Android’in konum servisleri nasıl çalışır? Hangi ayarlar kullanılmalı?


Günlük hayata entegre olabilmiş pek çok mobil uygulama konum servislerinden faydalanıyor. Konum servisleri kimi kullanıcılar için kullanışlı, kimi kullanıcılar için ise güç manyağı olarak görülebiliyor. Android’de pek çok farklı konum ayarı bulunuyor, bunlar nasıl çalışıyor ve hangi ayarlar tercih edilmeli, yakından bakalım.

Konum modları

Android’in konum servisleri üç farklı katmandan oluşuyor. Baz istasyonları aracılığıyla şebeke erişimi, kablosuz(Wi-Fi) ağ noktaları taraması ve GPS/GLONASS çipleriyle direkt uydudan nokta tespiti. Android’in konum hizmetleri artık Google Play hizmetleri uygulaması tarafından sağlanıyor ve konum algoritmaları sürekli bu uygulamanın güncellemesi ile iyileştiriliyor. GPS enerji açısından diğer yöntemlere göre masraflı ama en keskin konumu veren bir teknoloji. Android’in konum servislerinin amacı da minimum enerji ile istenilen doğrulukta değer elde edebilmek. Dolayısıyla GPS’in kullanımı, farklı senaryolara göre verimli veya verimsiz olabiliyor ve Play hizmetlerinin konum servisleri bu ayrımı yapabilecek kadar akıllı. Ayrıca “sıcak başlangıç” yöntemi ile kablosuz taramalar ile GPS’in başlangıç süresi kısaltılabiliyor.

Android konum modları

Android 4.4 KitKat ile konum ayarları yüksek doğruluk, pil tasarrufu ve yalnızca cihaz olmak üzere üç kategoride kullanılabiliyor. Bu modlar sistemin sınırlarını belirliyor, yani yüksek doğruluk modu GPS, kablosuz ve hücresel ağların kullanılabileceği anlamına geliyor ve sürekli GPS’in kullanılacağı anlamına gelmiyor.

Her zaman kullanılabilir tarama

Pil tasarrufu modundaki “Kablosuz” seçeneğine yakından bakmak geriyor. Android 4.3’ten sonraki sürümlerde eğer kablosuz erişimi kapalıysa konum servisleri arkaplanda tarama yaparak konum servislerinden yararlanabiliyor. Bunun için Android kurulumu yapılırken kullanıcının izni isteniyor, bu ayar daha sonra gelişmiş kablosuz ayarlarından yapılandırılabiliyor.

Tarama her zaman kullanılabilir

Google Haritalar - İç mekan navigasyonu
Google Haritalar – İç mekan navigasyonu

Bu özellik arkaplanda SSID(kablosuz ağların adları) taraması yaparak çalışıyor, taranan SSID’ler cihaza kaydediliyor ve kullanıcının konumu baz istasyonuna veya GPS’e bağlı kalmadan bulunabiliyor. Kullanıcı hareket ettiğinde uzaklaştığı SSID’ler listeden siliniyor ve yeni SSID’ler listeye giriyor, dolayısıyla yine GPS’e gerek kalmadan cihazın hangi yönde hareket ettiği de kestirilebiliyor. Maalesef bazı kullanıcılar Wi-Fi’ı sürekli sürekli açık bırakmanın değerli şarjları için olumsuz etki yaratacağı hissine kapılarak bu özelliği kapatıp, batarya tasarrufu tavsiyesi olarak da başkalarıyla paylaşma gafletinde bulunuyorlar. Arkaplanda Wi-Fi taraması, aktif bir işlem değil ve GPS’ten çok çok daha az enerji harcayarak doğru sonuçlar elde edebiliyor. Tabii ki bu ayarı kapatarak pil tasarruf modunu tercih ederseniz daha az enerji harcayarak konum servislerini kullanabilirsiniz, ama hassas konum gerektiren durumlarda baz istasyonlarının geniş menzillere yayılmasından dolayı isabetli bir sonuç alabileceğinizin garantisi bulunmuyor, bu durumda GPS’i devreye sokmak da “pil tasarruf” amacıyla başlayan işi pek verimli bir hale sokmuyor. Dolayısıyla, konum servisinden yararlanıyorsanız, bu özelliğin verimliliği arttırmak için kullanıldığını ve kapatmanın işleri zorlaştırmaktan başka bir şey yapmayacağını unutmayın.

Örneğin Android 5.0’ın kullanışlı yeniliklerinden Smart Lock, konum servisinden yararlanarak ekran kilidini “güvenli” konumlarda devre dışı bırakabiliyor. Wi-Fi taraması kullanılmadığı durumlarda bu özelliğin teorik olarak çalışma imkanı bulunmuyor. Baz istasyonlarının isabeti kilometrelerce şaşabiliyor ve GPS kapalı ortamlarda çalışmıyor. Öte yandan kablosuz tarama, kapalı ortamların içinde dahi konumlandırma yapabiliyor ve bu özelliğin sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Google Play hizmetleri

Konum servislerinin genel yöntemlerine baktık. Bu üç yöntem sisteme cihazın konumu ile koordinatlar döndürüyor ve bunlar Play hizmetleri aracılığıyla işleniyor. Uygulamalar, Play hizmetlerinden farklı parametrelerde konum servisleri talep ediyor. Örneğin RunKeeper gibi bir uygulama, yüksek doğruluğa ihtiyacı olduğu için GPS’i kullanmak istiyor ve Play hizmetleri cihazın konumunu anlık olarak takip ediyor. Bir hava durumu uygulaması kullanıcının hangi ilçede olduğunu öğrenmek istediğinde Play hizmetleri hiçbir konum isteği yapmadan uygulamaya bulanık konum sonucu döndürebiliyor. Play hizmetleri cihazdaki diğer sensörlerden faydalanarak cihazın hareketsiz, yürüyüşte, koşuda, bisiklette, arabada olduğunu tespit edebiliyor ve hangi durumda donanımı kullanarak konumu tazelemesi gerektiğini biliyor. Play hizmetleri hem her uygulamanın ayrı ayrı konum hesabı yapmasının önüne geçiyor, hem de hiçbir uygulamanın yapamayacağı kadar kompleks işlemler yapabiliyor. Dolayısıyla, cihazda konum servislerini manipüle edecek seviyede vasat bir uygulamadığı sürece Play hizmetleri cihazın konumunu ve durumunu bataryayı sömürmeden bilebiliyor.

Konum bildirme ve konum geçmişi

Android Konum bildirme ve konum geçmişi ayarları

Android’de cihazın konumunun hangi yöntemlerle elde edileceğinin seçiminin yanı sıra, konumun uygulamalar ile paylaşımı da sağlanabiliyor. Konum bildirme servisi, cihazın güncel konum geçmişinin cihazda tutulması ve talep eden uygulamalarla paylaşımı anlamına geliyor. Bu özellik aracılığıyla uygulamalar konum isteği yapmadan Play hizmetleri tarafından konum değişikliği olduğunda bilgilendiriliyorlar. Bu özellik tam olarak ne işe yarıyor? Örneğin Google Fit, konum servisi kullanmadan sadece pedometre kullanarak adım sayabiliyor, konum bildirme özelliği ile ise kullanıcının “ben buradayım” dercesine bir butona tıklamasına gerek kalmadan kişinin nerede hareket ettiğini görebiliyor. Bir başka örnek ise, eski adı Latitude olan ve şu aşamada Google+’ın içinde olan konum paylaşımı özelliği ile istenilen çevrelerle ülke, şehir ya da yaklaşık konum bazında konum paylaşımı yapılabiliyor ve bu özellik kullanıcının uygulamayla etkileşmesine gerek kalmadan gerçekleşiyor. Foursquare uygulaması sevdiğiniz türde bir mekana yaklaşırken size bildirim gönderebiliyor. Maalesef ülkemizde kullanılamayan ama en bariz örnek olan Google Asistan servisi ise çevrede kayda değer gelişmeler olduğunda bu servisi kullanarak kullanıcıyı bilgilendiriyor.


Google konum ayarları altında yer alan bir başka seçenek ise konum geçmişi. Konum geçmişi etkinken, Google yapılan konum sorgularını kullanıcının Google hesabı altında topluyor ve Google Haritalar arayüzü ile birlikte görüntüleme, topluca indirme fırsatı veriyor.

Bu ayar etkin değilken, Google konum sorgularını yine topluyor ancak hesabınızla ilişkilendirmeden anonimleştirerek servisi iyileştirmek adına kullanıyor. Yani bu seçeneği kullanıp kullanmamak Google’a gönderilecek verinin boyutunu etkilemiyor, eğer ne zaman nerede olduğunuzu görmek isterseniz oldukça kullanışlı bir araç.

Konum geçmişinden yararlanan çeşitli servisler kişisel deneyimi arttırmak adına bu geçmişten yararlanabilir, örneğin neredeyken hangi müziği dinlediğinize göre ne kadar mutlu olduğunuzu ortaya çıkaran bir uygulama düşünün, bunlar pek uzak şeyler değil. Eğer verilerinizi arşivlemek istiyorsanız ve Google ile güven problemleriniz yoksa(varsa ve Android kullanıyorsanız, biraz ironik oluyor), konum geçmişi alternatifsiz bir araç.

