Android Sistemi WebView uygulaması nedir?


Android 5.0 Lollipop ve üzeri bir cihaza sahipseniz, Google Play Store’dan yüklenmiş uygulamalar arasında “Android Sistemi WebView” uygulamasını görüp, “bu ne ya, daha önce bu yoktu bu, kaldıramıyorum, açamıyorum bile, vürüs mü bulaştı telefonuma1111111″”” diyebilirsiniz. Korkmayın, bu iyi bir şey.

WebView nedir?

WebView’in aslında ne olduğunu adı oldukça net bir şekilde açıklıyor. WebView sınıfı ile Android uygulamaları uygulama içinden ayrılmadan web sayfalarını görüntüleyebiliyor. Cihazınızda Chrome, Firefox gibi tarayıcı uygulamaları olmasına rağmen pek çok uygulamanın bu uygulamaların varlığından bağımsız olarak çalışması gerekiyor ve WebView bu özelliği sağlıyor.

WebView uygulama listeme nasıl girdi?

WebView sınıfı Android 5.0 güncellemesi ile birlikte tüm cihazların içinde uygulama olarak yer almaya başladı. Daha önceki Android versiyonlarında WebView sistemde yer alıyordu ve Google Android 5.0 ile bu bileşeni taşınabilir hale getirerek uygulama olarak dağıtmaya başladı. Google birkaç gün önce bu uygulamayı Google Play Store üzerinden yayınlamaya başlayınca, cihazınızdaki Play Store uygulaması da paket adı eşleşmesini gördükten sonra WebView uygulamasını yüklü uygulamalar arasında göstermeye başladı.

WebView neden uygulama olarak dağıtılıyor?

Google Android 4.4 ile birlikte WebView’da WebKit’i bırakıp Chromium projesine geçiş yapmıştı. Bu geçiş ile Samsung, HTC gibi üreticilerin WebView üzerinde modifikasyonlar yapmasını engellemiş oldu ve geliştiriciler uygulamalarının bir web sayfasının bir cihazda düzgün görünüp, diğerinde düzgün görünememesi gibi bir problemle karşılaşmaktan kurtuldular.

Bir sonraki problem ise güncellemeydi, Chromium projesi her 45 günde bir pek çok performans sorununu ve güvenlik açığını çözüyordu ancak pek çok üretici tarafından cihazlara güncellemeler oldukça geç ulaştığı için Android genelinde WebView versiyonu bütünlüğü sağlanamamış ve kullanıcılar riske atılmış oluyordu.

Android 5.0 ile birlikte WebView’un Play Store üzerinden güncellenmeye başlaması, sistem güncellemelerini beklemeye gerek kalmadan tüm cihazların güncel WebView versiyonuna sahip olmasını sağladı.

WebView uygulamasını kaldıramıyorum veya açamıyorum?

WebView uygulaması sistem bileşeni olduğu için kaldırılamıyor. Tabii ki root erişiminiz varsa ve yeni fanteziler arayışındaysanız bu uygulamayı kaldırabilirsiniz ancak bu işlem sonucunda çoğu uygulamanın çökmesini sağlayıp, kayda değer bir iş yapmamış olacaksınız.

WebView uygulaması uygulama olarak görünse de sistemin bir bileşeni, dolayısıyla herhangi bir uygulama gibi açılamıyor, uygulamalar WebView bileşenlerinden faydalanarak içerik üretebiliyor.


6 Yorum

Emir Kaymakoglu

“FlynxView” varken bazen hayat daha mı zor yoksa daha mı kolay karar veremiyorum. Bu Flynx, Link Bubble vs. gibi baloncuk browser’lar eroin gibi. Bir kere kullanmaya başladın mı bırakamıyorsun. Her şeyi kontrol etmek istediğim için de “Flynx koçum, bundan sonra her link’ten sen sorumlusun!” da diyemiyorum. ‘Open with…’ menüsü ile mantık ilişkimi sürdürmek zorundayım. :/

Emir Kaymakoglu

Eyvallah ya çok iyi gözüküyor. Bunu inceleyeceğim 🙂

Caner Kamburoglu

Rica ederim.

Can Ekener

Spam olmadan, ve hatta her sitede aynısı olan haberlere kurban olmadan mutlaka takip edilecekler listesinde yer alan site “akillirobot.com”

Çok başarılı konu seçimi yapmışsın yine ve üstelik günde on kere içerik girip, insanı canından bezdirmiyorsun..

muhammed

merhaba admın play storede ucretlı uygulama yayınlıyorum fakat gunde payments ten 15 20 tane bu mesajı alıyorum Bu siparişi iptal ettiniz. Neden: Diğer. Müşteriye gönderilen mesaj: Mobil servis sağlayıcınızdan mesaj: Mobil Odeme limitiniz dolmustur. Detaylı bilgi için tıklayınız ve ilgili sayfada “Ücretlendirme ve Limit Bilgileri” alaninı inceleyiniz lutfen yardım acıl almaya calısıyorlar fakat benden kaynaklımı bılemedım gerı donus yaparsan cok sevınırım


Bir Cevap Yazın