Google Fotoğraflar ve gizli OCR desteği


Google Fotoğraflar’ın arama konusunda şu aşamada kayda değer bir rakibi olmadığını bilmeyen kalmamıştır sanırım. Bir fotoğrafı bulmak için klasörden klasöre atlayıp, tek tek tüm fotoğrafları açtığımız mağara dönemlerimizin aksine; cihazımızda dahi bulunmayan fotoğrafları Google Fotoğraflar ile saniyeler içinde bulabiliyoruz.

Google Fotoğraflar’ın nesne tanıma becerisi sadece ve sadece fotoğraf çeken kişiler için birebir ama servisin yetenekleri bununla sınırlı değil. Google Fotoğraflar’da ekran görüntüleri gibi, cihazda bulunan diğer klasörleri de yedeklemek gibi kullanışlı bir özellik bulunuyor ancak servisin gelişmiş arama özellikleri fotoğraflar dışında metadata ve anlamlandırılabilir nesne barındırmayan içeriklerde etkisiz kalıyor.

Optik karakter tanıma, kısaca OCR, görsellerin içindeki karakterleri tanımlayıp standart karakterlere dönüştürme işlemi. Bu işlemin uygulanabilmesi için içeriğin hangi tarihte, nerede üretildiğinin herhangi bir önemi yok, sadece karakter barındırması gerekiyor. Cihazınızdaki en bariz kullanım örneği 2 ay önce Türkçe’yi de desteklenen diller arasına ekleyen Google Çeviri uygulamasının kamera ile çevirme özelliği. OCR’ın böyle havalı ve karmaşık kullanım alanlarının dışında, çok daha basit ve son dönemlerdeki popüler servisler arasında da kendine yer bulan bir alan var: Arama.

Google Fotoğraflar araması maalesef OCR desteklemiyor, muhtemelen kişi, nesne, tarih, konum gibi parametreler pek çok kullanıcı için daha kullanışlı ve reklamı yapılabilecek kadar havalı bir arama yöntemi olabileceği için. Google Fotoğraflar’ı ana yedekleme yöntemi olarak kullananlar için OCR’ın eksikliği kötü bir haber olabilir ama Google Fotoğraflar’ın dolaylı yoldan OCR desteği bulunuyor.


Yaklaşık 6 ay önce Google Fotoğraflar(eski adıyla Google+ Fotoğraflar) servisi ile yedeklenen içerikler Google Drive içinden de görüntülenmeye başlandı. Google Fotoğraflar’a özel bölümde, içerikler normal dosya gibi seçilip, herhangi bir Drive klasörüne kopyalanabiliyor, indirilebiliyor ve paylaşılabiliyordu.

Google Drive’ın hem döküman içi tarama, hem de OCR ile görsel içinde tarama gibi gelişmiş arama özellikleri bulunuyor ve iyi haber ise Drive-Fotoğraflar entegrasyonunun sonucunda Google Fotoğraflar da OCR desteğinden faydalanabiliyor. Nasıl mı? Drive uygulamasında veya Drive’ın web sitesinde arama yapmanız yeterli oluyor ve sonuç içeriğin Drive’da veya Fotoğraflar’da olup olmamasından bağımsız olarak dosya olarak görüntüleniyor. Google Fotoğraflar ile yedeklenen içerikleri ayrı bir Drive klasörüne indirme özelliğini etkinleştirmemiş olsanız dahi, arama sonuçlarında fotoğraflar görüntülenebiliyor.

OCR oldukça güçlü bir arama yöntemi ve nasıl kullanılacağı tamamen kullanıcının aramak istediği içeriğe bağlı. Örneğin, Akıllı Robot’ta yayınlamak için fazlasıyla ekran görüntüsü alıyorum ve basit bir arama ile bir uygulamanın önceki versiyonlarına ait ekran görüntülerini buluyor ve güncel olanla birlikte kullanıp, okuyuculara aradaki farkı daha net bir şekilde gösterebiliyorum. Ayrıca site üzerinden gördüğüm bir görselin(genelde işlenmiş, sıkıştırılmış ve başka bir görselle birleştirilmiş oluyor) orijinal halini bulup, farklı bir şekilde yeniden işleyebiliyorum.

Google Fotoğraflar ve Drive'da OCR araması
Google Fotoğraflar ve Drive’da OCR araması

Üstteki örnekte Android pil grafiği ekranın üst bölümünde yazan “History details” başlığını Google Drive ve Google Fotoğraflar uygulamaları içinde arıyorum ve Drive üzerinde bugüne kadar o ekranda aldığım tüm ekran görüntülerini görürken, Fotoğraflar’da hiçbir şey göremiyorum.

Google Fotoğraflar’ın resmen OCR desteği yok ve Drive üzerinde kullanıldığında da bazen beklediğiniz sonuçları alamayabiliyorsunuz. Buna rağmen hiç beklemediğiniz bir anda OCR araması size oldukça fazla zaman kazandırabilir.

Görsel: Codeproject


1 Yorum

Mustafa

Onedrive daha iyi ocr konusunda.


Bir Cevap Yazın