Sürekli son uygulamalar listesini temizlemekten vazgeçin


Hem Android, hem de iOS platformundaki cihazları başkalarının kullanımını izlerken sık sık gördüğüm garipliklerden biri ekran kilitlenmeden önce yapılan son şeyin son uygulamalar listesini temizlemek olması. Neden bunu yapıyorlar? Cihazları mı hızlanıyor? Hız farkını kavrayabiliyor olsalardı bunu yapmaktan vazgeçerlerdi, çünkü hızlanmıyor, yavaşlıyor. O halde neden yapmaya devam ediyorlar? Çünkü başkalarının sürekli aynı şeyi yaptığını görüyorlar ve psikolojik olarak listeyi temizlemenin her şeyin yolunda olduğu anlamına geldiğini sanıyorlar.

Son uygulamalar ≠ Çalışan uygulamalar

Öncelikle en temel kafa karışıklığına odaklanalım, gerçekten son uygulamalar listesinde bırakılan tüm uygulamalar çalışıyor mu? Hayır. Adından da anlayabileceğiniz gibi, o liste son uygulamaları son görüntülenen ekranlarla temsil ediyor. Uygulamalardan klasik çıkış yöntemi geri tuşunu kullanmaktır, geri tuşu ile uygulamanın son ekranı da geçildiğinde anında uygulamanın başka uygulamalarla paylaşmadığı alanlar geri alınabilir olarak işaretlenir ve sistem daha sonra topluca bu alanı temizler. Uygulamalardan ana ekran tuşu veya son uygulamalar tuşu ile başka bir uygulamaya geçiş yapıldığında sistem uygulamadan çıkılmadığını(ve geri döneceğinizi) varsayarak diğer uygulamalara geçişinizde önceki uygulamayı bellekte tutar. Bellekte tutmak ile çalışmak aynı anlama gelmemektedir, belleklemek uygulamanın durumunu, arayüz elementlerini bellekte tutmak, çalışmak ise bu elementlerin CPU ve diğer sensörlerden yararlanması anlamına gelir.

Son uygulamalar listesinde görünmeden de arkaplanda çalışan servisler
Uygulamaların arkaplanda çalışabilmesi için servis çalıştırması gerekiyor

Uygulamaların çalışması son uygulamalardan bağımsız olarak tanımlanan servislerle sağlanır ve uygulamalar kullanıcı tarafından hiç başlatılmasa dahi bu servisler sistem tarafından başlatılır ve uygulamaların belirli fonsiyonları arkaplanda çalışabilir. Son uygulamalar listesini temizlemek ise uygulamaların sistem tarafından tekrar dönüş yapıldığında yeniden disk erişimi yapmaya gerek kalmadan hızlıca uygulamayı kullanılabilir kılmak için ayırdığı bellek alanını zorla geri almaya çalışmak anlamına gelir, çalışan servisleri sonlandırmaz. Cihazdaki bellekler bugün her ne kadar 4GB seviyelerine ulaşmış olsa dahi, sonsuz değildir, dolayısıyla bu alan sistem tarafından gerçekten cihazın diskine yapılacak erişimleri azaltmak amacıyla düzenli tutulur ve ihtiyaç anında en düşük öncelikli bölge geri alınır.

Özetle, son uygulamaları temizlemeniz arkaplanda çalışan uygulamaların hiçbirini sonlandırmayıp, en son kullandığınız uygulamaların bıraktığı sıcak izleri yok eder ve temizlediğiniz uygulamaları yeniden çalıştırdığınızda daha fazla beklemenize, işlemciyi daha çok yormanıza neden olur. Evinizde şekerin bittiğini düşünün, komşudan şeker almayı işlemcinin kendi önbelleği, markete gidip almayı bellekleme ve Google’ın Mountain View ofisine gidip almayı da ilk iki seçenek kullanılmadığında kullanılmak zorunda kalınan disk erişimi olarak düşünebilirsiniz. Son uygulamalar listesini temizlediğinizde de her zaman üçüncü seçeneğe yönelmiş oluyorsunuz.

Diğer üreticilerin aksine Google tarafından hiçbir zaman son uygulamalar listesini topluca temizlemek için bir kısayol sunulmadı(hatta Android 5.0 ile bu liste cihaz yeniden başlatıldığında dahi temizlenmiyor) ve diğer üreticilerin kullanıcıları tarafından bu “olmazsa olmaz” bir özellik olarak görüldüğü için eksiklikler listesine ekleniyordu: “Android 5.5 çıktı, hâlâ tüm uygulamalar kapatmak için kısayol yok11″”. HTC de bunun işe yaramadığını anlamayıp Android 5.0 güncellemesi ile listeyi temizleyen butonu arayüzden çıkarmış. Üreticilerin hiçbir şey bilmediğini düşünmeden önce, bu butonların olumlu bir iş yapmadığını kavramamız gerekiyor.

