Android’te kilit deseni Ayarlama, Devredışı bırakma ve hatalı girişlerden sonra sıfırlama


Forumlarımızda sıklıkla bahsi geçen ve son dönemlerde yerli haber portallarında “FBI, Android’in şifresini kıramadı” gibi başlıklarla yer alan Android’in kilit deseni ve hakkında bilinmesi gereken az ve öz şeylerden bahsedeceğim.

Android kilit deseniGenel olarak yukarıdaki resimdeki gibi olan kilit deseni, şeklini sizin belirleyebileceğiniz en az 4 halkanın birleşimiyle oluşan özel desene verilen bir addır. Hem güvenlik açısından hem de estetik açıdan normal şifrelemeye göre daha sempatik olduğu söylenebilir ve sıklıkla tercih edilir.

Android’teki kilit deseni seçeneği şu anda aktif olarak kullanılan tüm Android sürümlerinde mevcuttur. Kilit desenini aktifleştirmek için: Ayarlar > Güvenlik > Ekran kilidini ayarla > Şekil bölümüne gelin ve istediğiniz şekli çizin, daha sonra doğrulamak için yeniden çizin ve bu kadar! Test etmek için cihazınızın güç tuşuna basın ve kilidi açmak için şekilin gerekli olduğunu görün.

Ekran kilidini değiştirmek ya da kaldırmak istiyorsanız Ayarlar > Güvenlik > Ekran kilidini değiştir menüsüne gelin, geçerli şekli çizin, ve karşınıza gelen seçeneklerden istediğinizi seçin. Yok seçeneği ekran kilidi kaldırır, Şekil seçeneği yeni bir şekil çizmenizi sağlar, PIN seçeneği ekran kilidiniz için tamsayılardan oluşan bir parola oluşturmanızı sağlar ve Şifre seçeneği de istediğiniz karakterlerden oluşan bir parola oluşturmanızı sağlar.

Gelelim en çok problem oluşturan şifreyi unutma mevzularına. Ekran kilidinizdeki korumayı aşmadan önce 5 kere yanlış giriş yapma şansınız mevcut daha sonra karşınıza parolayı kurtarma seçeneği çıkar ya da sistem 30 saniye girişlerinizi engelleyerek size yeni giriş hakları tanır. Tabii ki deseni, parolayı unuttuysanız sizin ihtiyacınız olan şey kurtarma oluyor.

Kurtarma işlemi için mutlaka birincil Google hesabınızın kullanıcı adına ve şifresine ihtiyacınız var. Eğer bu bilgileri bilmiyorsanız cihazınızın recovery moduna bir şekilde erişip(yoksa bir şekilde kurup) fabrika ayarlarına döndürmelisiniz ya da yeni ROM yüklemelisiniz(1.seçenek daha mantıklı 🙂 )

Eğer Google hesabınızı ve şifresini hatırlıyorsanız ekranda beliren Deseni unuttunuz mu? seçeneğine dokunun ve hesabınızla giriş yapın. Başarıyla giriş yaptıktan sonra tıpkı Ayarlar > Güvenlik > Ekran kilidini değiştir bölümündeki gibi bir menü karşınıza gelir, buradan isteğinize bağlı olarak korumayı kaldırabilir ya da  yeni bir koruma ayarlayabilirsiniz.

Tavsiye: Cihazınızda tanımladığınız Gmail hesabı sadece Market, Takvim gibi yazılımları kullanabilmek için bir aracı olmaktan çok, güvenlik önlemleri için de karşınıza çıkabiliyor. O yüzden Gmail hesabınızı aktif olarak kullanmıyorsanız, mutlaka şifresini bir yere not alın.

Güncelleme: Yazıya yapılan şifreyinin tam anlamıyla kırma merakı içeren yorumlardan dolayı, yazıya yorum  girişi kapatılmıştır. Burada normal yöntem dışında şifreyi kaldırma yöntemi olsa dahi paylaşılmayacaktır çünkü sizlerin hırsız mı, mağdur mu olduğunuzu bilemeyiz ve suça ortaklık etme ihtimalinin içinde bile yer alamayız. Anlayışınız için teşekkürler.


23 Yorum

Alkar 3211

Bu uygulamanın adı ne rica etsem verir misiniz ?

Caner Kamburoglu

sistemin kendi uygulamasıdır, herhangi bir adı yok talimatları uygulamanız yeterli.

fghfgh

mazelock.

Misafir.

