(Nasıl) WhatsApp uygulamasını Android tabletlerde SIM kart gerekmeden kullanmak


WhatsApp artık akıllı telefonların vazgeçilmez uygulamalarından biri. Hem SMS, hem de klasik mesajlaşma uygulamalarının da can düşmanı, çünkü oldukça kolay bir iletişim yolu. Ancak WhatsApp uygulaması -doğal olarak- Android tabletlerde çalışmıyor, daha doğrusu SMS doğrulama adımı yapılamadığı için kullanılamıyor.

Whatsapp Messenger

Telefonlarımız her zaman yanımızda olsa da, yazma ve okuma durumları başta olmak üzere tabletlerimizi kullanmak daha verimli olabiliyor. Peki WhatsApp gibi bir uygulamayı Android tabletlerimizde nasıl kullanabiliriz, üstelik SIM kart gerekmeden?

Gereksinimler:

  • WhatsApp kurulumu yapılmış ya da yapılabilecek olan ve root yetkisi bulunan bir telefon
  • Root yetkisi bulunan bir tablet
  • İki cihazda da Titanium Backup uygulaması. Yazıda bahsedeceğimiz bazı zaman kazandıran aksiyonlar için uygulamanın PRO versiyonu gerekiyor. Uygulamanın PRO versiyonu biraz pahalı olsa da, her zaman işinize yarayabilecek ve parasını sonuna kadar hak eden bir uygulama olduğuna emin olabilirsiniz.
  • İki cihaz arasında veri aktarımı yapabileceğiniz bir yöntem(İnternet ya da geleneksel yollar)

1- WhatsApp uygulamasının kurulumu ve aktifleştirilmesi

Eğer cihazımızda kurulu ve aktifleşmiş değilse WhatsApp uygulamasını Google Play Store‘dan telefonumuza indiriyoruz ve SMS aktifleştirmesini de yaparak kullanıma hazır hale getiriyoruz.

2- WhatsApp uygulamasının yedeklenmesi ve dondurulması

Titanium Backup uygulamasını açıyoruz, Yedekleme / Geri Yükleme sekmesine geçiş yapıyoruz, WhatsApp uygulamasını buluyoruz, üstüne bir kere dokunuyoruz ve “Yedekleme!”(Uygulamanın Türkçe çevirisi biraz garip olmuş, “Yedekleme!” olumsuz bir cümle değil 😀 ) butonuna dokunuyoruz ve uygulamanın yedeklenmesini bekliyoruz. Daha sonra WhatsApp uygulamasının üzerine bir kere daha dokunuyoruz ve karşımıza gelen seçeneklerden bu sefer “Dondur” seçeneğine dokunuyoruz.

3- Uygulama yedeğinin tablete aktarımı ve kurulumu

Titanium Backup uygulamasındayken yine WhatsApp uygulamasını buluyoruz ve bu sefer üzerine kısa bir süre basılı kalıyoruz, karşımıza çıkan menüden “Son yedeği gönder… >> Uygulama + Veri (kolay içe aktarım)” adımlarını takip ediyoruz. Karşımıza birkaç seçenek çıkıyor, burada tercih sizin. Kendinize e-posta da atabilirsiniz, Dropbox gibi bir uygulamayı da tercih edebilirsiniz ya da dosyayı telefonunuzun dahili depolama alanına atıp, bir şekilde tabletinize de aktarabilirsiniz. TiBkp formatındaki dosyayı tabletimizde açmamız gerekiyor. Dosya Titanium Backup uygulamasına özel olduğu için açıldığında Titanium Backup uygulaması bize sadece “uygulama” mı yoksa “uygulama + veri şeklinde içe aktarım seçeneği sunacak ve burada “uygulama + veri” seçeneğini tercih ediyoruz.

