Android 6.0 Marshmallow: En önemli yenilikler


Android 6.0 Marshmallow’un kararlı sürümü yayınlandı ve Nexus cihazları yeni Android sürümüne yükselmeye başladı. Android 6.0 Marshmallow, Google’ın artık her yıl yayınladığı kapsamlı güncellemelerden biri ve pek çok başlıkta önemli yenilikler sunuyor.

Android 6.0 Marshmallow’da pek çok alanda pek çok yenilik bulunuyor. İşte öne çıkan yenilikler:

Uygulama yetkileri

Android 6.0 Marshmallow yetki isteği

Android 6.0 Marshmallow’un şüphesiz ki en önemli yeniliği uygulama yetkilerinin kontrolünü kullanıcılara vermesi. Android 6.0 ile birlikte uygulamalar konum, kamera, mikrofon, kişiler, telefon, mesaj, takvim, sensörler, depolama aygıtı gibi özellikleri kullanabilmek için kullanıcılardan izin almak zorunda kalıyor. Yetki isteği Android 6.0 hedeflenerek derlenen uygulamalarda kullanıcıya soruluyor ancak önceki versiyonlar hedeflenerek derlendiği durumlarda ise önceki Android sürümlerinde olduğu gibi kullanıcı tüm yetkileri kabul etmiş sayılıyor.

Android 6.0 Marshmallow’un yeni yetki düzenini kullanan uygulamalar Play Store’dan indirilmeye çalışıldığında kullanıcı hiçbir yetki onayı yapmak zorunda kalmıyor ve yetkiler uygulamanın kullanım anında ayrı ayrı kabul ediliyor ya da edilmiyor.

Android 6.0 Marshmallow hedeflenerek derlenmemiş uygulamalarda kullanıcılar yetki iznini elle kapatabiliyor
Android 6.0 Marshmallow hedeflenerek derlenmemiş uygulamalarda kullanıcılar yetki iznini elle kapatabiliyor

Kullanıcılar Android 6.0 Marshmallow’un yeni yetki düzenine adapte olmayan uygulamaların yetkilerine sistem ayarlarından elle müdahale edebiliyor ve istemediği yetkilerin kullanılmasını engelleyebiliyor.

Tam yedekleme

Android 6.0 Marshmallow tüm uygulamaların kullanıcı verilerini yedekleyebiliyor
Android 6.0 Marshmallow tüm uygulamaların kullanıcı verilerini yedekleyebiliyor

Android 6.0 Marshmallow nihayet artık kullanıcıların tüm verilerini yedekliyor. Android 5.0 Lollipop’un uygulama listesini geri yüklemeyi kolaylaştırması ve NFC ile yeni cihaza geçişi sağlamasının ardından, Android 6.0 Marshmallow cihazdaki tüm uygulamaların verilerini de kullanıcının Google hesabına ücretsiz olarak yedekliyor. Kullanıcı farklı bir cihaza geçiş yaptığında ya da mevcut cihazını sıfırladıktan sonra tüm uygulamalarına ek olarak uygulamalara ait verileri de onarabiliyor. Bu yenilik uygulamaların Android 6.0 Marshmallow hedeflenerek derlenmesiyle mümkün oluyor.

Now on Tap

Google’ın 3. yaşını dolduran ve kullanıcının verilerini işleyerek kullanıcılara tavsiye veren Asistan servisi yeni “Now on Tap” özelliği ile cihazın ekranında yer alan verileri analiz edip, kullanıcıya seçenekler sunuyor. Now on Tap kullanıcının ana ekran tuşuna basılı kalmasıyla etkinleşiyor ve kişilere, takvim etkinliklerine dair bilgiler/kısayollar gösteriyor. Now on Tap ayrıca ses ile de çalışıyor ve kullanıcının ilgili içeriğe ait sorularını yanıtlıyor.

 

Doze ve App Standby

Android 6.0 Marshmallow’un Doze özelliği bekleme modunda cihazın gerekmedikçe uyanmamasını sağlıyor. Uygulamalar öncelikli bir aktivite tanımlamadığı sürece cihazın uyku modundan çıkması engelleniyor. Doze kullanımı cihazların uyku modundayken enerji tüketimini yarıya kadar indiriyor.

Android 6.0 Marshmallow’da sadece uyku modunda değil, cihaz uyanıkken de uygulamaların aktivitesi sınırlandırılıyor. Sistem otomatik olarak kullanılamayan uygulamaların arkaplan aktivitesini sınırlandırıyor ve 2 günden fazla kullanılmayan uygulamaları tamamen devre dışı bırakıyor.