Boş bellek ≠ Hızlı sistem

Android, uygulamaları bir sonraki kullanımda tüm kaynaklarını yeniden istememek adına önbellekte tutuyor
Android, uygulamaları bir sonraki kullanımda tüm kaynaklarını yeniden istememek adına önbellekte tutuyor

Bellek sızıntısı gibi sistem kaynaklı istisnalar dışında normal kullanıcıların cihazlarındaki boş bellek alanını takip etme zorunluluğu bulunmuyor. Tabii ki daha az bellek daha az enerji anlamına geliyor ve Google bunun için geliştiricilere fazlasıyla öğütler ve araçlar sunuyor ancak 4GB’ın 3.9GB’ı boş olan bellek muhteşem bir sisteme sahip olduğunuz anlamına gelmiyor. %90 dolu bellek ile hiçbir operasyonda gözle görülür bir kaybın farkına varmıyorsanız, endişe etmeniz gereken bir şey bulunmuyor. Eğer 4GB bellekli cihazın 1GB kullanmasını istiyorsanız, 1- Yanlış cihazı satın almışsınız, 2- Alacağınız bir sonraki cihazın belleğinin 1GB olacağından emin olun, ki 1GB’ı aşmasın.

Özetle, Android cihazınızın ne kadar boş belleğe sahip olduğunuzu düşünmeden kullanılabilecek bir işletim sistemi.

Çöp uygulamalar gerçekleri değiştirmiyor

Maalesef yanlış bilinenler, doğruyu bilen ve kafası çalışan insanlar tarafından iş fırsatı olarak görülüyor ve Google Play Store’daki en popüler uygulamalar arasında son uygulama temizleme, önbellek temizlemekten başka hiçbir işlevi olmayan ve umut tacirliği yapan uygulamalar yer alıyor.

360 Security ve Clean Master umut tacirliği yapan iki uygulama
360 Security ve Clean Master umut tacirliği yapan iki uygulama

Bu uygulamalar cihazınızı hızlandırma vaadi ile önbelleklenen belleği fazlalık olarak görüyor ve ana ekrana atadığı, hatta bildirim alanına eklediği widget’la bu işlemleri sık sık yapmanızı önerircesine her işlemden sonra havalı animasyonları ile ne kadar büyük bir iş yaptığınızı size vurguluyor.

Tabii ki bu uygulamanın yaptığı tek iş bellek alanını geri almak değil, önbelleği de temizlemek, Android’in koruması yokmuş gibi Antivirüs desteği de vermek.

Önbellek ≠ Gereksiz dosya

Belleğin kendisinin aslında önbellek olduğundan bahsettik, bellekten bağımsız olarak bir de cihazın depolama alanında tutulan önbellek var. Örneğin sitemizde önbelleklemeden yararlandığımız için bu yazıyı görüntülemek amacıyla tarayıcıyı açtığınızda öncelikle cihazına bu sayfanın kodları indi, daha sonra bu sitenin arayüz kodları, daha sonra çeşitli javascript kodları, daha sonra yazıda gördüğünüz görseller… Tarayıcı sekmesini kapatıp, 2 dakika sonra aynı sayfayı ziyaret ettiğinizde sunucumuzdan tarayıcınıza giden “son ziyaretinden sonra hiçbir şey değişmedi” mesajından dolayı ilk ziyaretinizde indirdiğiniz çoğu veriyi tekrar indirmeyip, cihazınızdaki verileri yeniden kullanabileceksiniz. İşte bu verilerin adı önbellek ve bunlar gereksiz dosya değil. Maalesef Clean Master gibi uygulamalar tek tuşla tüm önbelleği temizledikten sonra uygulamanın çok büyük bir iş yaptığı hissini vermek ve o uygulamayı sonsuza kadar “çok işime yarıyor” diye düşünerek cihazınızda tutmanız için önbelleği gereksiz dosya olarak gösteriyor.

Sadece bir web sitesi değil, Spotify gibi bir müzik servisi, Google Fotoğrafları gibi fotoğraf servisi, Twitter uygulaması, Facebook uygulaması neredeyse kullandığınız her uygulama bundan yararlanıyor. Neden? Hem daha önce indirdiğiniz veri için bu servislerin sunucularını meşgul etmiyorsunuz, hem de kendi cihazınızı aynı işi defalarca yapmak için zorlamıyorsunuz, daha çok veri kullanmıyorsunuz ve iki taraf da kazançlı çıkıyor.

Ayrıca çoğu uygulamanın kendi içinde önbellek sınırı var, mesela üst limit olarak boş alanın %10’unu kullanma gibi bir ayarlama yapıp, otomatik olarak cihazınızdaki boş alan azaldığında önbelleğin boyutunu da küçültebiliyorlar.

Önbellek temizlemek için Clean Master'a ihtiyacınız yok
Önbellek temizlemek için Clean Master’a ihtiyacınız yok

Ufak bir ipucu, önbelleği temizlemede ısrarcıysanız Clean Master gibi uygulamalara ihtiyacınız bulunmuyor. Ayarlar > Depolama bölümünden Önbelleğe alınan istatistiklerin üzerine dokunarak tüm uygulamalara ait önbelleği temizleyebilirsiniz.

Android sizin için tasarlandı

Etrafınızdaki çoğu kişiden duyduğunuzun aksine Android kullanabilmek için yazılım dehası olmak veya bu sistemin belleğini düzenlemek için Clean Master gibi uygulamalar kullanmak gerekmiyor. Android, 4.4 ve üzeri sürümlerden itibaren 512MB bellekte dahi çalışabiliyor ve 5 yıl önceki 2.2 sürümünden itibaren belleği kullanıcının hiçbir aksiyonu gerekmeden düzenleyebiliyor. O yüzden daha huzurlu bir toplum için lütfen dakika başı cihazınızın son uygulamalar listesini temizlemeyip, binlerce mühendisin üzerinde çalıştığı şu işletim sistemine uzaydan gelmiş muamelesi yapmayıp, bu amaç uğruna Çinlilerin garip uygulamaları için gelir kaynağı olmayın.


34 Yorum

Kutsan Kaplan

Elinize sağlık. Gene harika bir yazı olmuş. Yılların tabusuna bir darbe.

Fatih

Clean master bazı durumlarda işe yarıyo face ve bazı uygulamalar telefon hafızasını çer çöple dolduruyo uygulama yükleyecek yer bırakmıyorlar aynı resimden iki tane varsa temizliyo.
Ram temizlemeye gelince yanılıyosunuz ihtiyaçtan dolayı yükleniyo 1gb ve altı ramlı tellerde duruma göre ihtiyaç duyuyor linüx teki gibi ram kontrol stabil değil uygulamalar adeta ram bellğe yapışıyor . Dalvik sanal makina androidin baş belası oda linüxteki gibi değil onun kötü taklidi sistemin kilitlenip yavaşlamasına sebeb oluyor google bile pes etti dalviki iyileştirmekten yerine yeni bir sistem getirdi kitkat ve sonrasında ama kitkat dalvikle geliyo sonradan değiştirilebiliyor.

Caner Kamburoğlu

Bazı durum dediğiniz, yılda bir kere kullanılan bir durum. Ayrıca kendimizi kandırmayalım, Clean Master’ın en çok öne çıkan özelliği(ekran görüntülerine bakın) bellek temizliği, böyle ufak tefek şeyler değil.

İhtiyaçtan kullanılması, bu uygulamanın işe yaradığı anlamına gelmiyor, ne iyi bir donanımda ne de kötü bir donanımda herhangi bir yararı yok.

ART Google’ın pes etmesi değil, iyileştirmesi. Yazılım madde değil, her yeni sürümde değişiklikler oluyor, yine Clean Master ile bir alakası yok ama bir şeyler öğrenmek isterseniz okuyun: http://www.akillirobot.com/2014/11/10/android-5-0-lollipop-incelemesi/15/#kaput-alti-art

Bir de Linux yorumunuz yok mu, neyse.

Fatih

Siz ram temizlik uygulamlarının ihtiyaçtan değilde başkasından görme yada ram boş olursa daha iyi olacağını düşündüklerinden yüklüyor diyorsun evet 1,5 gb üstü telefonlara sebebsiz yükleyenler var onlara bende anlam veremiyorum s3 neoda bende var ihtiyaç duymuyorum ama bende birtanede 756 ramlı tel var ramda yer azalınca tel donmaya başlıyor uygulama sayısı artınca bu sorunlar başlıyor tel arama yapamaz hale geliyor.
Bu sorunlara çözüm bulmak için yüklüyoruz otomatik sonlandırma kısır döngüye ve pil tüketimine sebeb oluyor bunda hem fikiriz ama ayarlara gimeden tek hareketle bir ram temizleyiciye ihtiyaç duyuluyor.Benim linux örneğini verme sebebim linux düşük özellikli sistemlerde düzgün çalışıyo android onun kötü taklidi bu yazdıklarım android 4.1.2 altı için dalvik birtür emilatör dönüştürme işi yapıyor art nin böyle bir görevi yok onun geliştirilmiş hali değil bu konuyu yeterince araştırdım .Yazıdaki tek takıldığım nokta dediğim gibi bu ram uygulamaları çoğunluk ihtiyaçtan yüklüyo öylesine sebebsiz değil yoksa bu kadar çok indirme olmazdı.

Caner Kamburoğlu

756MB RAM’li bir cihaz 2010 yılında tasarlanmış ve 2011 yılında piyasaya çıkmıştır. 2015 yılındayız, bellekten bağımsız olarak her donanım bileşeni 4 yılda yüzlerce kat hızlı oldu. Eski donanımın problemi artık güncel yazılım ihtiyacını karşılayamamasıdır, bunu ne Clean Master çözebilir, ne de Google.