Problem: WhatsApp uygulaması şu anda tabletimizde kullanılabilir durumda. Ancak WhatsApp uygulaması aynı hesapla aktif olarak birden fazla cihazda kullanılamıyor ve yakalandığımızda yeniden doğrulama yapmanız gerekiyor. 2. adımda WhatsApp uygulamasını telefonumuzda donduruduğumuz için şu anda bir problem oluşmuyor ancak uygulamayı çözersek problem oluşacak. Peki bu durumda ne yapıyoruz? Sadece kullandığımız cihazda WhatsApp’ın aktif olmasını sağlıyoruz, yani telefonumuzda WhatsApp kullanırken tabletteki uygulamayı donduruyoruz, tablette kullanırken de telefondakini. Bunun için de Titanium Backup uygulamasını açmamıza gerek olmayacak çünkü daha kısa yolu var!

4- WhatsApp uygulamasına etiket atamak

Titanium Backup uygulamasının widget desteği bulunuyor ancak widget’taki genel aksiyonlar uygulama bazlı değil, etiket bazlı. Biz de WhatsApp uygulaması için etiket atamalıyız. Bu adımı iki cihazda da uygulamalısınız.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

-Resimlerden de takip edebileceğiniz gibi- WhatsApp uygulamasının üzerine bir süre basılı kalıyor ve karşımıza çıkan menüden “Etiket Ata…” seçeneğine dokunuyoruz. Daha sonra WhatsApp uygulamasına özel etiket oluşturuyoruz ve adını “whatsapp” koyuyoruz ve etiket atamalarını kaydediyoruz. Unutmayın, aynı şeyi tablet için de yapıyoruz.

5- WhatsApp uygulamasına özel widget oluşturmak

  1. ve son adımda, Titanium Backup uygulamasına girmeden WhatsApp’ı dondurup/çözebilecek widget’ı oluşturuyoruz. Bu adımı iki cihazda da uygulamalısınız.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

-Resimlerden de takip edebileceğiniz gibi- boş alan bulunan ana ekranlarımızdan birine Titanum Backup (Aksiyonlar) widget’ı ekliyoruz. Widget ayarlarında işlem seçeneği olarak “Tüm kullanıcı ve sistem uygulamalarını dondur” seçeneğini seçiyoruz,filtre bölümünden ise önceki adımda oluşturmuş olduğumuz “whatsapp” etiketini seçiyoruz ve widget’ı oluşturuyoruz. Bu widget’ın tersi için bir widget daha oluşturmamız gerekiyor. Boş alan bulunan ana ekranlarımızdan birine bir Titanum Backup (Aksiyonlar) widget’ı daha ekliyoruz, bu widget’ta ise “Tüm kullanıcı ve sistem uygulamalarını çöz” ve yine “whatsapp” filtresi seçeneklerini tercih edip, widget’ı oluşturuyoruz.

Kullanım:

Problemde bahsettiğim gibi iki cihazda WhatsApp uygulamasını aynı anda kullanmak mümkün olmuyor ve bir cihazda uygulamayı kullanırken, diğerinde devre dışı bırakmamız gerekiyor.

whatsapp-android-tablet-7


6 Yorum

Kerem

parmaklarına sağlık ^-^

Onur Yılmaz

Bu kadar zahmetee hiç gerek yok. Yok rootlu telefon yok rootlu tablet. Gidin whatsappin apksini bulun. Tablete kurun. Sms dogrulamasi icin ikinci bir hat bulmaniz lazim. İkinci hat icin whatsapptan telefon cagrisiyla sifre isteyin. Gelen sifreyi tabletinize girin.

Caner Kamburoglu

Tek akıllı sizmişsiniz maşallah. Yazının amacı 2 ayrı WhatsApp hesabını kullanmak değil, bir WhatsApp hesabını(yani arkadaşlarımızı kaybetmeden, rehberimizdeki kişileri kullanarak) birden fazla cihazda kullanmak. Yani anlattığınız yöntemin hiçbir işlevi yok.

Mustafa Kemal Ünver

Hocam tüm adımları yaptım ancak uygulama + veriyi kendime eposta ile attigimda açamıyorum. Açmak için yüklü program yok diyor. Dosyayı indirdim yine de acamadim. Bir adım daha mı var orda acaba?

Caner Kamburoglu

Diğer cihazda da Titanium Backup yüklü olmalı.

hayalozgen

tesekkurler bu calisma icin. aynisini ipad+phone larda da yapmanin bir yolu var mi acaba?


Bir Cevap Yazın