En iyi Android klavye uygulaması


Akıllı telefonların ve tabletlerin boyutları ne kadar büyük olursa olsun sanal klavye uygulamalarının arayüzleri veya harici aksesuarla sağlanan kılıf-klavyeler henüz bilgisayarlarımızdaki klavye deneyimini yakalayabilmiş değil. Pek çok kullanıcının artık mobil cihazlarıyla bilgisayarlarından çok daha fazla zaman harcadığını düşündüğümüzde, yazma deneyiminin önemi artıyor.

Android işletim sistemi, ilk versiyonlarından beri geliştiricilere klavye uygulamaları yapabilmeleri için gerekli yazılım altyapısını sunuyor ve pek çok geliştirici bu fırsattan yararlanıyor. Her konuda olduğu gibi, seçeneğin bol olduğu klavye uygulamaları kategorisinde de çoğu kişiye göre alternatif bulunuyor ancak hangi kriterde hangi klavye öne en iyi?

Özellik \ KlavyeSwiftKeySwypeTouchPalGoogleFleksy
Kelime tahminiVarVarVarVarVar
Otomatik düzeltmeVarVarVarVarVar
Bir sonraki kelime tahminiVarVarVarVarYok
Sesli giriş desteğiVar, Google Ses Var, Nuance DragonVar, Google SesVar, Google SesVar, Google Ses
Türkçe dil desteğiVarVarVarVarVar
Türkçe klavye arayüzüVar VarVarYokVar
Çoklu dil desteğiVarVarVarVarVar
Aynı anda çoklu dilVar, 3 dilVar, 2 dilYokYokYok
Kaydırma ile yazma desteğiVarVarVarVarYok
Kişiselleştirilebilir kullanıcı sözlüğüYok VarVarVarVar
Tema desteğiVar, aktif tema mağazası ileVar, aktif tema mağazası ileVar, aktif tema mağazası ileDahili 2 temaVar, aktif tema mağazası ile
Yedekleme ve senkronizasyonVarVarVarKısmenVar
Geniş ekran desteğiVarVarVarVarVar
EmojiVarYokVarVarVar
Tek el moduVarVarVarYokYok
Numara satırıVarYokYokYokVar
FiyatÜcretsiz30 gün ücretsiz deneme, tam sürüm $1Kısıtlı özelliklerle ücretsiz, tam sürüm yıllık $3Ücretsiz30 gün ücretsiz deneme, tam sürüm 5TL

SwiftKey eksiksiz ve sağlam bir seçim

SwiftKey

Türkçe tahminleri iyi olan, bir klavyede bulunması gereken tüm özellikleri eksiksiz bir şekilde barındıran, karmaşıklıktan uzak, güzel görünümlü ve performansa önem veren bir klavye arıyorsanız, SwiftKey‘i indirip diğer seçenekleri görmezden gelebilirsiniz.

SwiftKey Türkçe dili ile birlikte Türkçe klavye arayüzünü destekliyor. Uygulamanın otomatik düzeltme, bir sonraki kelime tahmini ve kaydırma ile yazma özellikleri Türkçe dilinde kullanılabiliyor. SwiftKey’in Türkçe tahminleri iyi ama mükemmel değil. Uygulama, yıllar önce sektörde veri analizi ile kelime tahminleri yaparan ilk uygulama olarak fark yarattı. Bu nedenle SwiftKey’in zengin sözlüğü isabetli düzeltmeler ve bir sonraki kelime tahminleri yapabiliyor, ancak Türkçe’nin kurallarından haberdar olduğu söylenemez, bazen sözlükte olmayan(ama gerçek) bir kelime yazdığınızda uygulamaya bunu kabul ettirmeniz zor olabiliyor. SwiftKey yazma alışkanlıklarını öğrendiği için, zamanla bu eksikliğini telafi edebiliyor.

SwiftKey’in uzun süredir desteklediği ve henüz pek çok rakibinin kopyalamaya fırsat bulamadığı birden fazla dili aynı anda kullanabilme özelliği kusursuz çalışıyor. Dil değiştirme tuşu olmadan, hangi dilde yazıldığına bakmaya gerek kalmadan, kurulum anında kullanılacak diller seçilip, bir daha dil ayarlarına bakmadan klavyeyi kullanabilmek büyük avantaj.

SwiftKey oldukça fazla özellik barındırmasına rağmen varsayılan ayarları ile dahi kullanılabilecek kadar başarılı bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Yazmak için kullanacağınız dilleri seçin ve kullanmaya başlayın, bu kadar basit.

Daha fazlasını isteyenler için SwiftKey’in numara veya ok satırı ekleme, klavye boyutunu ayarlama, klavyeyi ekranın altından ayırma gibi pek çok kişiselleştirme seçeneği bulunuyor.

Ekranın büyük bir bölümünü kaplayan bir uygulamanın nasıl göründüğü de oldukça önemli. SwiftKey pek çok dahili temasının yanı sıra, tema mağazası ile ücretli klavye temaları satıyor ve şu aşamada uygulamanın gelir modeli bu klavye satışlarına bağlı gibi görünüyor.

