları yok eder 🙂 Adfree ise hem internet tarayıcınızdaki hemde uygulamalardaki reklamları engelleyerek hem size daha temiz bir arayüz sunuyor hemde internet bağlantı kullanımınızı azaltarak pil ömrünüzü uzatıyor.

[AdFree APK Market’te]

 

 

 

SSH Tunnel ile güvenli Internet bağlantısı altında sörf yapın

Gelişmiş kullanıcılar için olan SSH Tunnel uygulaması sizlere tamamen güvenli internet bağlantısı kullanım imkanı veriyor. Ortak Wi-Fi kullanım alanlarında kullanabileceğiniz bu uygulama ile Facebook, Gmail gibi sitelerdeki önemli bilgileriniin çalınmasının önüne geçebilirsiniz.

[SSH Tunnel APK Market’te]

 

 

 

 

 

 

Tasker ile her şeyi otomatiğe bağlayın

Cihazınıza günün belirli bölümlerinde hep aynı işlemleri mi yaptırıyorsunuz? Eğer cevabınız evetse “Tasker” uygulaması tam size göre. Tasker ile çoğu sistem işlevini ayarladığınız görevlerde kullanabiliyor ve işlemleri otomatik olarak yaptırabiliyorsunuz.

[Tasker APK Market’te]

 

 

 

 

 

 

SetCPU ile işlemci frekansınızı detaylı bir şekilde yönetin

SetCPU Android kullancıları tarafından sevilerek kullanılan uygulamalardan biri. Uygulamanın temel işlevi sizlere işlemci frekansınızın max ve min değerlerini belirleyebilme imkanı vermesi. Uygulama size sadece böyle bir imkanı vermekle kalmıyor belirli durumlara karşı otomatik ayarlamalar yapabiliyor. Örneğin yandaki resimde işlemci frekansı; işlemci sıcaklığı 50 dereceyi geçtiğinde 100-400 MHz, ekran kapandığında 100-800 MHz, şarj sırasında 1000-1000MHz arasına, batarya %50’nin altına düşünce 100-800MHz frekansları arasına çekiliyor. Özetle SetCPU Hem batarya ömrünüzü uzatıyor hemde performansınızı daha mantıklı kullanmanızı sağlıyoruz.

[SetCPU APK Market’te]

 

 

 

BusyBox ile Linux/UNIX kodlarınızı çalıştırın

Gelişmiş değil aşmış Android kullanıcıları için tasarlanmış UNIX aracıyla kernel derlemeleri yapabiliyorsunuz. Daha çok uygulama GNU Çekirdek Aracı olarak görülüyor. Uygulama kurulduktan sonra cihazınız ideal bir linux işletim sistemini taşımış oluyor 🙂

[BusyBox APK Market’te]

 

 

 

 

 

 

Wifi Tether cihazınızı Wireless modeme dönüştürüyor!

Örnek vermek gerekirse; Cihazınızda mobil internet erişimi var ve arkadaşlarınızla birlikte Wi-Fi ağı olmayan bir yerdesiniz ve arkadaşlarınız internete girmek istiyor. Wifi Tether ile cihazınızı isterseniz bir wireless modem gibi, istersenizde bluetooth aracılığıyla modem olarak gösterip internetinizi paylaşabiliyorsunuz.  Bu basit uygulamadan ne yazıkki sadece rootlu cihazlar yararlanabiliyor

[Wifi Tether APK Market’te]

12 Yorum

Delicrzy

Güzel açıklama olmuş 🙂

Burak

güzel yazı

emre

root garanti bozar mı? başlıklı yazının devamı burası ama cevap yok.

Caner Kamburoğlu

Root yetkinizi yeniden versiyon yükleme gibi olaylarla ya da root yaptığınız uygulamalarda varsa unroot seçenekleriyle geri alabiliyorsunuz. Pek garantiyi etkileyen bir olay değildir.

Android İşletim Sisteminde Root Garantiyi Bozar mı? Root Legal midir? | Akıllı Robot Android

[…] ne demek olduğunu kavramış olduğunuzu kabul ediyorum. (Yazıyı henüz okumadıysanız buradan […]

Anksiyetik

root olacak bir uygulama yokmu peki markette bulamadım bulduğumada truva atı uyarısı aldım

Anonim

z4root, super one click root falan var cihazınıza göre değişir olay.

Piskoner67

mrhba superuser da siyah ekran cıkıyor naapmalıyım

Caner Kamburoglu

siyah ekran çıkmalı zaten.

Murat

verdiğiniz detayla ,açıklamayla telefonumdaki istemediğim fabrika programlarını nasıl silebileceğimi öğrendim. Benim sandığım superuser ile tek başına her istediğimi yapabileceğimdi çok sağolun .

Emir Mustafa

star n800 mini note I9220 telefonumu root yapamadım fakat terminal emulatör ile imei değişimi yapabiliyorum. Nasıl olur da telefon root lu değilken imeisini değiştirebiliyorum ve nasıl root yapacağımı daha anlamadım 1 aydır denemediğim yöntem kalmadı unlock root one click snriw falan filan bütün driverlerini herşeyini hallediorum ama root yapamadım hernese mutlaka bir arkadaşım bana öğretir en sonunda yaparım diye düşünüyorum 😀

Yusuf

Googlede biseyler aradigimizda sizin gibi bilgiyi paylasan iyi insanlar olmazsa ne yapardik.tesekkurler


Bir Cevap Yazın