Parmak izi doğrulama desteği

Android 6.0'da parmak izi doğrulama arayüzü
Android 6.0’da parmak izi doğrulama arayüzü

Neredeyse üst düzey tüm Android akıllı telefonlar artık parmak izi okuyucusu sunuyor ancak bu destekten pek çok uygulamanın yararlanması mümkün olmuyordu. Android 6.0 Marshmallow, parmak izi doğrulama desteği ile üreticilerden bağımsız olarak uygulamaların standart bir parmak izi doğrulama yöntemi kullanmasını sağlayacak ve uygulama içinde de bu doğrulama yöntemi kullanılabilecek. Android 6.0 Marshmallow ile kilit ekranında, Play Store’da ödeme yaparken, şifre yöneticisi uygulamalara giriş yaparken… parmak izi doğrulaması kullanılabilecek.

Daha kolay paylaşım

Android 5.0 solda, Android 6.0 sağda
Android 5.0 solda, Android 6.0 sağda

Paylaşım Android’in en güçlü yönlerinden biri ve en önemli uygulamalar arası etkileşim modeli. Android 6.0 Marshmallow, Android 5.0 Lollipop’un biraz bozduğu paylaşım menüsünü biraz toparlıyor ve yeni özellikler ekliyor. Android 6.0 Marshmallow ile paylaşım menüsünde satır başına tek bir uygulama gösterilmek yerine, büyük ikonlarla 4’er 4’er listeleme yapılıyor. Ayrıca uygulamaların sıralaması artık sadece uygulama içinde kalınan süreye göre değil, seçeneğin tercih edilme sayısına da bağlı oluyor. Sürekli iki uygulama arasında paylaşım yapıyorsanız, bu iki uygulamanın artık paylaşım sıralamasında ilk satırda olması muhtemel.

Android 6.0'da doğrudan paylaşım
Android 6.0’da doğrudan paylaşım

Android 6.0 Marshmallow’un bir başka güçlü paylaşım yeniliği ise uygulamaların içerik paylaşımına izin vermesi. Örneğin favori mesajlaşma veya e-posta uygulamanıza bir paylaşım yaptıktan sonra, daha sonra bu paylaşımı kime göndereceğinizi de seçmeniz gerekiyor. Android 6.0 Marshmallow bu işlemi kısaltıp, uygulamaların hedefleri paylaşmasını sağlıyor. WhatsApp’daki arkadaşlarınız, Gmail’deki patronunuz artık paylaşım menüsünde görünüyor.

Daha kolay yazı seçimi

 

Android M - Yazı seçimi

Android 6.0 Marshmallow, yazı seçimini arayüz ve davranış değişikliği ile kolaylaştırıyor. Artık herhangi bir yazı seçildiğinde artık ekranın üst bölümü -aksiyon çubuğu üzerinde- yerine tümünü seçme, kopyalama, yapıştırma, kesme kısayolları seçim yapılan içeriğin hemen üzerinde görünüyor. Bu pozisyon değişimine ek olarak, geliştiriciler kendi uygulamalarında bu menüleri kişiselleştirebiliyor, ve farklı aksiyonlar atayabiliyor. Seçimi kolaylaştıran davranış değişikliği ise artık seçim yaptıktan sonra yapılan kaydırmalar kelime kelime seçiliyor ve teker teker karakter ayarlarmaları geriye doğru giderek yapılıyor. Bu değişiklik parmak hassasiyetinden dolayı cümlenin ortasına kadar seçip yapma ve daha sonra teker teker ayarlama yaparak istenilen seçimi yapmak gibi rahatsız edici durumların sonunu getiriyor. http://youtu.be/pcCNypFYknw

Koyu renkli sistem ikonları

Android 6.0 Marshmallow, Android 5.0 Lollipop’un Materyal Tasarım anlayışını sürdürüyor ve genel olarak oldukça ufak arayüz değişiklikleri barındırıyor. Ancak yeni versiyonun yakında pek çok farklı uygulamadan kullanımına denk gelebileceğiniz ufak değişikliği sistem ikonlarını koyu renkte gösterilebilmesi. Materyal tasarımlı pek çok uygulama tema rengi olarak açık rengi tercih etmiş ve açık renklerde beyaz sistem ikonları tamamen görülememesinden dolayı, tasarımı bozan unsurlardan biri haline gelmişti. Yeni versiyon ile birlikte uygulamalar koyu rengi tercih edebiliyor, üstelik geliştiricilerin sistem ikonlarında hiçbir değişiklik yapması gerekmiyor.

