Google, Android N’i duyurmaya hazırlanıyor


Son iki yılda yeni Android sürümlerini Mayıs aylarında düzenlenen Google I/O’da duyuran ve önizlemeye açan Google, bu yıl yeni Android sürümünü kullanıcılardan daha fazla geri dönüş almak amacıyla iki ay önceden önizlemeye açıyor.

Ars Technica’da yayınlanan ancak daha sonra kaldırılan duyuru yazısına göre Android N, yenilenen bildirim alanı/hızlı ayarlar ve uzun süredir beklenen çoklu pencere özellikleri kullanıcı tarafından görülebilecek en önemli yenilikler gibi görünüyor.

Android N’in çoklu pencere özelliği hem telefonlarda hem de tabletlerde kullanılabiliyor.

Android N bildirim aksiyonu
Android N bildirim aksiyonu

Android N’in yenilenen bildirimleri, iOS’de görülen ve Android’de eksikliği hissedilen mesajlaşma uygulamalarına bildirim üzerinden cevap yazma imkanı tanıyor. Yeni bildirim alanında hızlı ayarlar iki kere kaydırma yapmadan da kullanılabiliyor.

Android N’in görünmeyen kısımlarındaki yeniliklerde ise Android 6.0 ile duyurulan ve cihazın uzun süre kullanılmayan durumlardaki enerji tüketimi azaltan Doze özelliğinin artık ekran kapalı olduğu durumlarda devreye gireceği ve bekleme durumunda daha agresif tasarruf sağlaması bekleniyor.

Android N, uygulama geliştiricileri için uzun süredir beklenen Java dili yeniliklerini OpenJDK’e geçerek getirmeye hazırlanıyor. Google, Oracle ile yaşadığı legal problemlerden dolayı yıllardır Android’i Java 6 tabanlı olarak kullanıyordu ve OpenJDK’e geçerek Java 8 özellikleri Android 2.3 ve üzeri versiyonlar için derlenen uygulamalarda kullanılabilecek. Google’ın bu açılımla gelecekte dile yönelik daha önemli adımların atmasını bekleyebiliriz.

Android N’in geliştirici önizlemesinin bugün Nexus 6P, Nexus 5X, Nexus 6, Nexus 9, Nexus Player ve ülkemizdeki popüler Android One cihazı General Mobile 4G için developer.android.com/preview adresi üzerinde yayınlanması bekleniyor.

Güncelleme: Android N önizlemesi beklenildiği gibi duyuruldu ancak listede General Mobile 4G bulunmuyor.

2. Güncelleme: General Mobile 4G için bir gün gecikme ile Android N önizlemesi eklendi.


8 Yorum

Erkek Ada'm

Nexus 5 içim preview olmaması bu cihazın güncelleme almayacağı anlamına gelir mi?

Caner Kamburoğlu

Önizleme sürümü ile stabil güncellemeler arasında herhangi bir ilişki yok. Nexus 5’in kararlı sürüme yükselip yükselmeyeceği bilinmiyor ancak kararlı sürümün yayınlanacağı sonbaharda yaklaşık üç yıllık bir cihaz olacağı için bence güncelleme alması sürpriz olur.

Yıldırım Sertbaş

note 5’ime henüz marshmallow gelmemişken bunu görmek tuhaf oldu biraz:)

Umtkrhn35

Marshmallow daha %2 kullanım oranına sahipken, N sürümünü ne yüzle çıkarıyor ki, google bu duruma müdahale etmeli, işletim sisteminin güncel sürümü 2 yıl geriden geliyor, cihazları yarısı android kitkat lolipop da, alınabilecek üst seviye nexusda yok, bu sene galaxy s7 rakibi bir nexus çıksa, s820 cpu’lu kameradan tasarıma, bataryadan malzeme kalitesine kadar her konuda üst seviye bir ürün çıkarsa, s7den 100-200 dolar ucuza satsa çok mu şey istemiş olurum? 🙂

Yıldırım Sertbaş

aynısını bir süredir ben de düşünüyorum.Google artık karar vermeli.Nexus’ları tam olarak nasıl konumlandaracak?Geliştirici telefonu mu yoksa her şeyiyle bir paket olarak son kullanıcı odaklı bir cihaz mı?Google Nexus’ları OEM’lere yaptırarak senelerdir epey tecrübe kazandı.Bence artık Apple gibi yapmalı.Tasarımdan donanımına bir paket olarak Nexus’u ele almalı ve ürettirmeli.

Özgür

General Mobile için de çıktı. Yazıyı güncellemek istersiniz belki ;

http://i.hizliresim.com/GRzWO7.png
http://i.hizliresim.com/NAE8RP.png
http://i.hizliresim.com/ZkdjyA.png

Özgür

Bu da factory image sayfasından görüntü

Szmk

http://developer.android.com/preview/download.html Adresinden görüleceği üzere General Mobile 4g nin ismi yer almakta. Haberi düzeltirseniz iyi olur.


Bir Cevap Yazın