Kendinize iyilik yapıp, Google+ Fotoğraflar’ı kullanmaya başlayın


Fotoğraf ve video yedeklemek yıllardır teknik yeterlilik açısından her seviyedeki kullanıcı açısından oldukça zor ve karmaşık bir problem. Sınırsız bütçe, depolama alanı ve donanıma rağmen istenilen anda erişim ve veri kaybı yaşanmamasını garanti altına almak genelde sancılı bir süreçten geçiyor. Öncelikle şu konuda anlaşalım: Cihazınızın bozulması, çalınması gibi durumlara hazırlıklı olmanız için mutlaka cihazınızdaki fotoğraf ve videoları yedeklemeniz gerekiyor. Ayrıca cihazların sınırlı kapasiteleri düşünüldüğünde video ve fotoğraflarınız bir süre sonra cihazınızın sınırlarını zorlayacak olması da, arşivinizin bir cihazda yaşayamayacağına dair ciddi bir işaret.

Yedeklemek güzel bir fikir ancak her yedekleme yöntemi yöntemi eşdeğer değil. Örneğin telefonunuzdan bilgisayarınıza yedekleme yaptıktan sonra telefonunuzdan içerikleri sildiğinizde yedeklerinize her yerden erişim olanağını kaybediyorsunuz. Ayrıca bilgisayarınızın da çalınma veya diskinin bozulması tehlikesi bulunduğundan, veriyi bir fiziksel yerden başka bir fiziksel yere taşımanın yedekleme açısından pek değeri bulunmuyor.

Bilgisayar, DVD, harici disk… yeterli değil

Günümüzde Android, iOS ve Windows gibi işletim sistemlerini artık çevrimiçi servisleri öne çıkarıyor. Google yıllardır bu konuda önde ve rakipleri fotoğraf alanında henüz Picasa dönemlerini yakalamaya çalışıyor. Eğer Android(hatta iOS) kullanıyorsanız, Google+’nın fotoğraf yedekleme servisi veri kaybı ve güvenliği konusunda tüm yükünüzü sırtlayabilir. Evet, kimsenin beğenmediği Google+’ı kendinize iyilik yapmak için kullanabilirsiniz.

Cihazınızda Google+ uygulaması bulunuyorsa, bu uygulamanın oluşturduğu Fotoğraf kısayolu da bulunuyordur. Tipik galeri uygulaması gibi kullanılabilen bu uygulama yedekleme servisini de barındırıyor. Google+’nın yedekleme servisi ile cihaz ile çekilen fotoğraflar ve videolar yedeklenebiliyor. Bunlara ek olarak ekran görüntüleri veya herhangi bir uygulamanın yarattığı klasörlördeki fotoğraf ve videolar da bu servis aracılığıyla yedeklenebiliyor.

Google+ Fotoğraflar ile ücretsiz olarak terabaytlarca veri yedeklenebiliyor

Google+ Fotoğraflar, bağlı olduğunuz Google hesabındaki ücretsiz 15GB alanı kullanabiliyor. En geniş ayrıtı 2048 pikselden düşük olan fotoğrafların(çoğunlukla ekran görüntüleri) bu kotayı etkilemiyor, Google ücretsiz olarak o içerikler depoluyor. Aynı şekilde 15 dakikadan kısa ve 1080p çözünürlükten yüksek olmayan videolarınız da kotanıza işlemiyor. 15 dakikalık bir 1080p video yaklaşık 2-3GB yer kaplayabildiğini düşündüğümüzde, bu ücretsiz alan sınırlamaları kotayı doldurmama adına fazlasıyla önemli bir avantaj sunuyor. Varsayılan olarak fotoğraflar tam boyutlarıyla yedekleniyor ancak isteğe bağlı olarak standart çözünürlük seçilebiliyor(maksimum genişlik 2048px) ve yüklenen hiçbir görsel kotayı etkilememiş oluyor.

15GB’lık kota yeterli görülmediği durumlarda ek seçenekler satın alınabiliyor. 100GB’lık seçenek aylık 2 dolar/5TL değeri ile göreceli olarak böyle bir servis için ucuz.

Bir yerden yedekle, her yerden eriş

Google+ Fotoğraflara otomatik veri yedekleme yapmak için Android veya iOS uygulamalarını kullanmak gerekiyor. İstenilen durumlarda servisin web sitesi üzerinden seçilen içerikler yüklenebiliyor. Yedeklemeler tamamlandıktan sonra tüm içerik Android’den, iOS’den veya web üzerinden görüntülenebiliyor. Birden fazla Android cihazınız varsa bir cihazda yapılan yedeklemeler diğer tüm cihazlarda anında görüntülenebiliyor. Google+ yedeklenen içeriğin önizlemelerini senkronize ediyor ve cihazda bulunmayan herhangi bir içerik görüntülenmek istendiğinde sunucudan orijinal boyutu talep ediyor. Yani her cihazınızda arşivinizin boyutu kadar boş alana ihtiyacınız bulunmuyor.