SwiftKey 1o milyondan fazla indirme ile şu aşamada Play Store’daki en popüler klavye uygulaması, dolayısıyla geliştiricilerinin üzerinde büyük bir sorumluluk var. SwiftKey ekibi genel olarak kullanıcı görüşlerine önem veriyor ve son güncellemelerinde olduğu gibi uygulamayı kararlı olarak tutmaya devam etmek istiyorlar.

SwiftKey pek çok kişi için yazma deneyimini olumlu etkileyebilecek en başarılı klavye uygulaması.

SwiftKey genel olarak en iyi klavye olabilir ancak yazının başında da bahsettiğim gibi herkese göre bir alternatif bulunuyor ve farklı uygulamalar farklı özellikleri ile farklı kullanıcı kitlesine özel uygulamalar üretebiliyorlar.

Swype Türkçeyi en iyi bilen klavye

Türkçe tahminleri sizin için önemliyse ve SwiftKey’in Türkçe tahminleri sizleri tatmin etmediyse, denemeniz gereken ilk alternatif Swype. Swype, SwiftKey’in aksine Türkçeyi gerçekten analiz edebiliyor. Hazır veritabının dışında, dilin kurallarını da biliyor. Oldukça uzun ve karmaşık kelimelerin dahi Swype ile düzeltilebileceğini görmek şaşırtıcı.

Swype adından da belli olduğu üzere kaydırma ile yazmaya odaklanan bir klavye uygulaması olarak piyasaya çıkmıştı. Bu alanda bir ilk olan uygulamanın bu özelliği, zamanla bu listedeki çoğu uygulama tarafından ödünç alındı ama Swype dili daha iyi bilmesinin de etkisiyle kaydırmalarda yazma konusunda rakiplerinin önünde.

Geçtiğimiz yıllarda Samsung başta olmak üzere, çeşitli üreticilere lisanslanan Swype, 2013 yılında Play Store’a giriş yaptı. Çevrimiçi veri yedeklemesi ve senkronizasyon desteğini ilk kez sunan klavye uygulamalarından biri olan Swype, maalesef çıkış yaptığı günden beri pek ilerleme kaydedemedi. Uygulamanın performans, gizlilik ve emoji desteği olmaması gibi güncellik sıkıntıları mevcut. Swype maalesef bu yazıda bahsedilen uygulamalar arasında konum isteği yapma gereği duyan tek uygulama, Nuance şirketi içi gizliliğin öncelik olmadığı söylenebilir.

Swype çıkış döneminde sunduklarına ek olarak pek yenilik sunmamış olsa da, hâlâ kullanışlı özellikler sunuyor. Örneğin Swype tuşundan C tuşuna yapılan kaydırmalar seçilen içeriği kopyalayabiliyor, X kesebiliyor, V yapıştırabiliyor, A tümünü seçebiliyor, S Google’da arayabiliyor…

Swype kaydırmaları

Swype genel olarak iyi bir klavye ancak 2015’e henüz giriş yapmamış durumda. Ultra ileri düzeyde başarılı Türkçe tahminleri önceliğiniz değilse diğer alternatiflere yönelmenizde fayda var.

TouchPal karmaşık SwiftKey klonu

TouchPal SwiftKey’den fazlasıyla etkilenen ve aynı anda birden çok dili kullanabilmek dışında tüm özelliklerini barındıran ama SwiftKey’de olmayan Wave özelliği ile fark yaratmaya çalışan bir alternatif.

TouchPal Wave

TouchPal’ın bir sonraki kelime tahmini ile kaydırarak yazma özelliğini birleştiren Wave özelliği bir sonraki kelimeyi klavye üzerinde gösteriyor ve bir harften boşluğa yapılan kaydırma tahmin edilen kelimeyi giriyor.

Wave özelliği dışında TouchPal’ın pek farklı yönü bulunmuyor. Uygulamanın kelime tahmin yeteneği ve performansı da SwiftKey’in gerisinde.

TouchPal’ın ayarları, Twitter kısayolu gibi gereksiz eklemeleri SwiftKey’e oranla daha karmaşık ve başarısız bir deneyim sunuyor. Kullanmayacağınız özellikler ve performans kayıplarıyla uğraşmak istemiyorsanız, TouchPal yerine SwiftKey’e yönelmeniz mantıklı bir seçim olacaktır.

Google Klavye: Hızlı ve öfkeli

TouchPal ve Swype’ın performans konusunda problemleri bulunuyor, SwiftKey ise “iyi” seviyede ancak Google Klavye tüm klavyeleri ezip geçecek kadar anlık deneyim sunuyor. Karakter girişi, açılma hızı, geri bildirim… tümünde Google Klavye rakiplerinin ötesinde.

Google Klavye

Google Klavye muhteşem hızına rağmen maalesef tahminler ve özellikler konusunda sınıfta kalıyor. Google Klavye’nin Türkçe tahmin yeteneği veri işleme çılgını bir şirketin ürünü olarak utanç verici seviyede. Uygulamanın bir sonraki kelime tahmini özelliği de sadece kullanıcının sözlüğe eklediği kelimeler ile yapılabiliyor.