Android 6.0 Marshmallow’un bu yazıda bahsedilmeyen pek çok yeniliği bulunuyor. Yakın zamanda yayınlanacak olan detaylı incelememizde tüm özellikleri daha detaylıca inceleyip, önceki Android sürümleri ile karşılaştıracağız. Kaçırmamak için takipte kalın!


15 Yorum

Huseyin Sahin

Caner Hocam sanırım Android 4,1 jellybean sürümü gibi önce altyapı verip sonra üzerinde görsel ve app değişiklikleri yapacaklar gibi
Değilse çok fena ilk defa bir Android sürümünde Arayüz Launcher Dialer ve kullanım değişmedi
IOS 7 sonrası Apple ın girdiği kısırlığa Pichai yle bizde mi girdik ?

Huseyin Sahin

Nexus 6 kullanıcısıyım ilk izlenim daha akıcı efektler daha hissedilir gibi
Ama preview 1 ve 2 deki cyanogen kopyası özellikler bile yok hiç bişey yok
5.1 den Marsmallow u ayırabilene renkli televizyon veririm :/

Kartal Yanaş

Dostum google bir tasarım çizgisi oluşturdu, adınıda “Material Design” dedi, internete yaz, koca koca tasarımcıları buldu getirtti yeni bir devrim başlattı, ve bu gerçek bir devrim, 1 sürümde değişecek bir devrim değil. yanılmıyorsam 2014 I/O’da başlayan “what if pixels had depth” yani “ya piksellerin bir derinliği olsaydı” gibi bir soruyla gelip ciddi bir tasarım dili başlattılar. Bunun geçici bir şey olduğunu düşünmüyorum. Her sürümde stabilleşmeler ve küçük özellikler gelecektir bundna sonra. Nexus lar için böyle olacaktır en azından. Çünkü mükemmelliğe yakın bir sistem var elimizde. En azından saf android adına konuşmak gerekirse.

Görkem

Zaten 6.0 aslında 5.2 gibi birşey önemli özellikler var ama 4.4 den 5 e geçerken olan büyük farklılıklar yok. Tasarım olarak yeniliğe çok ihtiyaç yok bence 5 ve 6 stok olarak fena durmuyor

Ferit

Çoklu pencere ve pil durumunu “yüzde” olarak göster seçenekleri bu sürümde mevcut mu?

Caner Kamburoğlu

Çoklu pencere kararlı sürümde yok. Pil yüzdesi sistem arayüzü ayarlayıcısı ile gösterilebiliyor.

Kartal Yanaş

OTA Linklerini paylaşabilecek misiniz ?

Caner Kamburoğlu

OTA linkleri birkaç gün gecikme ile gelebiliyor. Elde edildiğinde şu yazıda olacak http://www.akillirobot.com/2015/10/05/android-6-0-marshmallow-guncellemesi-ota-indirme-ve-yukleme-rehberi/

umur

now on tap kullanmak için sistem dilinin ingilizce olması mı lazım?

Jdjdjf

İyi valla onu bunu kullanmak için telefonun dili Türkçe olmayacaksa ne anladım bu işten. Çok merakediyorum acaba ne zaman google servislerini adam gibi Türkçe ve Türkiye için açacak? Yazıklar olsun. İOS sevmiyorum ama bu yönden oldukça iyiler

Burak

Bu konuda çok haklısın.

Burak

Bende koyu renkli sistem ikonları yok, nexus 5 kullanıyorum ve ota yoluyla gelen android 6 kararlı sürüm yüklü. Koyu renkli sistem ikonları özelliğini daha getirmediler mi yoksa ben haberi yanlış mı okuyup yorumladım.

Hakan

Emin değilim yanıltmak istemiyorum ama benim bildiğim kadarıyla o özellik custom romlarda var.

Caner Kamburoğlu

Uygulama geliştiricilerinin ayarlaması gerekiyor bunu, sistem geneli bir seçenek değil yani, olamaz da zaten, çünkü çoğu ekranda bildirim çubuğunun rengi siyah, koyu renk olursa ikonlar görülemezler. Ama geliştiriciler hangi ekranda çubuğun şeffaf olacağını ve içeriğin açık renk olacağını bildikleri için bunu ayarlayabiliyorlar.


Bir Cevap Yazın