[Güncelleme: Resmen doğrulandı] Android 6 Marshmallow 5 Ekim’de geliyor, Nexus 4 ve Nexus 10 listede yok


3 yıllık Nexus 7 (2012) için geçtiğimiz ay yazılım desteğinin sonlandırılmasının ardından 3. yaşını dolduran Nexus 4 ve Nexus 10’un durumunun ne olacağı merak konusu olmuştu.

Google’ın Nexus’lar için 2 yıl yeni sürüm, 3 yıl ise güvenlik güncellemesi vadetmesine paralel olarak Nexus 4 ve Nexus 10 Android 6 Marshmallow sürümüne yükselemeyecek ve bu cihazlar için yazılım desteği tamamen son bulacak.

Nexus 5, 6, 7 (2013), 9 ve Player modelleri için ise Android 6 Marshmallow güncellemesi 5 Ekim tarihinde dağıtılacak.

(Android Police)

Güncelleme: Google 29 Eylül’deki etkinliğinde yazıda belirtilen listeyi doğruladı.


7 Yorum

Görkem

Cidden saçmaladılar tamam nexus 7 2012 donanım olarak çok güçlü değil almaması bir nebze normal ama nexus 4 çok rahat alması lazım nexus 4 almıyorsa nexus 7 2013 ün de almaması lazım yada general mobile 4g nin de almaması lazım. 2 yıl güncelleme garantisi var diye 2 yıldan sonra neden belirtmeden güncelleme kesmek etik değil büyük ihtimalle nexus 5 in son güncellemesi olacak android M.

Erçin Özdemir

Nexus 5’e güncelleme 2017 başına kadar sürecektir. Çünkü Nexus 5’in satışı, Nexus 6’nın boyutları sebebiyle 2015 yılı başında durdurulmuştu.

Caner Kamburoğlu

Telefonun ne zamana kadar satıldığının güncelleme dağıtımı ile alakası yok. Nexus 5, Kasım 2013’te çıktı, 2 yıl sürüm güncellemesi alıyor, 3 yıl güvenlik. 2 yıllık sürüm desteğini Android 6 ile alıyor, yani önümüzdeki 1 yıl boyunca güvenlik güncellemesi alıp(Arada Android 6.1, 6.2 falan çıkarsa onları da alıyor), Android 7’ye yükselmeyecek.

fatih altınsoy

benim hala umudum var bence alacak göreceksiniz google sürpriz yapacak

aykut

donanım kaldırıyorsa almalıydı o zaman nexus almanın ne anlamı kaldı. texas instruments işlemciyi desteklemeyi bıraktı diyerek galaxy nexusa kitkat vermediler bizde yedik ya bu ne şimdi. custom romlarla nexus 4 devam eder çok rahat ama o zaman neden google’a güvenerek kameradan tut piline herşeyi vasat nexus serisine para verelim bi farkı olmalıydı diğerleriyle. general mobile 4g güncelleme alacak nexus 4’e yok oldumu şimdi. 6.0 5.0 lolipoptan çok farklı üstün bir sistem değil. adı 5.2 olsa kimse ses çıkartmazdı.

serguzestefe

eğer nexus 5 için de güncelleme kesilirse windows phone’a geçmemek için hiç bir sebep kalmayacak.

Hakan

Android işletim sistemli Nexus cihazlarının güzel yanı, güncelleme desteği ve cihazlarının büyük boyutlu arayüze gereksinim duymadan (buttery) dediğimiz akıcı bir arayüze sahip olması. Tabii ki belli bir süre sonra yazılım desteği kalkıyor. Bu üzücü. Ama Google Nexuslara gerekli desteği uzun süre veriyor. Ve tabii ki zamanlaması çoğu cihaz üreticisinden önce. Bu açıdan avantajlı. Bir diğer en sevdiğim özelliği ise açık kaynaklı olup modifikasyona izin vermesi. Umarım bu özelliği kalkmaz. Custom rom dediğimiz kişiselleştirilmiş yazılımlara izin vermesi gibi. Ayrıca Custom kernel (çekirdek) le pil ömrünü uzatma gibi olumlu özellikleri var. Her ne kadar root erişimi garantiyi devre dışı bıraksa da bence buna değer. Daha sonra eski haline getirilebiliyor. Çünkü bu custom romlar daha temiz daha değiştirilmiş daha az yüklü uygulama ile pil ömrüne büyük katkı sağlıyor. Custom romlarda dikkat etmesi gereken ise mümkün oldukça daha stabil (stable) olması. Nitekim Android 6 Marshmallow un custom rom u çoktan oluşturuldu bile. Nexus 4 için Android 6 Marshmallow hazır AOSP ekibiyle. Dikkat edildiği sürece problem yok.


Bir Cevap Yazın