Arşive istenilen anda, istenilen yerden erişebilmek muhteşem bir ayrıcalık. Arkadaşlarınız, aile üyeleriniz, çevrenizdeki önemli herhangi biri… önemli günlerden bahsederken sadece birkaç saniyede o ana ait fotoğrafları herkesin önününe koyabilirsiniz. Google+ Fotoğraflar’ın gelişmiş aramaları(şehir, nesne, kişi) ve tarihe gitme özellikleri erişimi kolaylaştırma adına önemli avantajlar sunuyor.

Yedeklediğiniz içerikleri silin, boş depolama alanınızı genişletin

Google+ Fotoğraflar gibi servisleri kullanmanın en büyük avantajlarından biri dahili depolamaya duyulan ihtiyacı azaltmak. Google+ üzerinden yedeklemeyi tamamladıktan sonra cihazınızdaki içerikleri silerek boş alan yaratabilirsiniz.

Dikkat: Fotoğraflar uygulamasını açıp doğrudan silme yaparsanız, hem cihazdaki hem de Google’daki kopyayı silmiş olursunuz(çöp kutusundan bu işlemi geri alabilirsiniz). Sadece cihazdaki içeriği silmek için yan menüden “Cihazdakiler” bölümüne giriş yapın ve görüntülediğiniz klasörlerden istediğiniz içeriği temizleyin.

Yedeklemenin ötesinde, gelişmiş düzenleme yetenekleri

Google+ Fotoğraflar - Fotoğraf düzenleme
Google+ Fotoğraflar ile fotoğraf düzenleme

Google+ Fotoğraflar uygulaması oldukça popüler Snapseed uygulamasının yeteneklerini bünyesinde barındırıyor. Bu araçlar kullanılarak fotoğraflar düzenlenebiliyor. Üstelik sadece Android’de değil, web tarayıcısı üzerinden de bu düzenlemeler yapılabiliyor, Google düzenlemenin ardından fotoğrafın orijinal kopyasını da sunucu tarafında saklıyor.

Google+ Fotoğraflar - Otomatik düzenleme
Google+ Fotoğraflar ile otomatik iyileştirme

Fotoğraf düzenleme konusunda usta değilseniz, telaşlanmayın, Otomatik iyileştirme özelliği adından da anlaşılabildiği üzere otomatik olarak fotoğraflarınızın eksiklerini giderecek ayarlamaları yapabiliyor, üstelik ayarlardan etkinleştirirseniz otomatik olarak her fotoğrafınıza bunu uygulayabiliyor, her zaman orijinale dönme seçeneği de sunuyor.

Google+ Fotoğraflar - Hesap ayarları

Çeşitli eğlence araçları ardı ardına çektiğiniz fotoğrafları hareketli resimlere veya kolajlara dönüştürebiliyor. Hikaye modu, kullanıcının farklı bir yerde fotoğraf çektiğini anladığında rotasını çıkarmaya çalışıp, geçtiği bölgelerdeki fotoğrafları hikaye formatında derliyor.

Google+ Fotoğraflar ile film yaratma
Google+ Fotoğraflar ile film yaratma

Fotoğrafçılık adına herhangi bir bilgi gerekmeden bu işlemler elle de yapılabiliyor, ek olarak fotoğraflar ve videolar karşık olarak kullanılarak karışık kısa videolar oluşturulabiliyor. Google ücretsiz olarak video için temalar ve fon müzikleri sunuyor.

Google+ Fotoğraflar bu tür eğlenceli ve kullanışlı basit araçlarıyla aptal bir fotoğraf depolama alanı olmaktan kendini kurtatıyor.