Bahsettiğiniz kısır döngü nedir anlayamadım, sistem bu şekilde tasarlanmış, kısır döngü falan değil bu. Problem de bu işte, Android’in en temel tasarımını göz ardı ediyorsunuz. Linux sadece kernel, donanım bileşenlerini kontrol ediyor, Android Linux değil, Linux’u kullanıyor, o da en alt kademede, bahsettiğimiz çoğu şey oldukça üst seviyelerde gerçekleşeyen olaylar.

Çoğunluk ihtiyaçtan değil cehaletten yüklüyor anlayacağınız, bu yazının linkini paylaşırsınız, onlar da öğrenir ve yüklemez. Çoğu kişinin yüklemeyi uygun bulduğu şey, o şeyin yapılacak mantıklı bir şey olduğunu kanıtlamak için yeterli değil.

Yksl

Boş zamanlarımda kernel derleme rom yapma işleriyle uğraşan biri olarak şunu eklemek istiyorum sayın yazar siz ne kadar kendinizi hırpalarsanız hırpalayın efenim, ne siz ne biz bu clean master gibi uygulamaların önüne geçemezsiniz, hayır forum xda da bile bu uygulamarı yükleyen kullanan insanlar varsa artık ben bravo diyorum bu uygulamanın geliştiricilerine, yahu zaten çokta temiz olmayan stock romlara gereksiz uygulamarını yükletebilmeyi başarıyorlar

henry

Muhteşem yazı. Teşekkürler.

ozmenmurat

Çok güzel yazı olmuş… Ama okuyup uygulayanların sayısı bir elin parmağını geçer mi? Gireceğiz…

Baslangic yöneticisi olarak Clean master kullanıyordum, önerebileceğiniz başka uygulama var mı?

Caner Kamburoglu

Başlangıç yöneticisi tavsiyem yok, çünkü kullanmıyorum ve gerekli olduğunu düşünmüyorum. Bir başka yanılgı da sanırım bu, uygulamanın sistem açılışında başlayabiliyor olması sonsuza kadar çalışacağı anlamına gelmiyor. Uygulamaların ne zaman ne yapılacağını sisteme haber verdiği AlarmManager cihaz kapatıldığında sıfırlanıyor, dolayısıyla yeniden başlatma sonrasında uygulamaların normal operasyonlarını yapabilmesi için başlaması gerekiyor. Widget gerektiren uygulamalar widget için alan ayırıyor, bildirim servisi olan uygulama onu başlatıyor… daha sonra da eğer ihtiyaç yoksa AlarmManager’da atadıkları zamana kadar da geri dönmüyorlar, bunlar 5 saniyede olan işler yani enerji açısından bir etkisi olmayacak ayrıca uygulamaların düzgün çalışmasını da bozmayacak. Tabii ki Facebook gibi arkaplanda yenileme, bildirim ve diğer tüm özellikleri kapalı olmasına rağmen servis kullanan uygulamalar oluyor, onları da hiç kullanmamayı seçerek çözüyorum.

Yazının okunup, uygulanabileceğine gelecek olursak, tabii ki bir anda dünyayı değiştirmeyecek ama artık herkesin etrafında Android kullanan kişi var, en azından bu yazıyı okuyup bahsettiğim yanlışların yanlış olduğuna inanlar çevresindekilere neyi neden yapmamaları gerektiğini belirtebilir, yazı her noktaya değinmek istediğim için uzun ve kimine göre karmaşık olabiliyor ama bu yazıdan çıkarılacak şeyler herkesin anlayabileceği bir cümleye dönüşebilir bence 🙂 Detayları isteyenlere de bu yazıyı referans olarak gösterebilirsiniz.

ozmenmurat

İşte bildiğiniz üzere Android in sıkıntısı 3 günden sonra cihazı yeniden başlamadan kullanılamıyor olması. Başlatınca da 50 kadar program yeniden başlamak için birbiri ile yarışıyor. Android bunları algılayıp tabiki kapatıyor ya da çalıştırıyor belki ama açılışı çok yavaşlatıyor bu da benim sinirimi bozuyor…

Halil

Ben Clean Master kullanıyordum yazınızı okuduktan sonra sadece Gereksiz Dosya Bulma servisi hariç uygulamayı etkisizleştirdim. Merak ettiğim şey şu:Greenify uygulamasını da faydalı olduğunu düşünerek kullanıyorum, Greenify hakkında ne düşünüyorsunuz?

ozmenmurat

Greenify müthiş bir uygulama. Uykuya aldığında uygulamalar yalnızca nefes alıyor onun haricinde hiç bir şekilde varlıklarını hissetmiyorsun. Özellikle oyunlarda fark ettim faydasını.

Kutsan Kaplan

Bunu bende merak ediyorum.

Caner Kamburoglu

http://www.akillirobot.com/2015/01/30/surekli-son-uygulamalar-listesini-temizlemekten-vazgecin/#comment-1826096693 Şu yorumda bahsettiğim Facebook örneği gibi cihazında arkaplanda çalışma ihtiyacı bulunmamasına rağmen çalışan uygulamalar varsa ve bunları silmek istemiyorsan yararlı olabilir.

