Android ekranı nasıl videoya çekilir?


Android’de ekran görüntüsünü almak oldukça kolay bir işlem ancak bazı durumlarda bir resim durumu anlatmaya yetmeyebiliyor. Tanıtım, hata adımlarını gösterme ya da sadece eğlence amacıyla ekranı videoya çekmek durumu ifade etmeye yardımcı olabiliyor. Cihazınızdaki Android versiyonuna göre(versiyonu bilmiyorsanız Ayarlar > Telefon/Tablet Hakkında bölümünden öğrenebilirsiniz) Android ekranını videoya çekme yöntemleri farklılık gösterebiliyor.

Android 5.0 Lollipop ve üzeri versiyonlarda video kaydı

Android 5.0 Lollipop‘un en önemli yeniliklerinden biri ekranın video kaydı yapabilmesine izin vermesi. Android 5.0 ve üzeri versiyonlarda Rec., Telecine gibi uygulamalar kullanılarak ekran kaydı yapılabiliyor.

Rec. ile Android ekranını videoya çekmek
Rec. ile Android ekranını videoya çekmek

Rec. uygulamasının oldukça basit bir arayüzü bulunuyor. Açılış ekranında ekran kaydının çözünürlüğü, bit hızı, videonun süresi, videoya cihazın mikrofonu kullanılarak ses eklenip eklenmeyeceği ve kayıt dosyasının adı ayarlanabiliyor.

Kayda başlamak için “Record” butonuna dokunmak ve 10 saniyelik geri sayımın tamamlanmasına kadar ekran kaydının başlamasını istediğimiz uygulamaya giriş yapmamız gerekiyor. Kayıt başlıyor ve belirlenen sürenin sonunda, ya da ekran kapatıldığında sonlanıyor. Ücretsiz Rec. uygulamasının video uzunluğu ve geri sayım süresi ücretli versiyonu ile değiştirilebiliyor.

Kayıt tamamlandıktan sonra cihazın dahili depolama alanında Rec isimli klasör altında, belirlenen isimle mp4 formatında dosya bulunuyor.

Kayıt ardından videoda takılma veya herhangi bir problemle karşılaştığınızda farklı bit hızı ve çözünürlük ayarı ile deneme yapabilirsiniz.

Rec. uygulamasının kullanımı için Android 5.0 ve üzeri versiyonlarda root erişimi gerekmemektedir.


Android 4.4 KitKat’ta video kaydı

Maalesef Android 4.4 KitKat’ta video kaydı işlemi Android 5.0’daki kadar kolay olmuyor.

Eğer root erişiminiz yoksa, Android 4.4 sürümünde ekran kaydı yapabilmek için adb komutlarını kullanmamız gerekiyor. adb komutlarını daha önce kullanmadıysanız veya uygulamakta problemler yaşıyorsanız öncelikle adb ve fastboot komutları nasıl kullanılır? yazımıza göz atmalısınız.

adb shell screenrecord <dosyayolu><dosyaadı>.<dosyaformatı> kod kalıbı ile ekran kaydını root erişimi gerekmeden yapabiliyoruz. Örnek komut:

adb shell screenrecord /sdcard/ilkkayit.mp4

Bu komut çalıştırıldığında 4Mbps bit hızı ile 180 saniyelik ekran kaydına başlıyor ve kaydı /sdcard klasörü içinde ilkkayit.mp4 dosyası olarak kaydediyor. 180 saniyenin bitmesi beklenmeden CTRL+C ile kayıt durdurulabiliyor.

adb screenrecord komutunun farklı parametreleri ile farklı ayarlar kullanılarak ekran kaydı yapılabiliyor. Kullanabileceğimiz parametreler şunlar:

  • –size <yükseklikXgenişlik> cihazın varsayılan ekran çözünürlüğündan farklı çözünürlükle kayıt yapmamızı sağlıyor,
  • –bit-rate <kbps> varsayılan 4Mbps bit akışını kbps değerleri kullanarak değiştirmemizi sağlıyor,
  • –time-limit <saniye> varsayılan 180 saniyelik kaydın sınırını değiştirmemizi sağlıyor,
  • –rotate kaydı 90 derece açıyla döndürüyor
  • –verbose kayıt sırasında komut satırında kayda ait anlık bilgileri görmemizi sağlıyor.

Bu parametrelere göre kodumuzu şöyle şekillendirebiliriz:

adb shell screenrecord –size 720×1280 –bit-rate 20000000 –time-limit 60 –verbose /sdcard/ikincikayit.mp4

adb shell screenrecord komutunda farklı parametreler kullanmak
adb shell screenrecord komutunda farklı parametreler kullanmak

İlgili değişiklikle ekran çözünürlüğünü 720×1280 olmaya zorlayıp, bit hızını 20Mbps’ye çıkarıp, süreyi 60 saniyeye indiriyoruz ve kayıt aşamasında terminalde kayıt durumunu(orijinal ekran çözünürlüğü, kayıt çözünürlüğü, bit hızı) görebiliyoruz. Dosyamız da ikincikayit.mp4 adıyla sdcard’a kaydoluyor. Kayıt tamamladıktan sonra ES File Explorer gibi bir uygulama ile cihazda dosyayı kopyalama, paylaşma gibi işlemler yapılabiliyor ayrıca adb pull /sdcard/ikincikayit.mp4 komutuyla da bilgisayarımıza adb dosyasının bulunduğu klasöre indirebiliyoruz.


Herhangi Android versiyonunda root ile ekran kaydı yapma

adb screenrecord komutu root yetkisi gerekmeden ekran kaydı yapmamızı sağlıyor ama bilgisayar başında olmamızı gerektiriyor.

Eğer root yetkiniz varsa, yine Rec. uygulaması ile Android 4.4 KitKat’ta ekranı videoya çekebilirsiniz. Android 4.4’ten önceki sürümlerde ise Screencast uygulaması ile yine root yetkisi gerekerek aynı işlemleri yapabilirsiniz.

Bu yazıyı yararlı bulduysanız, benzer yazıları Yeni Başlayanlar kategorisi altında keşfedebilirsiniz.


2 Yorum

YAŞLI BİLGE ELF

diyelim oyun kaydetmek istiyoruz. oynadigimiz oyunun sesini mikrofandan alarak mi kaydediyor?

Caner Kamburoglu

Evet sadece mikrofon kullanarak sesi alıyor.


Bir Cevap Yazın