Google Klavye 5.0


Google Klavye uygulaması bugüne kadar özellikler açısından diğer klavye uygulamalarına oranla oldukça eksikti, 5.0 sürümünde ise Google temel özellikleri uygulamaya ekleyerek, diğer klavye uygulamalarını kıskandıracak yenilikler de ekliyor.

Samsung’un Galaxy Note serisiyle birlikte birkaç yıl önce eklediği ve artık neredeyse tüm klavye uygulamalarında bulunan “tek el modu” Google Klavye uygulamasıyla tanışıyor. Özellik klavyenin sağ tarafındaki “Enter” tuşuna ya da sol tarafındaki virgül işaretine basılı kalınıp tek el modu ikonu üzerinde bırakılarak etkinleştirilebiliyor. Tek el modu etkinken klavye sağa veya sola dayandırılabiliyor ve tam boyuta geri dönüş yapılabiliyor.

Google Klavye 5.0 - Tek el modu
Google Klavye 5.0 – Tek el modu

Tam klavye boyutunda değişiklik yapmak isteyenler için de haberler iyi, Google Klavye artık klavye boyutunu kullanıcının ayarlamasına izin veriyor. Tek el modunun aksine bu özellik için klavye ayarlarına giriş yapılması gerekiyor. Kısa, biraz kısa, normal, biraz uzun ve uzun olmak üzere beş farklı yükseklik ayarı arasında seçim yapılabiliyor.

Google Klavye 5.0 - Klavye boyutları
Google Klavye 5.0 – Klavye boyutları

Google Klavye uygulamasında hala iki tema bulunuyor ancak yeni “kenarlık ekleme” seçeneği uygulamanın görünümünü tamamen değiştiriyor. Kenarlık ekleme etkinken genelde yuvarlak tuş tasarımlı uygulamada, tüm tuşlar dikdörtgen alanda gösteriliyor, ayrıca tuşların sınırları da belirginleşiyor.

Google Klavye 5.0 - Tuş kenarlığı (Sağda açık, solda kapalı)
Google Klavye 5.0 – Tuş kenarlığı (Sağda açık, solda kapalı)

Google Klavye 5.0 klavyenin davranışına dair çeşitli değişikler yapıyor. Örneği kaydırma ile yazarken önceki sürümlerde aktif tavsiye kaydırma yapmak için kullanılan parmağın dokunudğu yerin hemen üzerinde görünüyordu ve kaydırma hızlı bir aksiyon olduğu için bu tavsiye bazen görülemiyordu, yeni sürümde parmak kaldırıldığında klavyenin yapacağı giriş tahmin çubuğu üzerinde sabit bir şekilde görüntüleniyor. Alt karakterlere erişim kısayolu olan “?123”, bu sürümle “?1😃” olarak değişiyor, bu değişikliğin nedeni ise alt karakter sayfasındayken tahmin çubuğunda emoji kısayollarına erişim olması. Alt karakter sayfasındaki bir başka değişiklik ise numara klavyesi kısayolu. Uygulamalar numara klavyesini PIN girişi gibi alanlar için özellikle isteyebiliyordu ancak yeni sürüm ile kullanıcılar bu kısayolu kullanarak bu özelliğe doğrudan erişebiliyor. Bir başka ufak ve kullanışlı değişiklik ise birkaç hafta önceki SwiftKey güncellemesiyle gördüğümüz şifre alanlarında otomatik olarak numara satırını gösterme davranışı.

Google Klavye 5.0 diğer klavye uygulamalarını kullananları kıskandıracak iki özelliği ise kaydırmaya dayanıyor. İki yeni kaydırma akisyonu ile içerik girişi kontrolü kolaylaşıyor. Bunlardan ilki boşluk(spacebar) tuşu üzerinde yapılan sağa ve sola kaydırmalarla imleç hareket ettirilebiliyor. Mobilde imleç kaydırma aksiyonu oldukça sancılı bir işlem, ekranın küçüklüğü, parmağın ekranda kaydırılan yeri görmeyi engellemesi… Bazı OEM’ler bu problemi imleç kaydırma aksiyonu sırasında imleçin yer aldığı bölümü büyüteç görevi görerek büyütüyor, ham Android’de ise bu aksiyon için herhangi bir özel durum bulunmuyor ve Google klavye üzerinden imleç kontrolüne izin vererek bu problemi biraz daha sancısız hale getirmek istiyor. İmleç hareketi tek satır ve 3-4 kelime aralığında müdahaleler için ideal gibi görünüyor, kaydırma anında aşağı-yukarı kaydırmalarla satırlar arası geçiş şu aşamada mümkün değil.

Google Klavye 5.0 - İmleç kaydırma
Google Klavye 5.0 – İmleç kaydırma

Yeni sürümün getirdiği bir başka kaydırma aksiyonu ise silme tuşu üzerinde yapılan kaydırmalar. Silme tuşu üzerindeyken başlanan sağdan sola doğru kaydırmalar kelimeleri seçiyor ve seçim yapıldıktan sonra kullanıcı parmağını ekrandan kaldırdığında seçilen kelimeler siliniyor. Silme tuşunun alanın çok küçük olması dışında gayet pratik bir özellik gibi görünüyor. Android’in sistem genelinde “Geri al” kısayolunun eksikliği burada fazlasıyla ortaya çıkıyor gibi, silmek kolay ancak geri almak mümkün değil.

Google Klavye 5.0 - Kelime silme
Google Klavye 5.0 – Kelime silme

Google Klavye 5.0 uygulamanın bügüne kadar aldığı en büyük güncelleme, ancak ne kadar iyi? Diğer klavye uygulamalarını bırakıp Google Klavye vagonuna atlanmalı mı? Eğer Google Klavye’yi seviyorsanız, artık çok daha iyi bir hayatınız var. Google Klavye’yi vasat tahmin yetenekleri gibi nedenlerden dolayı tercih etmeyip, SwiftKey gibi alternatiflere yöneldiyseniz kaydırma özelliklerini bir süre kıskanıp, daha iyi tavsiyeler ve daha iyi yazma deneyimi ile hayatınıza devam edebilirsiniz.

(Play Store)


2 Yorum

K. Kaplan

Uzak doğunun tüm diyakritik harflerini döşeyen Google, neden şu kenara iki tane ğ, ü, i harfi koymakta bu kadar çekingen davranıyor hala anlamış değilim. 1 yıldızları şimdiden görebiliyorum.

Erkan Aka

Merhabalar,
Apk mirror sitesinden 5.0 sürümünü bulup güvenlik engelini kaldırarak kurmaya çalıştım ama kurulamadı. Acaba sebep ne olabilir?


Bir Cevap Yazın