Root erişimli cihazda Android güncellemesi nasıl yapılır?


Android 5.0 Lollipop ve sonraki sürümler root erişimli, bir başka tabirle “rootlu” cihazlara resmi Android güncellemelerinin yüklenmesinin önünü kapattı. Bu ne anlama geliyor? Root erişimli cihaz sahibi kullanıcılar her Android güncellemesini yüklemek için cihazlarını sıfırlamak zorunda mı kalacak? Eğer öyle olsaydı, bu yazı “Git ve fabrika imajlarını yükle” tavsiyesinden başka bir şey içermezdi.

Fabrika imajları çok güzel bir şey, cihazınızla istediğinizi yapıp satmadan veya servise vermeden önce her şeyi başa alıp uslu çocuk taklidi yapmaya benziyor. Root erişimli ya da Custom Kernel kullanılan bir cihazda da fabrika imaj dosyalarını kullanarak birkaç dakikada güncelleme yapmak veya sistemi OTA güncellemelerini hata almadan yüklemeye müsait hale getirmek mümkün.

Öncelikle root erişimi aşamalarına kadar geldiğiniz için adb ve fastboot komutlarını az çok kullanmayı bildiğinizi varsayıyorum, eğer bu konuda eksiğiniz varsa adb ve fastboot komutları nasıl kullanılır? yazısını gözden geçirin.

Daha sonra fabrika imajları sayfasına gidin cihazınız için en güncel versiyonu indirin. Eğer güncelleme yapmak istediğiniz versiyon halihazırda fabrika imajının versiyonu ise, müjde, OTA güncellemesini ayrıca yüklemeniz gerekmiyor.

Fabrika imajlarını indirdik, şimdi yapmamız gereken şey, root veya Custom Kernel yükleme aşamalarında modifiye ettiğimiz bölümleri orijinal dosyalarla onarmak. Root sistem dizinini modifiye ediyor, Kernel boot dizinini ve bunları yüklemek için ise Recovery dizinini bozmuştuk. Tabii ki bu işlemler sırasında cihazımızdaki verilerin kaybolmasını da istemiyoruz, o yüzden standart fabrika imajı yükleme adımlarını değiştirmemiz gerekiyor.

Bunun için ise fabrika imaj dosyakarını indirdikten sonra zip dosyasından çıkarıyoruz. Arşivden image-<cihazmodeli>-<android-versiyonu>.zip isimli bir zip dosyası daha çıkıyor. Bu dosya 5 adet imaj barındırıyor ve standart fabrika imaj dosyaları yükleme prosedüründe tümü yükleniyor ama şu aşamada bize sadece 3 tanesi gerekiyor, dolayısıyla bu dosyayının içeriğini de arşivden kurtarıyoruz. Nihayet boot, cache, recovery, system ve userdata dizinlerinin imajlarına ulaştık.

Fabrika imajları

Bir sonraki adımda ise ihtiyacımız olan 3 imajı teker teker yüklemek için cihazı ses azaltma ve güç tuşlarına basılı kalarak Bootloader modunda başlatıyoruz, USB kablomuzu bilgisayarımıza bağlıyoruz fastboot flash komutuyla 3 imajı teker teker cihaza yolluyoruz. Örnek komutlar

cd /Users/caner/Downloads/hammerhead-lmy47d/image-hammerhead-lmy47d 

fastboot flash boot boot.img

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash system system.img

Daha sonra sistemimizi bir kere yeniden başlatıyoruz, Android güncelleniyor aşamasının bitmesini bekliyor, kilidi açıyor ve ana ekrana geliyoruz. Bu kadar!

Eğer indirdiğiniz fabrika imajı en güncel Android versiyonu değilse ve halihazırda en güncel versiyonun OTA paketine sahipseniz, şu aşamada orijinal Recovery’i kullanarak güncellemeyi yükleyebilirsiniz.

Eğer yeniden root erişimi sağlamak ya da Custom Kernel kullanmak isterseniz, daha önceki yükleme adımlarını aynen uygulayabilir ve yeni Android versiyonunda da modifikasyonlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.


6 Yorum

Kutsan Kaplan

Başlıktan yola çıkarak soruyorum: Bu yöntem cihazdan cihaza farklılık gösterir mi?

Caner Kamburoglu

Nexus cihazlarında sadece indirilen dosya farklılık gösteriyor, yöntem aynı. Nexus dışındaki cihazların neredeyse tümünün fabrika imajları olmadığı için, bu yazının pek bir esprisi yok.

Kutsan Kaplan

Teşekkür ederim. Ayrıca elinize sağlık.

KontDRACULA

Çook teşekkürler. Bu yazı sayesinde sorunsuzca 5.1.1’e geçtim (Nexus 10)

Fatih Toksöz

Merhaba,
işlemleri yaptım ancak telefon (Nexus 4 ) “Google” yazısı ile kalakaldı ( yaklaşık 20 dakika ).
Normal midir?

Fatih Toksöz

Tekrar Merhaba,
Salaklık bende ki nexus 7 ( razor ) image dosyalarını indirip, yollamışım telefona. Allah’tan recovery çalışır halde.


Bir Cevap Yazın