Android 6.0 Marshmallow OTA güncellemesi indirme ve yükleme rehberi


Android 6.0 Marshmallow‘un fabrika imajları yayınlandı ancak sistem bütünlüğünü bozmamış kullanıcıların OTA güncellemelerini kullanmasını, dolayısıyla veri kaybı yaşamadan güncellemeyi tamamlamalarını öneriyoruz.

Android 6.0 Marshmallow güncellemesini OTA güncellemeleri aracılığıyla yükleyebilmeniz için cihazınızda halihazırda en güncel sürümün olması ve hiçbir şekilde cihazınızın yazılımını modifiye etmememiş olmanız gerekiyor.

Güncelleme paketleri

 • Nexus 5 (Android 5.1.1 LMY48M’den Android 6.0 MRA58K’ya)
 • Nexus 6 (Android 5.1.1 LMY48T’den Android 6.0 MRA58K’ya)
 • Nexus 7 (2013) Wi-Fi (Android 5.1.1 LMY48M’den Android 6.0 MRA58K’ya)
 • Nexus 7 (2013) 4G (Android 5.1.1 LMY48P’den Android 6.0 MRA58K’ya)
 • Nexus 9 Wi-Fi (Android 5.1.1 LMY48T’den Android 6.0 MRA58K’ya)
 • Nexus 9 LTE (Android 5.1.1 LMY48M’den Android 5.1.1 LMY48T’ye, 6.0’a yükselmek için gerekli)
 • Nexus 9 LTE (Android 5.1.1 LMY48T’den Android 6.0 MRA58K’ya)
 • Nexus Player (Android 5.1.1 LMY48N’den Android 6.0 MRA58K’ya)

Nexus cihazınız için OTA paketlerini yüklemek için alttaki adımları takip etmeniz gerekiyor:

 • Ayarlar > Hakkında bölümünden dağıtım versiyonunu kontrol edin. Güncelleme dosyasını cihazınız için üstteki linkler aracılığıyla indirin(link mevcut değilse güncelleme linki elde edilmemiştir, sayfayı daha sonra yeniden kontrol edin ya da @akillirobot‘u takip edin, paket linki yayınlandığında haber verelim), linklerin yanında hangi sürüme sahip olmanız gerektiği ve güncelleme sonrasında hangi sürüme yükseleceğinizi bulacaksınız.
 • Cihazınızı kapatın, ses azaltma tuşuna basılı kalarak açın. Bootloader’da iken ekranın üst bölümünde “Recovery mode” seçeneği görünene ses tuşlarını kullanın,  seçenek göründüğünde güç tuşu ile giriş yapın.
Nexus'ların Bootloader ekranı
Nexus’ların Bootloader ekranı
 • Kırmızı ünlem işaretli Android’i gördüğünüzde güç tuşuna basılı kalırken ses açma tuşuna dokunun, ekran değişimi olacak ve birkaç seçenek karşınıza çıkacak. Seçeneklerden “apply update from adb” seçeneğinin üzerine ses tuşlarını kullanarak gelip, güç tuşu ile onaylayın.
 • Cihazınızı USB kablo ile bilgisayara bağlayın.
 • Bir sonraki ve son adıma geçebilmeniz için bilgisayarınızda cihazının sürücüsünün yüklenmiş olması gerekiyor, eğer yüklü değilse adb ve fastboot komutları nasıl kullanılır? yazısına göz atıp, gereken ayarlamaları yapıp son adıma geçin.
 • Bilgisayarınızın komut satırını açın(Windows’ta cmd.exe, Linux ve Mac’te Terminal) ve adb sideload dosyaadi.zip şeklinde komutu çalıştırın(güncelleme paketi adb dosyası ile aynı dizinde olmalı). Örnek komut:
adb sideload komutunun kullanım formatı
adb sideload komutunun kullanım formatı

Cihazınız otomatik olarak yeniden başlayacak ve Android 6.0 sürümüne yükselecek.

Sık sorulan sorular ve cevapları
Güncelleme yapmak için bu adımları uygulamak zorunda mıyım?
Güncellemeden sonra verilerim silinecek mi?
Dosyalar güvenilir mi? Virüs falan olmasın?
Fabrika imaj dosyalarını mı kullanmalıyım, OTA güncellemesi linklerini mi?
Bu adımlarla ne yapmış oluyoruz? Cihazın garanti dışı kalacak mı?
Bu adımları uygularsam daha sonraki güncellemeleri alır mıyım?
Yükleme yapabilmek için bilgisayar kullanmak zorunlu mu?
device not found hatası alıyorum, neden olabilir?
Yapamıyorum, yardımcı olur musunuz?

15 Yorum

Kartal Yanaş

Adamsın be caner başkan, türkiye’de böyle düzgün yazılar yazan başka bir site yok galiba. Hani emeğini sonuna kadar takdir ediyorum.

Adil Yuceol

Ya bu ota 3 gundur gelmedi nexus 5 e. Kactur böyle factory image atmaktan sıkıldım bunu da atmak istemiyorm her ne kadar veriler silinmese de bi kere de normal OTA gelsin be. Emeğimize sağlık ama bisi soracam bu oto niye gelmiuir. ROOT yok ROM yok tamamen orijinal her şeyi :+(

Batuhan İriçağıl

Cihaz açıkken adb devices komutu ile görebiliyorum. fakat recovery mode’a alıp taktıgımda driver’ı yüklü değilmiş gibi görüyorum aygıt yöneticisinde. Driver yüklemeyi denediğimde de yükleyemedi diyor. 🙁 nasıl ilerleyebilirim. (Windows 10 x64)

Caner Kamburoğlu

Şu aşamada aklıma gelen tek seçenek adb’nin Android 6.0 Marshmallow uyumsuzluğundan kaynaklı bir problem olacabileceği. Şuradan Windows için en yeni sürümü indirip yeniden deneyebilirsiniz https://dl.google.com/android/repository/platform-tools_r23.0.1-windows.zip

Burak

Çok güzel bir site gerçekten. Nexus 5 kullanımımda rahat edeceğimi düşünüyorum artık. Emeğinize sağlık kolay gelsin.

Burak

Benim nexus 5 te preview 3 android 6 yüklü yani MPA44G. Ben şimdi ota dan güncelleme alacak mıyım? en son çıkan MRA58K bu sürüm bana gelir mi?

Caner Kamburoğlu

Fabrika imajları ile kararlı sürüme dönmelisiniz, güncelleme gelmeyecek.

Burak

•Nexus 5 (Android 5.1.1 LMY48M’den Android 6.0 MRA58K’ya) buradan yükleyip güncelleye bilir miyim?

Caner Kamburoğlu

Açıkça yazılan şey “Android 5.1.1 LMY48M’den Android 6.0 MRA58K’ya” yani cihazında LMY48M varsa yükleyebilirsin. Olmadığı için fabrika imajlarını kullanmalısın.

Burak

Dediğiniz gibi 5.1.1 fabrika imajını yükledim hemen android 6 güncellemesi ota yoluyla geldi ve yükledim. Şimdi kararlı sürüm oldum. İlginiz için teşekkürler.

Fatih

Merhaba buradaki linkler marshmalow deneme 3 surumune uygun mudur acaba cihazimda o mevcut ota da hala gelmedi yine verileri baştan yüklemek istemiyorum ..

Fatih

Ustte varmış pardon 🙂

Ali

Abi bnim general mobile 4g bende yapabilirmiyim


Bir Cevap Yazın