adb ve fastboot komutları nasıl kullanılır?


Android Developer Bridge’ın kısaltmasını alan adb komutu adından da belli olabileceği gibi, geliştirme amacıyla komut satırını kullanarak çeşitli işlemleri yapabilmemizi sağlıyor. Ne gibi işlemler? Cihazdan dosya çekme, dosya yükleme, uygulama kurulumu, uygulama silme, uygulama verisi yedekleme, uygulama yedeklerini geri yükleme, sistem raporlarını görüntüleme, indirilmiş OTA güncelleme paketi ile cihazı güncelleme, ekranı videoya çekme…

adb komutunu kullanabilmek için bir adet Android cihazı, bir adet Windows, OS X veya Linux ile çalışan bilgisayar ve bu iki donanımı bağlayabilecek bir kabloya ihtiyacımız bulunuyor.

adb komutlarını kullanabilmek için Ayarlar uygulamasına girdikten sonra Geliştirici seçenekleri bölümünden USB hata ayıklaması seçeneğini işaretlememiz gerekiyor. Yeni Android cihazlarında kullanıcının yanlış kullanımını önlemek amacıyla bu menü gizleniyor, eğer siz de göremiyorsanız Ayarlar uygulamasında Cihaz hakkında bölümünden derleme numarasının üzerine ardışık olarak “artık geliştiricisiniz” seçeneğini görene kadar dokunun ve etkinleşen menüye giriş yapın.

adb ve fastboot komutlarını kullanabilmek için bilgisayarımızı da hazırlamamız gerekiyor. Öncelikle Windows, OS X ve Linux için bu dosyaları indiriyoruz. Örneğin platform-tools_r23.0.1-windows.zip dosyasını indiriyorum ve yazının devamında da bu versiyonu kullanarak komutları uyguluyorum. Dosya indikten sonra zip dosyasını Windows’un dahili arşiv ayıklama özelliğini ya da 7zip, WinRAR gibi uygulamaları kullanarak çıkarıyorum. Arşivden çıkan klasörün içindeki platform-tools klasöründe adb ve fastboot dosyalarını görmem gerekiyor.

İşlemleri başlatmak için Windows’un, OS X’in ve Linux’un içinde dahili olarak bulunan Terminal veya Komut satırı uygulamalarını kullanıyoruz. Windows içinde cmd araması ile bu uygulamayı bulabilir ve çalıştırabilirsiniz.

Windows CMD

İlk kez kullanacaklar için, komut satırı bulunan klasörü gösteriyor ve yan tarafa girilecek komutları bulunan klasörde uyguluyor. Bu yazıda komut satırının ihtiyaç duyacağımız tek komutu olan cd ile bulunuduğumuz klasörü değiştirerek az önce indirdiğimiz dosyanın bulunduğu konuma geçeceğiz.

Windows platform-tools

Ben platform-tools klasörünü masaüstüme kopyalıyorum ve tam adresi olan C:\Users\caner\Desktop\platform-tools değerini kopyalıyorum. Yapmam gereken işlem cd komutu ile bu klasöre geçmek ve bunun için bulunduğum klasörün yolunu kopyalıyorum, cd yazıp boşluk bırakıyorum ve klasörün yolunu komut penceresine yapıştırıp, enter tuşu ile geçişi yapıyorum:

cd C:\Users\caner\Desktop\platform-tools

Windows cmd CD

Sizin de aynı komut ile, adb dosyasının bulunduğu klasöre geçiş yapabilmeniz gerekiyor. Klasöre geçiş yaptığıma göre adb ve fastboot’un bulunduğu klasördeyim ve bu dosyaların komutlarını kullanabilirim. Cihazımı hata ayıklama modu bağlıyken USB kablo ile bilgisayara bağlıyorum ve cihazımın bağlantısını adb devices komutu ile test ediyorum. Bu komut bilgisayara hata ayıklama modu etkinken bağlı cihazları listeliyor.

adb devices

Ups! Bağlı cihazlar arasında hiçbir şey görünmüyor! Şimdi ne yapmalıyım?

Bilgisayarım > Sağ tık > Özellikler > Cihaz yöneticisi bölümünden bağladığım cihazın durumunu kontrol ediyorum.

Cihaz yöneticisi

Ve problemin nedeni anlaşılıyor, sarı ünlem işareti cihazımın tanımlanamadığını gösteriyor. İlgili adresten cihazımı bilgisayara tanımlamak için gereken latest_usb_driver_windows.zip dosyasını indiriyorum. Dosyayı arşivden çıkarıyorum ve aygıt yöneticisine dönüp, indirdiğim dosyalarla adb sürücülerini yüklüyorum. Bunun için aygıt yöneticisindeki cihazıma sağ tıklayıp, göz at seçeneğine tıklıyorum, daha sonra indirdiğimiz sürücü dosyasından çıkan klasörü hedefliyoruz ve Google’ın sürücüsünü yüklemeye izin verip işlemi tamamlıyorum(alttaki albümden adımları görüntüleyebilirsiniz).

adb devices komutunu yeniden çalıştırıyorum:

ADB devices

Ve cihazımız seri numarası ile birlikte listeleniyor. Android 4.3 ve üzeri versiyonlarında güvenlik amacıyla ilk başarılı komutta bilgisayarın cihaza erişimini onaylamam gerekiyor ve ekranda şöyle bir uyarı beliriyor:

USB hata ayıklamasına izin verilsin mi?

Bu uyarıyı da onayladıktan sonra artık kullandığımız bilgisayarda dilediğimiz adb veya fastboot komutlarını çalıştırabiliriz. adb ve fastboot komutları günlük kullanımda bir uygulama gibi kullanıcının karşısına çıkmadığı için, kullanmanız gereken durumlarda yazıdaki adımları uygulayarak işlemlere hazır hale gelmeniz gerekiyor.

Linux ve OS X kullanıcılarının sürücü yüklemesi gerekmiyor. Yazıdaki komutları adb’nin önüne ./ koyarak uygulayabilirsiniz. Örneğin:

./adb devices

Sisteminiz adb ve fastboot dosyalarına çalışma hatası verirse aşağıdaki kodla bunu düzeltebilirsiniz:

chmod +x adb && chmod +x fastboot

Yazıda bahsedilmeyen hatalarla karşılaştığınızda, ekran görüntüsü paylaşarak yorum bölümünden yardım talep edebilirsiniz. Bu yazıyı yararlı bulduysanız, bu türden daha fazla yazıyı Yeni Başlayanlar kategorisi altında keşfedebilirsiniz.

adb ve fastboot komutları ile yapılabilecekler

adb ile root erişimi olmadan Android uygulamalarını yedekleme

Nexus cihazları için fabrika imajı yükleme


2 Yorum

Canberk

Çok teşekkürler,gerçekten işime yaradı.

murat özmen

Adb komutu ile cihazı güvenli modda çalıştırmak mümkün mü?


Bir Cevap Yazın