Android’de kilit ekranı bildirimleri nasıl kapatılır?


Android 5.0 Lollipop‘un en önemli yeniliklerinden biri bildirimleri kilit ekranında göstermesi. Ancak bildirimlerin kilit ekranına taşınması bazı kullanıcılar için pek iyi bir fikir olmayabilir.

Eğer Android 5.0’ın bu yeniliği hoşunuza gitmediyse oldukça farklı alternatiflerle bu özellik şekillendirilebiliyor.

Kilit ekranı bildirimlerini kapatma

Bu özelliği tamamen kapatmak istiyorsanız uygulamanız gereken adım oldukça basit. Ayarlar uygulamasını açın ve “Ses ve bildirim” menüsü altından “Cihaz kilitliyken” seçeneğini “Bildirimleri hiç gösterme” olarak ayarlayın.

Kilit ekranı bildirim kapatma

Bu adımı uyguladığınız anda kilit ekranınızda bildirim olduğuna dair hiçbir uyarı belirmeyecek.

Kilit ekranı kapatıldıktan sonra kilit ekranı
Ne kilit ekranında ne de bildirim çubuğunda bildirimlere ait herhangi bir uyarı görünmüyor.

Kilit ekranı bildirimleri kapatıldıktan sonra önceki Android versiyonlarında olduğu gibi bildirim çubuğu üzerinde bildirim gönderen uygulamaların ikonları da yer almayacak, yani bu ayar ekran kilidi açılana kadar cihazda bekleyen bildirim olup olmadığı bilgisinin kimseyle paylaşılmaması anlamına geliyor.

Sadece belirli uygulamaların kilit ekranında görünmesini engelleme

Tüm bildirimlerin kilit ekranında görünmesini engellemek ideal bir çözüm olmadıysa, sadece belirli uygulamaları engelleme şansınız bulunuyor. Öncelikle Ayarlar uygulamasını açın ve “Ses ve bildirim” menüsü altından “Cihaz kilitliyken” seçeneğini “Tüm bildirim içeriklerini göster” seçeneğine döndürün. Kilit ekranında engellemek istediğiniz uygulamanın bir bildirimine basılı kalıp, bildirimin sağında beliren ünlem işaretine dokunun. Açılan uygulama bildirimleri ayarından “Engelle” anahtarını etkinleştirin.

Kilit ekranı bildirimi - Uygulama bildirimi engelleme
Kilit ekranı bildirimi engelleme

Bu adımı uyguladıktan sonra engellenen uygulamanın bildirimi hiçbir yerde(kilit açılsa dahi) görünmeyecek.

Bildirimlerin sadece içeriğini gizlemek

Seçilen uygulamaların bildirimlerini engellemek de aşırıya kaçtıysa, istediğiniz uygulamanın kilit ekranında görünürken içeriğini gizlemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için kilit ekranında görünen içeriğini gizlemek istediğiniz uygulamanın bir bildirimine basılı kalıp, bildirimin sağında beliren ünlem işaretine dokunun. Açılan uygulama bildirimleri ayarından “Hassas” anahatarını etkinleştirin.

Kilit ekranı bildirimi - Uygulama hassas bildirimi
Kilit ekranı bildiriminin içeriğini gizleme

Bu adım uygulandıktan sonra seçilen uygulamanın bildirimleri kilit ekranında görünecek ancak içeriğin özeti kilit açıldıktan sonra bildirim alanında görüntülenebilecek.

Eğer tüm bildirimlerin bu şekilde olmasını istiyorsanız Ayarlar uygulamasını açın ve “Ses ve bildirim” menüsü altından “Cihaz kilitliyken” seçeneğini “Hassas içerikli bildirimleri gizle” seçeneğine döndürün. Bu ayar uygulandıktan sonra müzik uygulaması gibi istisnai durumu geliştiriciler tarafından belirlenen uygulamalar dışında tüm uygulamaların bildirimlerinin içeriği gizlenecek.

