Eski Motorola CEO’su ile Google tüm donanım birimlerini birleştiriyor


Google’ın Motorola’yı Lenovo’ya satmasının ardından şirketin başına geçen ve geçtiğimiz ay Lenovo’dan ayrılan Rick Osterloh, Google’ın içindeki farklı donanım birimlerini tek bir çatı altında toplamak amacıyla Google’a dönüş yapıyor.

Rick Osterloh’un donanım birimi; Android ekibinin kontrolünde olan ve Google diğer OEM’lerle birlikte ürettiği Nexus cihazlarının donanım gelişmesini, Chromecast cihazlarını, Chromebook ve Pixel donanımlarını, Alphabet’in “Access” birimi altındaki OnHub gibi ürünleri, Google’ın Lenovo’ya satmadığı ve önceden Motorola çatısı altında olan deneysel donanım laboratuvarı ATAP birimini ve geçtiğimiz dönemlerde yeni versiyonunu Nest’in üreteceği iddia edilen Google Glass donanımını kontrol etmesi bekleniyor. Yeni donanım biriminin Android ve Chrome’un şefi Hiroshi Lockheimer ile Nexus ve Chromecast cihazları için birlikte çalışacağı, Nest’in ise Glass için “danışman” konumunda olacağı bildiriliyor.

Geçtiğimiz aylarda Google’ın Nexus cihazlarında Apple gibi çip seviyesinde donanım kontrolü sağlamak istediği iddia edilmişti. Rick Osterloh’un yöneteceği donanım birimi Google’ın donanım projelerine şirket için bütünlük getirerek partnerlerin aynı şirket içindeki farklı birimlerle çalışma problemini çözecek gibi görünüyor.

(Recode)


3 Yorum

Yıldırım Sertbaş

Google’ın ilerleyen dönemlerde OEM’lerle değil, kendi ürünlerini (Özellikle Nexus telefonlar) kendilerinin üretmesi ile planları olduğunu yazan haberleri okumuştum.Belki de ona bir hazırlık aşamasıdır diye düşünüyorum.

Caner Kamburoğlu

Bana daha çok genel şirket için düzeni oluşturma gibi göründü, dev bir donanım üreticisi olmayı planladıklarını düşünmüyorum. Donanıma ihtiyaç duyduklarında artık daha hızlı karar verebilecek bir birimleri var.

Motorola’dan vazgeçmeleri genel olarak OEM olmak istemediklerini açıkça göstermişti bence, partnerliğe dayalı girişimler Android’i başarılı yaptı.

Erkan Aka

Google destekli bir masaüstü ve mobil donanım, google destekli bir yazılım (android) ve google destekli bir desktop pc yazılımı ile aslında mükemmele yakın bir organizasyon olabilirlerdi..


Bir Cevap Yazın