Google Klavye otomatik düzeltmeye, bir sonraki kelimeye güvenmeden hızlı yazma meraklıları için bir numaralı seçim olabilir.

Fleksy havalı çocukların klavyesi

Listedeki diğer uygulamaların fiziksel klavyelere oldukça benzer kullanım yöntemleri bulunuyor. Fleksy, diğer uygulamalara oranla kaydırmalara daha fazla çok güvenen basit ve farklı bir arayüzü ile havalı bir klavye uygulaması.

Fleksy

Fleksy ile soldan sağa yapılan kaydırmalar tavsiye edilen kelimeyi işleyip boşluk bırakıyor, yukarıdan aşağı kaydırmalar tavsiye edilen kelime alternatiflerine geçiş yapıyor, aşağıdan yukarı yapılan kaydırmalarla kelimeyi sözlüğe ekleyebiliyor ya da diğer alternatiflere geçiş yapabiliyor, iki parmak ile yapılan aşağı ve yukarı kaydırmalarla klavyenin alt satırını gizleyip gösterebiliyor, en üst satırdan yukarı doğru kaydırmalarla numara satırını veya editörü etkinleştirebiliyor…

Fleksy sesleri, animasyonları ile fazlasıyla iyi görünümlü bir klavye uygulaması ama “basit” arayüzü maalesef verimli değil. Uygulamanın Türkçe desteği oldukça kötü, arayüzün basitliği tahmin yeteneği üzerine oturtulduğu için en basit şeyi düzenlemek dahi bazen sinir bozucu olabiliyor.


Uyarı: Bu yazıdaki göreceli yorumlar ve karşılaştırmalar SwiftKey 5.1.2.75, Swype 1.6.20, TouchPal 5.6.7.4, Google Klavye 4.0.21203, Fleksy 5.1 versiyonları üzerinden Android 5.0.1’li Nexus 5 kullanılarak yapılmıştır. Uygulamanın farklı versiyonlarında ve farklı cihazlarda yazıda belirtilen yorumlardan farklı sonuçlar elde edilebilir.

Ayrıca yazıda sadece Play Store’dan indirilebilen uygulamalar karşılaştırılmıştır. Samsung, HTC, Sony gibi üreticilerin klavyeleri sadece şirketin cihazlarında kullanılabilmekte.


Android için bu yazıda bahsedilmeyen pek çok klavye alternatifi bulunuyor ancak çoğu yazma deneyiminden çok gelir modeli odaklı ürünler ortaya çıkardığı için SwiftKey gibi uygulamalar varken herhangi bir farklılık yaratamıyorlar.

Özet geçmek gerekirse, SwiftKey çoğu Android kullanıcısı için açık ara en iyi yazma deneyimini sunuyor. Farklı zevkler ve farklı ihtiyaçlar için Swype, TouchPal, Google ve Fleksy de iyi seçimler. Sizin seçiminiz hangi uygulama?


9 Yorum

Önder Çatalkaya

2010’dan beri Swype kullanırken OnePlus One aldıktan sonra 2 aydır dokunmatiğinin çok başarılı olmaması sebebiyle kaydırmalı klavyeden vazgeçip alternatifim SwiftKey’e geçtim ve çok memnunum. Cloud özellikleri ve zamanla öğrenmesi büyük artı. Birçok cümleyi daha ilk kelimeden itibaren üstteki öneri kısmından tek tek tıklayarak tek harfe dahi dokunmadan yazabiliyorum.

İnceleme yine baz alınan kriterleriyle, klavyelerin öne çıkan özelliklerinin değerlendirilmesiyle CK kalitesinde olmuş, ellerinize sağlık.

Nri

Güzel bir yazı olmuş. Fakat bütün klavyelerin ortak sorunu olan türkçede bulunmayan gereksiz karakterleri göstermesi ve bunu kaldırmaya izin vermemesi sinir bozucu. Mesela î tuşuna basılı tutun ve kullanılmayan ama orada olan harfleri görünce ne dedigimi anlayacaksınız. Swype uzun zamandır kullanıyorum ama öğrenmesi pek iyi değil hoş performansta o kadar iyi değil ama işte alışkanlık 😀

Caner Kamburoglu

Eğer o karakterleri içeren dile seçilmemişse SwiftKey Türkçe dışındaki karakterleri göstermiyor

Nri

Evet öyleymiş açıkçası onyargılı bir yorum yapmışım sonradan farkettim

Nri

Tavsiyenize uydum SwiftKey kurdum diller bölümünde türkçe qwerty ve tabi ğüşiöç karakterleride var. Ve ben buna alışkın degilim. Normal qwerty düzenine çeviriyorum telefonu yeniden başlatınca yine eski haline dönüyor.

Sizde bu sorun varmı?

Damla Aksu

butu hepsını denedım..touch pal ı tek gecerımm!!!

Osman Saral

Nintype ı denemelisiniz. Android beta versionu(apk olarak) internette bir yerlerde var.

vrl

touchpalda yukardaki arama butonunu kapata biliniyomu acaba???

thespooks

Fleksy yeni versiyonu daha başarılı Türkçe desteği daha iyi konumda. Deneyin derim.


Bir Cevap Yazın