Ancak şöyle bir durum var, servis çalıştırma %100 arkaplanda çalışıyor olduğu anlamına gelmiyor, onu da Android 5.0 kullanıyorsan Battery Historian ile anlayabilirsin http://www.akillirobot.com/2014/11/10/android-5-0-lollipop-incelemesi/14/#pil-battery-historian

Diğer normal davranışları olan uygulamalar için pek fark yaratacağını düşünmüyorum.

ayhan er

Birde neden bu robotun kastığını açıklarsan seviniriz ayrıca herkes şunuda görüyor belli bir kullanım süresinden sonra sistem yavaşlıyor buda hafıza yönetiminin işler ağırlaştıkça bir noktadan sonra çuvalladığını işaret ediyor…

Caner Kamburoglu

Android 5.0’dan önce hafıza yönetimi ile ilgili hiçbir problemle karşılaşmadım, 5.0’daki sızıntı da tescillenmiş ve çözülebilecek bir şey, bunun dışındaki yorumlar da genelde ekran görüntüsü paylaşmaktan ve şikayet etmekten başka bir şeyi olmayan iddialar. Böyle geniş yorumlar yerine iddia ettiğiniz şeylerin altını doldurabilecek şeyler paylaşmanız daha iyi olurdu.

tonguç

abicim lğtfen fan boyluk yapma ve cevapla
real racing 3 oyununu oynarken arada 30 fpsye yakın oynuyorum ve çok zevkli
ama bazen oyun 1 framede takılıyo ve kitleniyo sonra şu uygulamalar sonlandırılsın mı yazıyo (gplay konum bilgisi google music uygulaması falan) sonlandırınca da ciddi anlamda hızlanıyo ve oyunu tekrar oynayabiliyorum. şunu kabul edelim android iphonea kafa tutması için google tarafından yazılmış çoğunluğu kötü telefonlarda bulunan çöp bi sistem.

Kadir YILDIZ

Mükemmel yazı. Teşekkürler…

Can Karaboran

Yazınız güzel ancak bellek kullanımı ile ilgili bir konuya değinmek istiyorum. Android her ne kadar belleği %90’lara kadar dolduğunda sorun yaratmasa da sürekli açık olan servislere (sticky) sahip uygulamalar bazı problemler yaşatmakta. Özellikle Facebook, Twitter, Whatsapp gibi uygulamalar bu şekilde çalışan servisleri kullanmakta ve değil 512, 1GB ram bulunduran telefonlarda bile bellek doluluğu nedeniyle arkaplanda sürekli yeniden başlatılan servislerin oluşmasına neden olmakta. Yeniden başlatılan servislerin de sistemden ne kadar kaynak kullandığını tahmin edebiliyorsunuzdur zaten. Üstelik bu servisler eğer ram tamamıyla doluyken başlatılması gerekip de başlatılamıyorsa (ki ben böyle durumlarla çok karşılaştım, bir gün boyunca yeniden başlatılmayı bekleyen servisler gördüm) sistemi sürekli bir şekilde meşgul etmekte ve bildirim gönderememekteler. Sonuç olarak bence Android’in en büyük handikapı sticky servis kullanan uygulamaların sayısı arttıkça bellekle ilgili sorunlar yaşatması. Böyle uygulamaları kullanacak kişilerin 2GB veya daha fazla belleğe sahip bir telefon almaları gerektiğini düşünüyorum.

Caner Kamburoglu

Twitter, Instagram, WhatsApp, Vine gibi uygulamalar bildirim için Google Cloud Messaging kullanıyor. Bildirim almak için servis çalıştırmaları gerekmiyor, direkt Google’a bildirim yolluyorlar, Google da cihaza yönlendiriyor. Mesela Twitter ve Instagram bildirime rağmen servis çalıştırmıyor. WhatsApp da bildirim için değil, kişi senkronizasyonu gibi işlemler için servis çalıştırıyor. Facebook’un ise ne yaptığı hakkında hiçbir fikrim yok ama o da GCM kullanıyor aslında, buna rağmen arkaplanda fazlasıyla servis çalıştırıyor.

Diğer yorumlarda da bahsettim, servis çalıştırmak %100 arkaplanda çalışıyor anlamına gelmiyor, hatta bazı durumlarda kullanıcının yapacağı işi otomatik yapmak için servis kullanması yararlı bir durum, o yüzden bellekte duran her şeyi canavar olarak görmek pek doğru değil.

Kendi cihazım için konuşuyorum, bu uygulamaların servisleri toplam 30-40MB falan bellek kullanıyor(toplam belleğin %2’si) yani o kadar da telaşlanılacak bir durum yok. Hafif bir sistemin 200-300MB yer kapladığını düşündüğümüzde aktif uygulamalara 500MB’tan fazla alan kalıyor, ki çoğu uygulama için fazlasıyla yeterli. Kullanıcı uygulamalarının etkisi biraz abartılıyor gibi, insanlar bu tür uygulamaların gereksinimini sorguladıkları kadar TouchWiz gibi frameworkların 1GB’tan fazla bellek ayırmasını sorgulamıyor.

