Google Haritalar’ın harita indirme özelliği Türkiye’de


Google Haritalar’ın uzun süredir sahip olduğu çevrimdışı harita özelliği Türkiye’de kullanılamıyordu. Google’ın son iki aydaki sokak görünümü ve sesli navigasyon açılımlarının ardından artık harita indirme özelliği de Türkiye’de kullanılabiliyor.

Haritalar uygulaması, bu yeniliği uygulama açılışında ev adreslerinin etrafını indirmeyi önererek kullanıcılara duyuruyor. Herhangi bir bölgeyi indirmek için ise kullanıcıların haritada istenilen alana dokunup, indirme seçeneğine dokunması gerekiyor.

google-maps-cevrimdisi-turkiye.jpg
Google Haritalar – Çevrimdışı harita saklama

İndirilmek istenen alan iki parmakla yapılan kaydırma ile genişletilebiliyor veya daraltılabiliyor, bu işlem yapılırken uygulama indirme boyutunu tahmin ediyor ve cihazdaki boş alanı gösteriyor.

google-maps-cevrimdisi-turkiye-2.jpg
Google Haritalar – Çevrimdışı alanları yönetme

İndirme tamamlandıktan sonra indirmelere yan menüdeki “Çevrimdışı alanlar” bölümünden erişilebiliyor. Burada indirilen haritalar silinebiliyor, güncellenebiliyor veya otomatik güncelleme seçeneklerini bulunduran indirme ayarlarına ulaşilabiliyor.

Cihazda internet bağlantısı bulunmadığı durumlarda çevrimdışı alanlarda tüm sokaklar görüntülenebiliyor, sesli navigasyon kullanılabiliyor. İnternet bağlantısı olduğu durumlarda dahi, çevrimdışı alanlara öncelik veriliyor ve uygulamanın performansında hissedilir bir artış görülüyor.

(Google Haritalar Android)


4 Yorum

Gökhan

Google Türkiye haritalar konusunda bence bir hayli geç davrandı. Yandex’e bıraktılar resmen buraları. Belki de güncel siyasetin de etkisiyle, Amerikan orjinli firma, Rus firmasının altında kalmak istemiyor olabilir artık 🙂

Caner Kamburoğlu

Yandex sadece bir uygulama pazarlıyor, Google topluca işletim sistemi ve tüm servislerini. Harita karmaşık bir konu, bu sene içinde çalıştıkları firmayı değiştirmişler Başarsoft gitmiş başkası gelmiş. Yeni sözleşme kapsamında da muhtemelen standartlarını da değiştirmişler ve böyle ürünleri Türkiye’de kullanıma sunacak sermayeyi de ayırmışlar. Yandex’in yaptığı doğru şey Google’ın bu günden ne kadar uzak olduğunu hesaplayıp pazara girmeleri. Zamanlamaları dışında Google’a göre daha iyi bir şey sunduklarını düşünmüyorum, çünkü çok küçük bir pazardalar ve Google harita sektöründe birkaç ışık yılı önde rakiplerine göre.

rwerwe

Gnel olarak google hala bir çok şeyde TR desteği sunmuyor. Türkiye gibi telefon kullanımının aşırı olduğu bir ülkeyi neden es geçiyorlar anlamıyorum

Emre

Data kullanımı konusunca önemli oranda yardımı oluyor, kesinlikle tavsiye ederim.


Bir Cevap Yazın