Firefox’un iddialı Android sürümü yayınlandı – Favori tarayıcınızın adı değişebilir


Firefox’un Android dağıtımı, sevilmedikçe sevilmeyen bir tarayıcıydı. İlgi çekici özellikleri ve ciddi bir hayran kitlesi olsa da, Firefox’un Android versiyonu ciddi bir ivme yakalayamadan rakiplerinin gerisinde kaldı. Firefox’un başarısızlığı Mozilla kaynaklı sanılıyordu, ama işin gerçeği öyle değildi. Mozilla, Android için Firefox’u yeniden yarattı ve en iddialı sürümü olan 14’ü Google Play Store’a sürdü.

Önceki Firefox sürümleri neden yavaştı? Firefox; XML tabanlı olan Mozilla’nın XUL Framework’unu kullanıyordu. Bu framework, Firefox’un Gecko rendering motoru ile uyumluydu. Firefox bu yazılımı Android’te de denemek istedi ancak alınan sonuçlar iç açıcı olmadı, XUL Framework’un Android için şu anda uygun olmadığı kararına varıldı, mobil için başka bir yol haritası çizildi ve bizim bildiğimiz yavaş Firefox doğdu. Aslında Firefox’u Firefox yapan pek çok şeyi barındırmıyordu 🙂

Birkaç gün önce Firefox’un Twiter hesabından büyük bir şeylerin geleceği duyuruldu ve o büyük şey geldi.

Firefox 14, Firefox’u Firefox yapan çekirdek kaynakları ve arayüz açısından oldukça önemli bir sürüm. Performans iyileştirmelerinde de nihayet gözle görülür bir değişme var. Firefox’un kendi bloğunda yayınladğı istatistik de bunu onaylıyor:

Sayılardan çok, bizlerin Firefox deneyimini konuşalım 🙂 Android 4.0’lı HTC EVO 3D ile yaptığım denemede, Firefox’u yükledikten hemen sonra açtım, daha önce hiçbir sürümü olmamasına rağmen inanılmaz hızlı bir şekilde karşıma “hoşgeldin” ekranı geldi. Genel olarak web performansı da oldukça başarılı, herhangi bir takılma ya da gereksiz gecikmeler görülmüyor tarayıcıda(şu ana kadar da çökemedi).

Ve nihayet Firefox fanlarının beklediği Flash desteği de 14. sürümde kullanıcılara sunuluyor. Varsayılan ayarda Flash öğelerini oynatmak için, öğeye dokunmanız gerekiyor. Bu ayarı Settings > Plugins bölümünden değiştirebiliyorsunuz.

Firefox 14’ün önemli yeniliklerinden bir diğeri de artık HTML5 ve Firefox’un masaüstü tarayıcısı için geliştirdiği standartlarla daha uyumlu olması ve yüksek performans sunması.

Firefox’un yeni sürümünde üzücü olan detay ise tabletlere özel arayüz iyileştirmelerinin bulunması. Mozilla Sync, eklenti gibi destekler hâlâ Firefox’un güzellikleri arasında.

Android için Firefox orta seviyedeki donanımlarda felç geçirten, berbat performansını belki de devam ettiriyor olabilir ama üst düzey cihazlarda oldukça hızlı, akıcı ve stabil. Firefox’un kararlı sürümünü Google Play Store‘dan edinebilirsiniz. Firefox’un yeni çizgisi hoşunuza gittiyse, yenilikleri herkesten önce denemek için Nightly dağıtımları da kullabilirsiniz(bu bağlantıyı Firefox cihazınızı desteklemiyorsa, APK dosyasını edinmek için de kullanabilirsiniz).

[Mozilla]

Bir Cevap Yazın