Can Karaboran

Benim cihazlarımda durum sizinkinden biraz farklı. Şu anda telefonumdaki verilere bakarsam durum şu:

Whatsapp MessageService isimli bir servisi kullanmakta ve bellekte 49 MB yer
işgal etmekte (Kişi senkronizasyonu için de olsa az bir rakam değil bu),
Facebook Messenger (ki en sıkıntı yaratan programların başında geliyor ve Facebook kurduysanız mesajları kaçırmamak için kurmak zorunda kalıyorsunuz) 50 MB bellek işgal etmekte,
Google play hizmetleri 85 MB’a yakın bellek kullanmakta (toplam 7 hizmet, lokasyon servisleri de içinde, sanırım Google Cloud Messaging de var içinde)
Google Klavye 37MB bellek kullanmakta.

Bunlar yeni telefonumdaki veriler (Huawei Ascend G7), işletim sisteminin servislerini ve bellek işgal eden diğer servisleri saymıyorum. En çok kullanılan bilindik iki adet program için zaten 100 MB belleği ayırmış oluyor sistem. Klavye uygulaması da belleği her zaman kullanıyor (Başka bir klavye uygulaması kurulsa da durum aynı). Bahsettiğiniz Google Cloud Messaging de zaten Google Play hizmetlerinin içindedir sanıyorum ve görüldüğü gibi bütün Google servisleri 85 MB bellek kullanmakta. Ben bu bahsettiğim sorunları Cyanogenmod 11 kurulu Samsung Galaxy S ve Samsung Galaxy S3 ile yaşamıştım. S3 neyse de Galaxy S son zamanlarda artık kullanılamaz hale gelmişti, stock rom’a döndüm ama tahmin edersiniz ki o da fayda etmedi, TouchWiz zaten ayrı bir fiyasko. Şimdiki telefonumdan memnunum; benim için hayati olan uygulamaları kullansam bile 700-800 MB bellek boş kalıyor. Arkaplanda sürekli bir bellek boşaltma işlemi yapılmıyor, sonuçta Android yaşam döngüsüne göre tam dolmamış bir bellekteki uygulamalardan zarar gelmez, tam dolduğunda da sticky olmayanlar yine sorun teşkil etmez zaten.

Eski telefonlar, Cyanogenmod da kurulsa başka bir yazılım da kurulsa bir iki uygulamayla yetersiz kalıyor, bu bir gerçek. Google servisleri eskiden bellekte az yer kaplardı, diğer programlar da öyle, şimdi durum değişti. Fazla bir şey söylememe gerek yok aslında, elinize bir adet Samsung Galaxy Young alıp Whatsapp, Twitter ve Facebook kurarsanız ne demek istediğimi anlarsınız. İki sene öncesine göre bariz bir bellek kullanım artışı mevcut.

Verdiğim verileri yeni telefonum root’lu olmadığı için Android Device Manager’dan doğrulayamıyorum ancak Galaxy S ve S3’te de benzer değerleri alıyordum yani güvenilebilir.

Caner Kamburoglu

İki sene önceye kadar tabii ki bellek artışı olacak. 2 sene önce yapılamayacan çoğu şey bugün yapılıyor ve uygulamalar bundan yararlanarak daha fazla şey yapmaya çalışıyorlar. Dolayısıyla kimse uygulamaların kullanacağı bellek alanı konusunda size garanti vermiyor, dünya bir cihazın etrafında dönmüyor. Zaten kullanımı bile zorla cihaza girmiş gibi “işgal etme”diye tanımlıyorsunuz. Cihazlardaki bellek boyutu artıyor ve geliştiriciler bundan yararlanıyor, bundan normal bir şey olamaz.

Bahsettiğiniz cihazlar çıktıkları günde dahi performans cihazları olarak görülmüyordu, artık ne yazılım ne de donanım açısından günceller. Kaç yıllık donanımlardan bahsediyoruz, bugün güncel Galaxy S’ler bile 60FPS’i yakalamakta zorluk yaşıyor.

Galaxy Young alıp deneyimlememe gerek yok, çünkü bu tür problemleri görmemek için Galaxy Young almıyorum. En düşük donanımla kar marjı için üretilmiş cihazlar ve satın alacak kişinin ne ile karşılaşacağını bilmesi gerekiyor. Bellek değil, bu cihazların kendisi problem. Üreticiler bunu biliyor, alıcı farkına vardığında da geliştiricileri suçluyor.

Bu uygulamalar olmasa bahsettiğiniz cihazlar uçuyor mu? Boş bellekle yararlı bir şeyler yapabiliyor mu? Hiç sanmıyorum.

