Android 6.0.1 Marshmallow güncellemesi başlıyor


Google, Aralık ayı güvenlik güncellemesi ile Android 6.0 Marshmallow’un ilk bakım güncellemesini Android 6.0.1’i birleştiriyor.

Android 6.0.1 güncellemesi birkaç ay önce iOS’de kullanılmaya başlayan ve Android kullanıcılarının göremediği Unicode 8 emoji karakter setini sisteme gömüyor. Yeni emojilerde pembe renkli çoğu işaret emojileri artık sarı renkte ve kaka emojisi ise tiksinme sembolünden sevimlilik sembolüne dönüştürülmeye çalışılmış gibi.

Yeni emoji setine ek olarak Android 6.0.1, Android 4.4 KitKat’ın değiştirdiği tablet navigasyon tuşları düzenini yeniden değiştiriyor. Tabletlerde artık sanal tuşlardan geri ve ana ekrana dönüş kısayolları ekranın sol alt köşesinde, son uygulamalar listesinin kısayolu ise ekranın sağ alt köşesinde yer alıyor. Android 4.4’ten önceki sürümlerde üç kısayol da sol alt köşedeyken, Android 4.4 ile birlikte tüm kısayollar ekranın alt orta bölümüne alınmıştı.

Android 6.0.1 - Tablet navigasyonu
Android 6.0.1 – Tablet navigasyonu

Android 6.0.1 güncellemesi ayrıca Android 5.1’in “bir sonraki alarma kadar” rahatsız etme modu desteğini de geri getiriyor. Bu özellik ilginç bir şekilde Android 6.0’da kendine yer bulmamıştı.

Android 6.0.1 - Bir sonraki alarma kadar rahatsız etme
Android 6.0.1 – Bir sonraki alarma kadar rahatsız etme

Android 6.0.1 güncellemesi Nexus cihazları için bugünden itibaren önümüzdeki haftaya kadar uzayacak şekilde dağıtılıyor.

(Ars Technica, Unicode.org)


3 Yorum

Onur Akturk

Henüz Nexus 7 (2013) ümü güncellemedim fakat bu tabletler için yeni navigasyon tuşu düzeni kötü bir şaka olmalı.

Caner Kamburoğlu

Nexus 7 ve 9’da tuş düzeni değişmemiş, bu olay sadece Pixel C’de böyleymiş.

Fahreddin

Motorola nexus 6 fotoğraf ters çekiyor ekran sensörü devre dışı cumartesi güncelleme geldi sonra böyle oldu 6.0.01 kullanıyorum.


Bir Cevap Yazın