Google, Nexus’lar için fabrika imajlarını OTA paketi olarak yayınlıyor


Google yıllardır cihazın tamamen sıfırlanmasını sağlayan fabrika imaj dosyalarını yayınlıyordu ancak yeni sürümleri önceden denemek isteyen heyecanlı Nexus kullanıcıları da bu yöntemi güncelleme methodu olarak kullanıyordu. Fabrika imajlarını kullanarak yeni Android sürümüne yükselmek mümkün olsa da, bu işlem sırasında cihazdaki tüm verilerin silinmesinden dolayı en ideal yöntem olamayabiliyordu

Google bu problemi çözmek amacıyla artık global OTA paketleri yayınlıyor. Bu OTA paketlerinin normal güncelleme paketlerinden farkı ise taban sürümü gereksinimi olmaması. Normal OTA paketlerinin kullanımı için cihazın belirli bir versiyonda olması ve o paketi uygulandıktan sonra hedeflenen sürüme yükselmesi beklenirken, yeni global paketler herhangi bir Android sürümü üzerine uygulanabiliyor ve işlemin sonunda kullanıcı hedeflenen sürüme yükselebiliyor.

Bu işlemin bootloader kilidi açmak zorunda kalmamak, cihazın dahili depolama alanının sıfırlanması gibi dev avantajlarınına ek olarak ufak dezavantajı ise “fabrika imajı” görevi görmesinin sonucu olarak boyutlarının büyük olması. Cihazdan cihaza farklılık gösteren global OTA paketlerinin boyutları 500-900MB arasında olabiliyor, normal bir Android güncellemesi 1-20MB arasında oluyor.

İndirilen OTA paketleri yüklemek isteyen kullanıcıların kurtarma modunda adb komutlarını kullanarak işlem yapması gerekiyor, standart OTA güncellemelerinin aksine Android’in harici OTA paketlerini yükleme mekanizması bulunmuyor.

(OTA Images for Nexus Devices)


Bir Cevap Yazın