Arkaplanda çalışan servislerle ilgili endişenizi algılıyorum ancak bunlar sadece gerekli şeyler. Google Play hizmetleri çekirdek Android servisleri kadar iş yapıyor, uygulamalara API sağlıyor. Akıllı Robot’ta defalarca önemini açıklamıştım http://www.akillirobot.com/2014/04/27/google-play-hizmetleri-ne-ise-yarar-nasil-silinir/

Benim bahsettiğim 30-40MB’a bu dahil değil, ayrıca klavye de dahil değildi, çünkü ikisi de cihazların çalışması için gerekli. Haydi bunları ekleyince 200MB olsun, yine de 2GB bellekli bir cihaz için kullanılabilir fazlasıyla alan kalıyor(Örneğin Nexus 5 için 1.4GB). Ayrıca kişisel ayarlara göre de bu değerler değişiyor.

Can Karaboran

Haklısınız da bu iki sene önce yapılan cihazlar yazınızda bahsettiğiniz Android 4.4 ve üzerinde bile çalışabildiğini söylediğiniz cihazlar değil mi? Benim takıldığım nokta zaten o, 1GB’a kadarki cihazlarda yeni nesil programlardan ve onların servislerinden kaynaklanan bir bellekte yer ayırma sıkıntısı mevcut. Bakın Nexus 5 demişsiniz, şu an benim yanımda bir adet Galaxy Nexus var ve kardeşim tarafından gündelik hayatta kullanılıyor; size durumunu aktarayım:

99MB boş bellek var, 595MB kullanılıyor. Ayarlar(42MB), Whasapp(25MB), Facebook(44MB), Messenger(28MB), Viber(24MB), Vine(0MB Yeniden başlatılacak), GPlay hizmetleri(20MB), Google Hizmetleri(4,5+49MB), Haritalar(Birisi 5,8MB, Diğeri yeniden başlatılıyor), Google Play Müzik (6,4MB), Google Klavye(24MB). Bakın bunu anlatmaya çalışıyorum, gündelik kullanan herhangi biri için 1GB bellekli Galaxy Nexus’un belleği bile yeterli gelmeyebiliyor (4.3 ile 4.4.4 arasında en fazla 60MB farkediyor onu da karşılaştırmıştım zamanında). Bu bile böyleyse, içi bloatware dolu veya değil, diğer markaların telefonlarına 512 MB ile birlikte Android 4.4’ün çalışabileceğini söylemek benim gözümde çok çok iyimser bir yorumdur. Üstelik Android sadece Google servislerinden ibaret değil, içine uygulama kurulacak, mesajlaşma, sosyal ağ programları kurulacak.

Kısaca özetlemem gerekirse, sizin yazınızdan bağımsız olarak CPU performansı ne olursa olsun 1GB ve daha az miktarda belleğe sahip Android telefonların alınmasını, hem üretici yazılımları nedeniyle hem de yeni sürüm uygulamaların daha çok kaynak kullanmak istemesi nedeniyle önermemekteyim. Android bellek yönetimi sürümler ilerledikçe daha güzel çalışıyor ama o da bir yere kadar etki edebiliyor.

Konu Android bellek yönetimi olduğu için görüşlerimi söyledim, yoksa bu konularda çok fazla yazı yazan birisi değilimdir (ek$i hariç).

Caner Kamburoglu

Sanırım 512MB olayını yanlış anladınız. 512MB belleği olan her cihaz Android 4.4 ile çalışıyor demedim, Android 4.4 512MB bellek gereksinimi ile çalışıyor diyorum. Galaxy Nexus 1GB belleğe rağmen KitKat alamadı çünkü donanımı diğer yönleri ile güncel değildi. Diğer örneklerdeki gibi belleği yine her şeyin ortasına koyuyorsunuz.

Herkes farklı şekilde cihaz kullanıyor, yani burada şu şu kadar kullanıyor demenin bilimsel hiçbir geçerliliği yok. Eski donanımlar için Google yazılımla sensör imitasyonu dahi yapıyor, geriye dönük uyumluluğun kaynak tüketimi yönünden de bedelleri var.

Bu servis olayını yazıda sadece arkaplan ile son kullanılanlar menüsü arasında ilişki olmadığını belirtmek için açtım, normalde herkesin deneyimine göre değişen şeyleri tartışmayı sevmiyorum.

Direkt servis olayının çok kötü olduğunu vurgulamak için 3.5-5 yıllık cihazları örnek veriyorsunuz. Moto G 1GB bellek ile gayet verimli bir şekilde çalışıyor. Güncel donanım ve yazılımın etkisi varmış demek ki. Biraz da şu cihazların artık ömrünü doldurduğunu ve bellek dışında problemleri olduğu ihtimalini de düşünürsünüz umarım.

Can Karaboran

Moto G1 işlemci olarak Snapdragon 400 kullanıyor, nispeten yeni bir işlemci olsa da 3.5 senelik Galaxy S3’ün ARM Cortex-A9’una nazaran kırpılmış olan ARM Cortex-A7 bulunduruyor içinde. Yazılım olarak da CyanogenMod 11 kullandığımı söyledim, o da Android 4.4.4 bulunduruyor. Bellek miktarı olarak da ikisi de aynı miktarda. Yani donanım olarak da yazılım olarak da benzer şartlarda kullandım ben Galaxy S3’ü. Moto G kullanma fırsatım olmadı, olsaydı yine aynı sıkıntılardan bahsederdim diye tahmin ediyorum.