Topluca her uygulamanın bildirim ayarını yapılandırın

Her uygulamaya özel bildirim ayarı yapabilmek için, o uygulamanın bildirim göndermesini beklemeniz gerekmiyor. Ayarlar uygulamasını açın ve “Ses ve bildirim” menüsü altından “Uygulama bildirimleri” menüsüne giriş yapın. Bu menüde cihazınızda yüklü olan tüm uygulamaları alfabetik olarak listelenmiş bir şekilde görüntüleyebileceksiniz. Tek bir dokunuşla her uygulamanın bildirimlerini hassas, engelli ve öncelikli olarak değiştirebilirsiniz. Öncelikli bildirimler cihaz öncelikli ses profilindeyken bildirim sesi çıkarabiliyor ve bildirim listesinde hep en üstte duruyor.

Kilit ekranı uygulama bildirimi ayarları

Bu yazıyı yararlı bulduysanız, benzer yazıları Yeni Başlayanlar kategorisi altında keşfedebilirsiniz.


12 Yorum

Mustafa Karaosman

Lolipop’un bu özelliğinden tek kelimeyle nefret ettim, önceden ne güzel tuş kilitliyken bildirimleri durum çubuğunda görebiliyorduk. Umarım bu hatalarından 5.1 de vazgeçerler.

Mustafa

hala devam ediyor, vazgeçmediler..

Canan ♛ (@Junoesque0)

O sıkıntı bende de var lollipopa geçtim durum çubugunda gözükmüyor bildirim ne yapmak lazım ? çok sinir bozucu

Özay Solmaz

Merhaba, bir sorum olucaktı çok kısa, cevaplarsanız sevirim.

Asus Zenfone 5 kullanıcısıyım. Sistemimde L 5.0 yüklü. mesajların 1. uyarısında ses geliyor, diğerlerinde ise gelmiyor. bunu değiştirmenin bir yolu var mı acaba? Teşekkür ederim.

Zulal

Oyun oynarken ya da video izlerken bir anda mesaj geliyor ustte çıktığı icin ekrana tıklayamiyorum oyun gidiyor android 5.0 tam anlamiyla teknoloji hatası

Nurefşan

zenfone 5 kullanıyorum lollipoptan sonra whatsap bildrimleri üstte açılır pencere olarak çıkmaya başladı ve mesaj içeriği de açık oluyor hassas içerik modunda ama onu yalnızca bildirim penceresinde gizliyor usttten cıkan açılır penceree gizlemiyor.

CEM

Yazı eksik malesef. Bu Andorid şu lanet olası kurtulamadı gitti maalesef. 4 gmail hesabım var. Bildirimleri alma seçenegini işaretliyorum ama arka arkaya bütün hesapların bildirimi geliyor. OTURUM AÇMA İSTEYI…. Tam bir rezillik. Önemli bildirimlerim kaybolup gidiyor. Isteyen deneyebilir. Lolipop kullanıcı dostu falan degil. Google ile alakalı gereksiz sacma sapan servislerin bildirimleri yagmur gibi geliyor ve engel olma şansınız yok. Telefondan soğudum resmen. Teknoloji blogları herseyi toz pempe göstetiyor. Yahu biraz elestirin artık.

Bünyamin

Lenovo A7000 aldim inanın bildirim karmaşasından kurtuldum 5,0 yüklü ama hangi izinlerin aktif olması benim elimde hangi programın otomatik başlaması benim kontrolümde ayrıca bildirimler nasıl gozuksun ona da mudahale edebiliyorum biraz olsun android düzene girmiş lenovo nun arayüzünde.

adem

Whatsapp uygulamasına girin Ayarlar’a tıklayın- ardından Bildirimler’i tıklayın ve Açılır Pencere Bildirimi’ni tıklayın sadece ekran kapalıyken i işaretleyin, artık tepede mesaj çıkmayacak.

smk

aylardır aradığım şey çok teşekkürler

İlhan

Merhaba bende turkcell t60 kullanıyorum ama bildirim ekranını açtığımda arkada sadece kilit ekranı resmi gözüküyor arkada açık olan lsy gözükmüyo örnek vereyim müzik uygulamasındayım bildirim ekranını aşşağı çekince sadece resim gözüküyor

Duygu

Samsung j7 kullaniyorum ve whatsaptan gelen msj icerigi görüntüleniyor bunu whatsap ayarlardan acilir pencere Yok yapiyorum yine aynı ekrana çıkıyor mesaj gelince nasil duzeltebilirim 3 gundur bununla uğraşıyorum gonderrenin yalnizca ismi gorunsun istiyorum onceden boyleydi 3 gundur degisti yardımcı olurmusunuz lütfennn 😔


Bir Cevap Yazın