Yeni bilgisayarınızın işletim sistemi Android 5.0 Jelly Bean olabilir


Geçtiğimiz günlerde Ubuntu’nun Android’e resmi bir destek vermesiyle mobil cihazlarla taşınabilir ya da masaüstü bilgisayarlar arasındaki farkın neredeyse kapandığına şahit olduk. Ubuntu, bu farkı kaldırmak isterken, Google ne yapıyor dersiniz?

Google, yukarıda gördüğünüz trackpad(dokunmatik iz sürücü) patentiyle Android’i cep telefonları ve tabletlerle sınırlı tutmayıp, özellikle dizüstü bilgisayarın Android’le çalışmasını sağlama niyetinde olduğunu gösteriyor.

Halihazırda Android 3.1 ve üzeri sürümlerde USB mouse ve klavye çalıştırabilmek mümkün, ancak dokunmatik algılayan cihazlarla Android’in çok iyi anlaştığı söylenemez ve bu konuda Google’ın iyileştirmelerine ihtiyaç var.

Ubuntu’nun yaptığına benzer bir proje, Google’ın geçtiğimiz yıl hisselerinin büyük bir bölümünü satın aldığı Motorala tarafından Webtop adı altında geliştiriliyor ve mobil cihazların potansiyelinin her ortamda kullanılabilmesi isteniyor.,

Google I/O 2011’de üstünde oldukça durulan konulardan biri olan “Android’i her cihaza taşıma” misyonunun Android’i masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarla buluşturması aslında ilginç ya da mantıksız bir istek değil. Nitekim çoğu kişi Android deneyimini kol saatinde, arabasının içinde, uzaktan kumandalı maket araçların kontrolünde yaşamak yerinde daha fazla vakit geçirdiği taşınabilir ya da masaüstü bilgisayarlarda görmek isteyecektir.

Ayrıca kullanıcıların dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlar yerine artık akıllı cihazları tercih ettiği hatta 2011’in son çeyreğinde mobil cihazların Netbook, Notebook ve Desktop toplamından daha fazla sattığına şahit olduk(Bu çeyrekteki başarıda iPhone 4S’in büyük payının olduğunu da belirtmek gerekir).

İşin rekabet yönüne de bakarsak Microsoft’un Windows 8 ile Google ve Apple’ın liderliğini götürdüğü mobil pazarında daha aktif olma bir planı var. Bu üç firmadan Apple ve Microsoft’un hepimizin bildiği gibi standart işletim sistemleri mevcut ancak Google’ın şu anda sadece Chromebook’u ve Android işletim sistemi mevcut.

Bu adım gerçekleşir mi gerçekleşmez mi bilinmez ama Android, birkaç alanda sıkışıp kalacak gibi görünmüyor.

[Patently Apple, Canalys]

1 Yorum

ersin bardakcı

işte bu ! 🙂


Bir Cevap Yazın