Abi deseni unuttunuz mu çıkmıyor Turkcell T10 Huawei HB5A2H

Suleyman_baysal

bende gm fox var recovery moduna nasıl alabilirim yardm edsermısınz

Gulo Luscus

Adı Pattern Lock

Misafir1

Abi ben Galaxy s 3 kullanıyorum ekran kilidini değiştirdim vs sonra kilitleme tuşuna bastım ekran kilitlenmiyor lütfen yardım eder misin?

mhmt_uck@hotmail.com

recovery modunu nasıl yüklerim

rabia

deseni unuttunuz mu çıkmıyo ya kafayı yicem artk 400 den fazla yanlış girdim başa döndü ama deseni unuttunuz mu çıkmıyo? turkcell hat mı takmam lazım ? hiç bişey anlamadm

mufit

merhaba caner bey
benim active tab 119 model tabletim var fakat desen şifresi yoktu,fakat evime gelen misafir çocuk şifre koymuş vede hatırlamıyor bir turlu açamadım.5 adet yalnış şifre girdim karşima deseni unuttunuz mu şık gelmiyor sadece 30 saniye yeniden gir diyor,100 kere denedim ayni şık geliyor 30 saniye yeniden gir.eski fabrika ayarlarına donmek istiyorum power + menu dumesine ayni anda basıyorum karşıma sadece uçken bir şekil geliyor içinde ! önlem işareti var. 1 dk sonra kapanıyor cihax, acil yardım lutfen
mufitkiziltan@hotmail.com

mevan

benin bari 8 gb 7 tab -let pc lütfen biri nasıl kırılacağını söylesin

duygu

artes i701 tabletim var. Desen üst üste yanlıs girildi. hesab kilidini acma bölümüne gmail adresını ve sifresını giriyorum kabul etmıyor bana yardımcı olurmusun

mugo

desen kilidi bloke oldu mobee tablet s1200 gmail hesabınada internet bağlı olmadığı içinde hatalı diyo kabul etmiyor nasıl çözüm olacak internete direk bağlasak kablo ile olur mu acaba?

aydın

Merhaba yeni aldığım tablet bilgisayarımı çocuklar desen kilidini yanlış girdikleri için tablet kilitlendi.

1. Ben desen kilidini biliyorum ancak ekrana çıkmadığı için giremiyorum

2. gmail şifremi soruyor bunuda biliyorum ancak tabletin wifi si kapalı olduğu için şifreyi doğru girmeme rağmen gmail ile bağlantı kuramadığından kilidim açılmıyor. Ne yapmalıyım yardımlarınızı bekliyorum. Teşekkür ederim.

murat

aynen bendede aynısı oldu ne hesaba girebiliyorum nede desen menüsüne ne yapmamız lazım acaba siz bir yol buldunuzmu

Mustafa

Reset atmaktan başka çareniz yok maalesef

aydın

Merhaba arkadaşlar ben sorunu bayağı bir uğraştıktan sonra çözdüm. Benimtablette açma düğmesi ile birlikte ses azaltma düğmesine uzun süre aynı anda basılı tuttuğunuzda farklı bir menü çıkıyor bu menüye artı veya eksi tuşları le seçim yapıp açma kapama düğmesinden onaylayabiliyorsunuz. Yani çıkan menüden reboot seçeneğini onayladım. kilit açıldı ancak google playden yüklediğim uygulamalar silindi ancak ayrıca yüklediğim vide ve resimler kaybolmadı.

ahmet

bende piranha businees tab7 var yanlışıkla desenini unuttum açılmıyor deseninizi unuttunuz mu diye birşey bile çıkmıyor lütfen yardım!!!!!!

seda

s4 5.0.1 sürümü yükledim ama tlfonu şifrelerken sadece pin şeklinde koyabiliyorum kaydır seçeneği model seçeneği pasif durumda. şifre yok seçeneği ise hiç yok ne yapabilrim?

Tugce

Ben tabletimde kaldırma diye bir seçenek yok ne yapmalıyım yardım edin lutfennnn

Aslı

Şifreyi tümüyle kaldırmak istiyorum fakat yok kısmı donuk oluyor nasıl duzeltebilirim hiçbir şekilde bir işlem yapamıyorum herseyi denedim her siteyi ama yapamıyorum yardimci olun lütfen

Aslı

Samsung galaxy e5 modeli

Gasiyta

Ekranı kapattıktan 3 dakika sonra uygulamalar kilitleniyor. Ekranı kapatınca direk kapansın istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim.


Bir Cevap Yazın