Android uygulamalarının izinleri nasıl engellenir?


Android 6.0 Marshmallow dün resmen duyuruldu ve bu güncellemenin şüphesiz ki en önemli yeniliklerinden biri uygulama izinlerinin kontrolünü kullanıcılara vermesi.

Android 6.0’dan önceki sürümlerden kullanıcılar Play Store üzerinden bir uygulama yüklemeye çalıştığında tüm izinleri kabul etmek zorundaydı ve uygulamanın kabul edilen izinlerin hangisini, ne zaman kullanacağına dair hiçbir fikri olmuyordu. Android 6.0’da ise bu durum değişiyor. “Kritik” olarak adlandırılan izin kategorilerinin kullanılabilmesi için Android 6.0 desteği bulunan tüm uygulamaların kullanıcıdan izin alması gerekiyor.

Android 6.0 ve üzeri sürümlerde uygulama izinlerini engellemek oldukça kolay. Android 6.0 destekli bir uygulama sizden izin talep ettiğinde, uygulamanın fonksiyonunu etkilemeyeceğinden emin olduğunuz ve paylaşmak istemediğiniz yetkiler için “Reddet” seçeneğine dokunmanız yeterli oluyor.

Kullanıcıların, uygulamaların izin talep etmesini beklemeden ya da henüz Android 6.0 desteğiyle güncellenmeyen uygulamaların izinlerine topluca müdahale etme imkanı da bulunuyor. Bunun için öncelikle sistemin Ayarlar uygulamasının açılması, Uygulamalar bölümüne geçilmesi, ekranın üst bölümündeki ayar ikonuna dokunulması ve Uygulama izinleri bölümüne girilmesi gerekiyor.

Android 6.0 Marshmallow - Uygulama izin ayarları
Android 6.0 Marshmallow – Uygulama izin ayarları

Açılan ekranda Depolama(cihazınızda bulunan dosyalara erişim), Kamera, Kişiler, Konum, Mikrofon, SMS, Takvim, Telefon, Vücut Sensörleri kategorileri listeleniyor ve her bir kategorinin içinde o izni kullanan uygulamalar listeleniyor.

Android 6.0 Marshmallow - Uygulama izin ayarları
Android 6.0 Marshmallow – Uygulama izin kategorileri

Listelenen uygulamaların izinleri tek bir dokunuşla değiştirilebiliyor. Bazı uygulamaların izinlerinin varsayılan olarak kapalı olduğu dikkatinizi çekmiş olabilir, bunlar Android 6.0 desteğiyle güncellenmiş ve henüz sizden izin talep etmemiş olan veya sizden izin talep etmiş ancak olumlusuz cevap alan uygulamalar. Engellediğiniz izinlere daha sonra yine aynı ekran üzerinden izin verebilirsiniz. İzin ayarları değişimi yapmanız uygulamaların veri kaybı yaşamasına neden olmayacaktır ancak her izin değişikliğinin sonrasında uygulamaların tüm aktivitesi durdurulacak, yani bu işlemlere başlamadan önce uygulamanın içinde kaydetmediğiniz ve kaybetmek istemediğiniz verilerin olmadığından emin olun.

Uygulama izinlerini ayarlamanın bir başka yöntemi ise uygulamaların detaylarının göründüğü ekranda uygulamaya özel izin ayarlarının yapılması. Sistemin Ayarlar uygulamasında Uygulamalar bölümüne giriş yapın ve ayarlama yapmak istediğiniz uygulamayı seçin. “İzinler” seçeneği altında uygulamanın kullanabileceği yetkileri görüntüleyebilirsiniz. Değiştirmek için seçeneğe dokunun ve uygulamaların “kritik” yetkilerini kontrol edin, istediğinizi engelleyin.

Android 6.0 Marshmallow - Uygulama izin ayarları
Android 6.0 Marshmallow – Tekil uygulama izin ayarları

Android uygulamalarının izinlerini engellemeniz oldukça güçlü bir özellik ve bazı uygulamaların çalışmasını etkileyebilir. Örneğin bir uygulamanın kişilerinize erişmesini engelleyip, birkaç ay sonra uygulamanın kişilerinize erişmesini gerektiren bir fonksiyonunu kullanmaya çalıştığınızda sistemin engellenen izinler talep edildiğinde boş içerik göndermesinden dolayı o fonksiyon çalışmayacaktır ve aklınıza gelebilecek ilk şey muhtemelen yetki ayarlaması yaptığınız olmayacaktır. O yüzden bu tür ayarlamaları yaparken bilinçli davranmanızda fayda var.


Bir Cevap Yazın