Paylaşacak birilerini bulursanız, en basit paylaşım aracı elinizin altında

Seçilen içerikleri Google+'da paylaşma
Seçilen içerikleri Google+’da paylaşma

Evet, Google+’yı sevmiyorsunuz. Ancak olur da fotoğraf paylaşımı yapabileceğiniz birileri daha Google+’da varsa(etrafınızdaki Android kullanan hemen hemen herkes) şaşırtıcı derecede iyi bir deneyimle ürettiğiniz içerikleri paylaşabilirsiniz. Google+’nın sadece bir kişiden, belirli çevrelere kadar(herkesle paylaşmak da dahil) paylaşım yapılabilmesine izin vermesi Google+ içinde kendi özel ağınızı oluşturmanızı sağlıyor. Instagram gibi tüm takipçilerinizle ya da tek kişiyle paylaşmak istemediğiniz durumlar olabiliyor ve Google+ bu aralığı iyi dolduruyor. Üstelik bu paylaşımları yapabilmek için e-posta ile paylaşıma göre büyük boyuttaki dosyaları yeniden yüklemek zorunda kalmak durumuyla karşılaşmıyorsunuz. Arşivinizdeki seçtiğiniz öğeler, seçtiğiniz kişilerle paylaşılıyor, onlar da istedikleri anda buna erişebiliyorlar, kendi kataloglarına kopyalayabiliyorlar ya da orijinal boyutu ile indirebiliyorlar(çoğu sosyal ağın çözünürlüğü kırpıp, kaliteyi düşürdüğünü düşündüğümüzde bayağı lüks bir opsiyon).

Ayrıca Google+ Fotoğraflar’daki içerikler, Gmail gibi diğer Google servislerinin fotoğraf aktarma araçlarında kullanılabiliyor.

Google+ Fotoğraflar, Android’in en değerli servislerinden biri

Maalesef böyle bir siteyi yönetmenin dezavantajlarından biri insanların genelde problemleri olduğunda iletişime geçmeye çalışması. Veri kayıpları yardım talep edilen(ve genelde mucize beklenilen) konuların başında geliyor. Google+ Fotoğraflar gibi hiçbir efor gerektirmeyen çözümler varken bu tür sorunları yaşayan kullanıcıları gördüğümde hem üzülüyorum hem de sinirleniyorum.

Eğer Android veya iOS kullanıyorsanız; Google, arşivinizi yedekleme, ölçekleme, düzenlemeyebilme ve paylaşabilme adına muhteşem bir servisi ücretsiz olarak sunuyor. Henüz kullanmıyorsanız, Google+ Fotoğraflar’ı tüm Google+ nefretinize rağmen kullanmaya başlayıp, kullanmadığınız anlar için kendinizden nefret etmeye başlamalısınız.


9 Yorum

Nri

Ben bu uygulamayı Android’li telefonumu ilk aldığımda tesadüfen bulmuştum. Diğer günde fotoğrafları otomatik yedeklediğini görünce öylece kendi haline bıraktım ki benim istediğimde tam olarak buydu. Kur ve unut çok seviyorum böyle uygulamaları.

Teşekkürler.

taka

dropboz kullanıyorum, google+ daha mı iyidir ki

Caner Kamburoglu

İkisi de iyi seçenekler ama Dropbox kullandığın ve bu yazıda Google+’nın öne çıkan özelliklerini gördüğün için seçim yapmak sana kalmış.

Eğer sürekli bilgisayarında dosya olarak görmek istiyorsan yedeklerini, Dropbox bu konuda öne çıkıyor. Diğer tüm durumlarda ben Google+’yı tercih ediyorum.

volkan

Paylaşım ayarları bana biraz karmaşık geldi. Durup dururken bütün içeriği herkese açık yapmayalım?

Caner Kamburoglu

Paylaşmadığınız hiçbir içerik herkese açık olmaz.

Emir Kaymakoglu

Ben aynı iş için F-Secure’ın Younited’ını kullanıyorum. 5 GB ücretsiz alan veriyor, fazla video ve fotoğraf çekmediğim için bana hayli hayli yetiyor. Google+ kullanmama nedenim de kendimi kandırmaktan geçiyor, çok rasyonel bir sebebi yok. Şöyle ki: “Google ile kıçımdaki donun rengini bile paylaşıyorum, fotoğraflar ve videolar da eksik kalsın!”

ozgurubuntu

Caner bey sizden cihazımızı nasıl şarj etmemiz gerektiği ile ilgili bir yazı da bekliyorum. Yani pil %? olunca şarja takmak iyidir, pili bitirerek şarja takmak zararlı mıdır? Pil kalibrasyonu diye bir şey gerçekten var mı? Telefon gün içinde sürekli USB ile PC’ye bağlayan arkadaşlarım var, bu insanlar deli mi? Vs

koray suna

Benim bi sorum olacak.Fotografları mı google drive yüklerim sürekli yani gereksizleri çıkarım topluca yedekliyorum.Yazıyı okuyunca google fotograflara girdim resimlerim orda da var hepsi.Normalde google drive atarken oraya da mı gidiyor? Arasında bağlantı varmı?

Caner Kamburoglu

Google Drive’dakileri Google+’da gösterme seçeneği var ve onu kullanıyorsunuz.

Evet ikisi arasında ilişki var yani. Eski tip dosya sistemi gibi Drive’ı kullanıp, yazıda bahsedilen şeylerden de yararlanabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın