Android’de pil yüzdesi göstermenin en basit yolu


Samsung, HTC, Sony ve pek çok üreticinin arayüzünde pil yüzdesi sistem ikonlarında gösterilebiliyor ancak ham Android’li Nexus, Motorola ve diğer cihazların yazılımında pil yüzdesi göstermek için seçenek bulunmuyor.

Google, Android 4.4 KitKat ile pil yüzdesini sistem arayüzüne gömmüş ancak etkinleştirmek için herhangi bir ayar sunmamıştı. Alttaki görüntüden de görebileceğiniz üzere Android 4.4’teki pil yüzdesi göstergesi tamamlanmamıştı ve pil seviyesi yüzde 30’un altına inene kadar renk çakışmasından dolayı yüzde tam olarak görüntülenemiyordu.

Lollipop üstte, KitKat altta
Pil ikonu içinde yüzde gösterimi(Android 5.0 üstte, Android 4.4 altta)

Android 5.0 Lollipop ile renklendirme problemi çözüldü ancak Google yüzdeyi pilin içinde göstermek yerine, hızlı ayarlar menüsü açıldığında pil ikonun yanında görüntülemeyi tercih etti, dolayısıyla yine pilin içinde yüzde göstermek için herhangi bir ayar sunmadı.

Hızlı ayarlar açılış animasyonu
Hızlı ayarlar açılışı ve pil yüzdesinin görüntülenmesi

Hızlı ayarlara giriş yapmadan batarya yüzdesini görüntülemek isteyen kullanıcılar, Battery Percent Enabler uygulamasını indirip, “Batarya durumunu göstermeyi aktif et” seçeneğini işaretleyip, cihazlarını yeniden başlattıktan sonra pil yüzdesini pil ikonu içinde görüntüleyebiliyorlar.

Battery Percent Enabler

adb shell content insert –uri content://settings/system –bind name:s:status_bar_show_battery_percent –bind value:i:1 komutunu kullanan uygulama, root erişimine ya da ROM değiştirmeye gerek kalmadan cihaz yeniden açıldığında sistem arayüzünde pil yüzdesini ikon içinde göstermeyi sağlıyor. Üstelik, bu işlemin ardından uyglamayı cihazda tutma zorunluluğu da bulunmuyor. Pil yüzdesinin görüntülenmesinin istenmediği durumlarda yine uygulama kullanılarak bu değişiklik kapatılabiliyor.


Bir Cevap Yazın