Yazınızı baltalamak gibi bir düşüncem olmadı ama cevabınızdan öyle algılandığımı hissediyorum artık. 1 GB bellek yeterli olur mu olmaz mı konusunda uzlaşmaya varmamız imkansız gibi, bu sebeple daha fazla görüş bildirmeme gerek olmadığını düşünüyorum. Güzel yazınız için tekrardan teşekkürler.

Caner Kamburoglu

Kesinlikle öyle bir şey düşünmedim. Sadece bakış açısı ile ilgili problemler gördüm ve detaylarını tartışıyoruz. Mesela sadece Cyanogen bile hiçbir zaman stabil olmayan bir yazılım ve ayrı bir tartışma konusu 🙂

Bu arada Moto G Chrome sekmeleri gibi zorlayıcı durumlarda önbelleği imha ediyor ama genelde gayet verimli. Ayrıca Lollipop da pek bahsedilmeyen oldukça önemli yenilikler getiriyor, incelememe göz atmanızı öneririm.

http://www.akillirobot.com/2014/11/10/android-5-0-lollipop-incelemesi/15/

Ömer

Messenger de bunlar gibi servis çalıştırıyor mu ?

CİHAN

Selamlar,yazı beni gercekten bilinçlendirdi. Tesekkurler. Yalnız konu dışı olacak ama merak ettiğim bir iki programla ilgili soru sormak istiyorum. Gece yatarken sarja taktığımız telefonun dolduktan sonra sarjda kalmaması gerektiğini okumuştum ve bir kac program sarjdayken bu sarkı durduğunu yavaslattıgını idda ediyor.battery Saver gıbı, bunlar gercekten ıse yarıyor mu?bir de bu cm security diye bir program var. O da tarama yapıp tehlikeleri buldugunu iddaa ediyor. O ne kadar doğru acaba?

Yusuf

İyi ki okumuşum, çok teşekkür ederim

uğur

merhaba

yıllardır insanlara anlatırım clean master kullanmayın şarjınızı yemekten öteye gitmez raminizi şişirir diye ama ekranda bir süpürge çıkıyor ve animasyon ile birlikte sanki telefonu uçurmuşcasına gösterişli bir efekt veriyor ve insanlarımızda sanıyor ki telefon jet gibi oldu, hızlandı, ram kullanımı azaldı. böyle birşey yok bunlar tamamen ticaret amaçlı yapılmış ve androidin temelinden anlamayan insanları çekerek onların üzerinden para kazanmaktan öteye gitmiyor. 360 security diye birşey çıktı şu sıralar sürekli tvde reklamları dönüyor. tv de reklam vermek kolay birşey mi sizce? işte sizler indiriyorsunuz reklam paralarından şirketler büyüyor ve sizde herkes indirmiş bende indireyim telefonuma virüs gelmesin telefonumu korusun diye indiriyorsunuz. allah aşkına androide bulaşan bir tane virüs söyler misiniz bana? 5 yıldır kullanıyorum hiç virüs girmedi telefonuma çünkü androidlere virüs bulaşmaz. Yok! symbian işletim sistemi korumalı olmadığı için çok virüs yedik zamanında ama artık symbian yok. kurmayın böyle saçma programlar. greenify, amplify gibi uygulamalara yönelin xposed ile kullanıldığında şarjda önemli artış sağlıyor. mesela androidler her 60 saniyede bir işlemciye sinyal gönderir buda google servislerinin açık kalmasını sağlar dolayısıyla şarjımız çabuk biter ama amplify bu işlemciye giden sinyallleri önleyerek şarjın bitimini geciktiriyor. greenifyda sizin manuel olarak durmaya zorla yapmadan tek dokunuşla seçtiğiniz tüm uygulamarı uyutuyor. saygılarımla

Ferdi Aslan

Ya şuna ne dersiniz. 20 günde cm security 1.4 gb internetimi kullanmış.

Ömür Çolak

Çok yararlı bi yazı olmuş, emeği geçen herkesin ellerine sağlık. Böyle başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim 👌👍

baki

Yazı çok yararlı olmuş emeğinize teşekkürler
Yalnız şu aklıma takıldı.
Cihazda intenet kullandığım ve menü tuşuyla çıktığım yani arka plana attığım halde örneğin 4-5 saat sonra tekrar girmek istediğim zaman komple sayfa yeniden yükleniyor. Cihaz note4 önbelleği dolduracak ağır bir uygulama da kullandığım yok. Üstelik sayfada bir değişiklik te söz konusu değil bu sadece intenet uygulaması için değil farklı uygulamalarda yapabiliyor bunu örneğin google play Son bıraktığım yerden başlamıyor bunun sebebi nedir acaba

Hüseyin Karaman

Yazınız çok faydalı evde bulunsun diye aldığımız ürünlere benziyor saygılarımla


Bir Cevap Yazın