Android 6.0 Marshmallow, yeni cihazlarda disk şifrelemesini zorunlu kılıyor


Geçtiğimiz yılda Android 5.0 Lollipop ile piyaya çıkan Nexus 6 ve Nexus 9 cihazlarında disk şifrelemesi varsayılan olarak etkindi ancak Nexus dışındaki cihazların disk şifrelemesini etkinleştirme gibi bir zorunluluğu bulunmuyordu ve üreticilerin disk şifrelemesini varsayılan olarak etkinleştirmeyi tercih ettiğini göremedik.

Google’ın her Android sürümü için üreticilere gönderdiği uyumluluk tanımı, üreticilerin cihazlarını Google servisleri piyasaya sürmesi için yerine getirilmesi gereken kriterleri listeliyor. Tam disk şifrelemesi de bu yılın uyumluluk tanımında yer buluyor.

Google’a göre, Android 6.0 Marshmallow ile piyasaya sürülecek yeni cihazlarda AES algoritmasının performansının 50Mbps hızının üstünde olduğu her cihazın ilk açılışta cihazın sabit depolama birimleri için disk şifrelemesini etkinleştirmesi gerekiyor. Disk şifrelemesi kullanıcı verilerinin yer aldığı /data ve /sdcard dizinlerinin kullanıcı parolası olmadan okunmasının önüne geçiyor.

Android 6.0 Marshmallow’a güncelleme aracılığıyla yükselecek cihazlar için ise disk şifrelemesinin etkinleştirilmesi gibi bir zorunluluk bulunmuyor ancak isteyen kullanıcılar Android 2.3 sürümünden beri Ayarlar -> Güvenlik -> Telefonu/Tableti şifrele adımlarını takip ederek bu özelliği zorunluluk olmasını beklemeden kullanabiliyor.

(Android CDD)


Bir Cevap Yazın