Samsung’un varsayılan uygulama seçimi davranışı artık değiştirilebiliyor


Nexus’tan sonra Samsung’a ve özellikle Samsung’un TouchWiz’ine geçişte ufak çaplı şoklar yaşanabiliyor. Ana ekranı değiştirme, gereksiz özellikleri kapatma, gereksiz uygulamaları devre dışı bırakma, sistem temasını değiştirme gibi işlemler yapılarak bu şok atlatılabiliyor ancak cihaz kullanıldıkça yeni saçmalıklarla karşılaşmak mümkün olabiliyor.

Bu saçmalıklardan biri Samsung’un çeşitli aksiyonlar için varsayılan uygulama seçimi davranışı. Samsung, ilk aksiyon seçiminden sonra bu aksiyonu varsayılan olarak ayarlıyor ve bu aksiyon bir daha kullanıldığında hangi uygulamanın bu aksiyonu tamamlaması seçimi kullanıcıya sunulmuyor. İlk kez bu otomatik varsayılan atama işlemi yapıldıktan sonra bir popup uyarısı aracılığıyla sistem kullanıcıya daha sonra aynı aksiyon uygulandığında seçilen uygulamanın otomatik olarak açılacağını ve bu ayarlamaların sistem ayarlarından değiştirilebileceği belirtiliyor. Samsung’un bahsettiği ayar ise seçimi yapılan uygulama için varsayılan tercihi sıfırlaması, sistem geneli ayar değil. Bu olayın tamamen saçmalık olduğunu defalarca belirtmeye gerek yok ancak, en basit örnek listeden istenmeyen bir uygulamayı seçmek olabilir.

Samsung, Galaxy S7 öncelikli olmak üzere Temmuz ayı güvenlik güncellemesi ile bu davranışı değiştirme seçeneği sunuyor. Ayarlar -> Uygulamalar -> Varsayılan uygulamalar bölümünde yer alan “Varsayılan uygulama seçimi” seçeneği varsayılan olarak otomatik yerine, kullanıcıya seçimi bırakacak şekilde ayarlanabiliyor. Bu değişiklikten sonra bir sonraki aksiyonda sistem kullanıcıya mevcut aksiyonu tamamlayabilecek uygulamaların listesini “Sadece bir kere” ve “Her zaman” seçenekleri sunuyor, tıpkı diğer milyonlarca Android cihazında olduğu gibi. Teşekkürler Samsung, teşekkürler şikayet eden herkes.

Samsung varsayılan uygulama davranışı

Etiketler


Bir Cevap Yazın