Konum servisleri etkinken konum geçmişi veya konum bildirme özelliklerini kullanmak eğer bir uygulama konum servislerinden yararlanmıyorsa, olması gereken konum sorgusu sayısını pek etkilemiyor. Veriler Google’a zaman ve koordinat parametreleri ile gönderildiği için endişelenecek boyutta veri transferi gerçekleşmiyor.

Hangi durumda, hangi ayar kullanılmalı?

Konum servislerini topluca kapatmak dahil olmak üzere kullanıcıların 4 farklı seçeneği bulunuyor, dolayısıyla tek bir ayar herkes için ideal çözüm değil.

Arkaplanda kablosuz taramaya(Tarama her zaman kullanılabilir) izin vererek pil tasarruf modunu kullanmak çoğu kullanıcı ve çoğu durum için isabetli tahminler ve verimlilikle sonuçlanacaktır. Navigasyon, spor uygulamaları gibi pek sık olmayan gereksinimlerde ise yüksek doğruluk modu ile GPS’ten yararlanılabilir. Bir diğer mantıklı seçenek ise Smart Lock, konum bazlı bildirimler, Google Asistan gibi işe yarar servislerden yararlanmıyor ve konum bazlı Swarm gibi uygulamaları kullanmıyorsanız konum servislerini topluca kapatmak.

Google Play hizmetleri özellikle son 1 yılda konum servislerini iyileştirme konusunda önemli adımlar attı. Konum servisinin açık kalması cihazın her saniye konum sorgusu yaptığı anlamına gelmiyor. Enerji konusunda kafanızda soru işaretleri varsa; Ekran, mobil data gibi güç manyağı bileşenlerin yanında konum servislerini kullandığınız için pişmanlık duymanızı gerektiren bir durum bulunmuyor. Eğer konum servislerinden yararlanıyorsanız(ki akıllı telefonun en büyük avantajlarından biri), konum servislerini pil tasarrufu için kapatılacak şeyler listenizden çıkarıp, hayatınızı kolaylaştıracak yenilikler arasına koymanızda fayda var.


6 Yorum

Nri

Güzel yazı olmuş, peki bütün uygulamalar konum bilgisini kullanırken google play hizmetlerinden mi faydalanıyor, yoksa kafasına göre konum bilgisi için istediği hizmeti (wlan, gps, şebeke sinyali vs) istediği gibi mi kullanıyor. Yani istediği hizmeti istediği şekilde kullanma izni var mı?

Caner Kamburoglu

Yüksek doğruluk gerektiğinde GPS kullanabiliyorlar, diğer durumlarda neyin kullanılacağına Play hizmetleri karar veriyor.
20 Oca 2015 11:01 tarihinde “Disqus” yazdı:

Nri

Anladım, yani doğrudan şuna erişmek istiyorum gibi bir durum oluşturamıyor. Bu iyiymiş ben sırf bu yüzden yüksek doğruluk modunu açmak istemiyordum şarj bitiriyor diye.

Caner Kamburoglu

Doğruluk seviyesini belirterek erişebiliyorlar, yani Runkeeper GPS isteyebiliyor, Play hizmetleri bu spor uygulaması GPS erişimi vereyim demiyor.

Diğer durumlarda Play hizmetleri karar veriyor. GPS verimli değilse diğer yöntemlere geçiyor. Yazıda bahsettim gibi amaç en az enerji ile en keskin konumu bulabilmek, bazı durumlarda GPS verimli olabiliyor yani GPS’in kullanılması direkt enerji kaybı olarak yorumlanmamalı.
20 Oca 2015 11:11 tarihinde “Disqus” yazdı:

Ahmet

Merhabalar benim cihazım galaxy j5 ama bir türlü konum modu ayarlarına nereden gireceğimi bulamadım yardımcı olurmusunuz ?

Caner

Merhaba, konu ile çok alakalı olmayabilir ama bir sorun yaşıyorum. Android işletim sistemine sahip bir akıllı telefonum var, wi-fi bağlantıda navigasyon düzgün bir şekilde çalışıyor. Fakat mobil veriye geçtiğimde navigasyon rotayı hesaplıyor fakat rotayı takip etmiyor, yani araç ile hareket halindeyken yolu izlemiyor. Çeşitli GPS reset ve fix toollarını kullandım fakat çözüm üretemedim. Geçtiğimiz dönemde fake gps kullanmıştım, sorun sanırım bundan kaynaklı. Çözüm öneriniz var mı? Şimdiden teşekkür ederim.


Bir Cevap Yazın